Antalya turizm sezonuna büyük heyecanla giriyor

Geçen yılı turizm sayısında tüm zamanların rekorunu kıran Antalya, 2019 sezonuna büyük heyecan ve büyük beklentilerle giriyor.

Antalya turizm sezonuna büyük heyecanla giriyor
Antalya Valiliği ve Fraport TAV Antalya Airport işbirliği ile düzenlenen ''2019 Yılı Turizm Değerlendirme Toplantısı'' sektör sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kamu kurumlarının katılımıyla Akra Barut Oteli'nde gerçekleştirildi.


 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu toplantıda yaptığı konuşmada, 201 yılını tüm zamanların rekorlarını kırarak tamamladıklarını, 2019 yılına da büyük heyecan ve büyük beklentilerle gireceklerini söyledi. Son 2 yıldır Antalya turizminde çok önemli bir başarı yakaladıklarını belirten Vali Karaloğlu Antalya’nın turizm başarısının Türkiye’nin, hedeflerini büyütmesine de katkı yapacağını kaydetti. Vali Karaloğlu, şöyle devam etti.
 
''2018 yılını rekorlarla kapattık. Hep beraber iyi bir çalışmayla 2016’daki büyük kırılmadan sonra üst üste 2 yıl önemli başarılar sağlayarak sezonu kapattık. Ezberleri bozacağız yeni ürünler ortaya koyacağız. Kent olarak, Antalya’da yaşayan herkes bu kentin bir turizm kenti olduğunu ve bu kentin ana taşıyıcısının turizm olduğunu bilmelidir. Kentte yaşayan herkesin bu işin bir parçası haline getiremezsek başarılı olamayız.  Bu işin sokağa indirilmesi gerek, biz ne kadar iyi oteller yaparsak yapalım ne kadar temiz plajlarımız olursa olsun, eğer gelen turisti otelin dışında yeni maceralara heyecanlarla yeni ürünlerle tanıştıramazsak insanımızla, kültürümüzle, gastronomimizle temas ettiremezsek, bir müddet sonra yaptığımız iş sıradanlaşır. Bildiğimiz, ezberlediğimiz işi yapmaya devam ederiz.  Biz ezberimizi bozmak istediğimiz bir dönemdeyiz.”


 
Türkiye'nin 2023 turizm hedefinin kısa bir süre önce 50 milyon turist 50 milyar dolar gelirden, 70 milyon turist 70 milyar dolar gelir olarak revize ettiğini anımsatan Vali Karaloğlu, ''Bu revize turizm sektörüne olan inançtan kaynaklanıyor. Antalya, Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşmasında en büyük katkıyı koyacak kent olacak'' dedi.
 
2019 ASPENDOS YILI
 
Geçen yıl turizmde 'tema'lı çalışmalar yaptıklarını ve ilkini de 'Perge Yılı' ilan ettiklerini anımsatan Karaloğlu, bu çalışmalardan eksiklikleri de belirlediklerini vurguladı.  Aspendos Antik Tiyatrosu'nu her yönden tanıtacaklarını aktaran Münir Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü.
 
''Perge yılıyla ilgili bütün hedeflerimize ulaştık mı? Hayır, ama çok önemli işler yaptık.  Perge’nin gündemde olması, konuşulması, tarih ve kültür turizminin öneminin yeniden anlaşılması konusunda önemli mesafeler aldık. Gönül isterdi ki daha çok destek bulalım. Sektör daha çok ilgilensin. Bu yıl Aspendos yılı dedik. Şimdi Aspendos’la ilgili kurumsal çalışmalar tamamlandı. Geçen yıl Perge ile yapamadık dediğimiz işleri de bu sene Aspendos’ta yapmak istiyoruz. Hem yapılan etkinlikler ve etkinliklerin nitelikleri hem de Aspendos’u bütün olarak antik şehriyle, su kemerleriyle, bölgenin yeniden gündemimizde olması Türkiye’nin ve Antalya’nın çok önemli bir değeri olduğunu anlatmamız lazım. İnşallah 2019’a geldiğimizde Aspendos’la ilgili hedeflediğimiz her şeyi başarmış oluruz.”
 
ORTAK HEDEFLERE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
 
Nitelikli turizm için nitelikli işlere ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu turizmcilere uyarılarda bulundu. “Yaptığımız işlerde sadece cebimi doldururum gerisi beni ilgilendirmez anlayışının dışına çıkarak, şehrimizde nitelikli işler yapmak durumundayız. Bunu başarabiliriz. Bunu bilgi birikimimiz, tecrübemiz, insan kaynağımızla yapabilecek durumdayız. Önemli olan ortak çalışma kültürümüzü geliştirmek, güçlerimizi birleştirmektir. Ortak hedeflere birlikte yürürsek nitelikli turizmle de istediğimiz yere geliriz. Antalya artık bu noktadadır. Bunu hep beraber başaracağımızı düşünüyorum” dedi.
 
SPOR ETKİNLİKLERİYLE ANTALYANIN MARKA DEĞERİ ARTACAK
 
Antalya’da spor organizasyonları olarak güzel işler yapıldığına değinen Vali Karaloğlu, ''Tour Of Antalya'', ''Turkish Airlines Antalya Open Golf'' ve ''Tenis Turnuvaları'' ile ''İronman'' gibi Antalya markasını güçlendirecek organizasyonlara, şehir olarak sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.
 
Kentin bu tür organizasyonlara sahip çıkmasıyla turizm hedeflerine daha kolay ulaşılabileceğini, Antalya markasının yıldızının parlayacağını anlatan Karaloğlu, 2019’da Antalya turizminde yüzde 20-25 büyüme beklendiğini kaydetti. Karaloğlu, şöyle konuştu.
 
'' Antalya'yı 4-5 yıl sonra dünyada bisiklet sporu denildiğinde, ilk akla gelen şehirlerden birisi yapabiliriz. Geçen sene bunu yaptık. Bu senede bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimiz, sponsorlarımızın önemli destekleri var. Bu senede bisiklette başarılı organizasyonları yapmayı hedefliyoruz."
 
Antalya'da 2018 yılında turizmin yüzde 30 büyüdüğünü anlatan Vali Karaloğlu, şöyle konuştu.
 
''İnşallah bu yıl da yüzde 20-25 bandında turizmin büyüyeceğini varsayıyoruz. Bunu sağlarsak 16 milyonun üzerinde bir yabancıyı bu şehirde hep beraber ağırlamış olacağız. Bu rakamlar büyük rakamlar. Gelen turisti mutlu bir şekilde bu şehirden ayılmasını sağlayabilmemiz için iş birliğine ihtiyacımız var. Valisi, Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, odaları, borsaları, esnafı, taksicisi; kim varsa buna hep birlikte sahip çıkmamız lazım.”
 
BEKLENTİ BÜYÜK
 
Bu yıl turizm sezonuna 2018'den daha iyi hazırlanılması gerektiğini belirten Karaloğlu, Antalya'da yaşayan ve görevi ne olursa olsun herkesin bu kentin bir turizm kenti olduğunu ve yaptığı her işin turizme etki yaptığını bilerek, sezon öncesi kendisini hazırlaması gerektiğini vurguladı.
 
Kentte yaşayan herkesin turizmin bir parçası, aktörü haline getirilememesi durumunda başarılı olunamayacağını vurgulayan Karaloğlu, şöyle devam etti.
 
''Geçen yıl birçok şey konuştuk. Yaptıklarımız var, yapamadıklarımız var. Ama işin sokağa indirilmesi noktasında, geçen yıl konuştuklarımızı yapabildiğimizi söylememiz zor. Sektörün içinde olanlar bu heyecanı duyuyor, ama Antalya sokağına tam olarak indiremiyoruz. Bunun çeşitli sebepleri var. Turisti sokağa, çarşıya, insanları tarih, kültür ve doğayla temasa geçiremiyoruz. Bu konuda sorunlarımız var. Bunu mutlaka Antalya olarak aşmamız lazım. Ne kadar iyi otellerimiz ne kadar temiz plajlarımız olursa olsun, eğer turisti otelin dışında yeni maceralarla, yeni heyecanlarla, yeni ürünlerle tanıştıramazsak, insanımızla ve kültürümüzle temas ettiremezsek, bir müddet sonra yaptığımız iş sıradanlaşır. Biraz ezberimizi bozmamız gerektiği bir dönemdeyiz. Önemli bir sezon öncesindeyiz. 2019'dan hem Antalya'nın hem de Türkiye'nin beklentisi büyük."
 
TRAFİK GÜVENLİĞİ
 
Geçen yıl turizmde yaşanan sorunların başında 'Trafikte Güvenlik' geldiğini ifade eden Vali Karaloğlu, geçen yıl trafik kazalarında yaşanan yaramalı ve ölümlü kazaların turizmde prestij kaybettirdiğini vurguladı.
 
Trafikte güvenliğin çok önemli olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, ''Trafik güvenliği çok önemli. Trafik kazalarında ölümler ve yaralanmalar olursa imajımız bozulur. Trafikte güvenlik konusunda taşımacılık yapan bütün firmalar şoförlere yaptırmalı. TÜRSAB'ın da içinde olacağı çalışma ile şoförler eğitilecek. Yorgun şoförler çalıştırmamalı. Aksi takdirde dışarıdan şoför getirmek zorunda kalıyoruz. Tur yapan şoförler mutlaka eğitimden geçirilmeli. ''
 
ETKİETSİZLİĞE İZİN VERİLMEYECEK
 
Geçen yıl taksicilerin eğitimden geçirilmesi için çalışma yaptıklarını, ancak çok az taksicinin katıldığına dikkat çeken Vali Karaloğlu, ''Taksiciler bu eğitimlere koşarak gelmeli Sezon öncesinde taksici şoförlerini de eğitimden geçirmeliyiz. Taksiciler, (Yerli müşteriye şu kadar fiyat yabancı müşteriye bu kadar fiyat anlayışından vazgeçmeli. Herkes taksiciler de dahil tüm işyerlerinde etiket koyulacak. Aynı sorunlar restoranlarda da yaşandı. Bu yıl buna izin vermeyeceğiz.''
 
FRAPORT TAV ANTALYA DÜNYADA GÖZDE HAVALİMANI OLDU
 
TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol da toplantıda sunum gerçekleştirdi. Varol, Uluslararası krizlere rağmen son 20 yıl içerisinde Antalya Havalimanı'ndaki toplam yolcu sayısının yıllık ortalama yüzde 10,4 büyüme gösterdiğini bildirdi.
 
Antalya Havalimanının 1999 yılında 4 milyon 900 bin olan yolcu sayısının 2018 yılında 31 milyon 600 bine ulaştığına dikkat çeken Varol, "Antalya Havalimanı en fazla yolcu taşıyan dünyadaki 14. havalimanı oldu" dedi. Deniz Varol şöyle konuştu.
 
'' 2019'da Rusya ve Ukrayna trafiğinin 2018'deki gibi gerçekleşmesi, Batı Avrupa trafiğinin özellikle Almanya, İngiltere, Polonya ve Hollanda'da kayda değer bir artış göstermesi, 2018 yılında düşük performans gösteren Almanya'nın 2019 yılında tüm zamanların yolcu rekorunu kırması bekleniyor. Ön rezervasyonlar ve yaz sezonundaki beklentilere göre 2019 yılında Antalya Havalimanı'nda hizmet verilecek gelen yolcu sayısının 17 milyon ile 18,1 milyon arasında gerçekleşmesi öngörülmektedir. Öncelikli hedef pazar olarak Hindistan belirlendi. Geçen kim ayında Hindistan'ın 6 farklı şehrinde 130 farkı Hindistan tur operatör ve acentesi ile birebir görüştük.
 
ANTALYA HAVALİMANI BÜYÜMEDE AVRUPA'DA BİRİNCİ
 
Antalya Havalimanına gelen toplam yolcunun yüzde 60'ını Rus ve Alman turistlerin oluşturduğunu anlatan Varol, Uluslararası Havalimanları Konseyi raporuna göre 25 milyon ve üzeri havalimanları arasında en büyük büyümeyi yüzde 21 büyüme ile Antalya Havalimanı'nın yakaladığını kaydetti. Varol, ''Antalya havalimanı Avrupa'nın en büyük 30 havalimanı arasında da 31 milyon 680 bin yolcu sayısıyla 14'üncü sırada yer aldı. 
 
KIŞ UÇUŞLARINDA TEŞVİK UYGULAMASI BAŞLATTIK
 
Dış hat uçuşlarının yüzde 80'inin mayıs-ekim arası gerçekleştiğini vurgulayan Deniz Varol, kış dönemi uçuşların artırılmasına yönelik teşvik programı başlattıklarını bildirdi.
 
Kış sezonu için yolcularını artıran havayolu şirketlerini destekleme kararı alındığını ifade eden Varol, şunları kaydetti.
 
''Şu ana kadar 25 havayolu şirketine destek verildi. Kış sezonu için yüzde 70 artışla 1,2 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefledik. Pasaport kontrol noktalarında geçiş süreleri. Ortalama 8 saniye, x-ray cihazından geçişlerin de ortalama 16 saniye. Gerçekten Türkiye'de ikinci bir havalimanında olmayan, dünya standartlarının da çok üzerinde güvenilir hızlı rakamlar."
 
TARİFELİ YENİ UÇUŞLAR
 
Deniz Varol, konuşmasının son bölümünde Türk Hava Yolları'nın ayrıca bu yıl Antalya'dan bu yıl yurtdışında 11 noktaya tarifeli uçuş gerçekleştireceğini bildirdi. THY, Antalya'dan Mart ayı itibariyle Amman, Cidde, Cezayir, Kuveyt, Moskova, St. Petersburg, Tel Aviv, Londra, Berlin, Stockholm ve Münih kentlerine yapılacak. Ayrıca Anadolu Jet ise Ercan Havalimanı'na direk uçuş başlatacak.
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321