Antalya Havalimanı büyüyen Avrupa Havaalanları arasında ikinci sırada

Antalya Uluslararası Havalimanının Avrupa'da en fazla yolcu sayısını artıran havaalanları arasında ikinci sırada yer aldığı bildirildi.

Antalya Havalimanı büyüyen Avrupa Havaalanları arasında ikinci sırada

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) kahvaltılı toplantısına Antalya Havalimanını işleten Fraport TAV Antalya Airport Genel Müdürü Deniz Varol, Fraport TAV Antalya Airport Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz ve Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz konuk oldu.

Avrupa hava alanları içinde 25 milyonun üstünde yolcuya hizmet veren Avrupa havalimanları kategorisinde, Antalya’nın yüzde 21,1 artışla yolcu sayısını en fazla artıran havalimanı olduğunu söyledi.

Bu yıl içinde yeni açılacak Gatwick, Stuttgart, Arlanda, Tel Aviv, Vnukovo, Algiers, St.Petersburg, Amman, Berlin, Kuveyt, Cidde ve Ercan havaalanları gibi Antalya rotaları ile Türk Hava Yolları trafiğinin tekrar büyümesini beklendiklerini anlatan Ilgaz Arnaz, şöyle konuştu.

''2018 yılı boyunca Antalya Havalimanı Yolcu Sayısı Gelişimi Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Trafik Raporu’na göre, Grup 1 kategorisine göre 25 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veren havaalanları arasında yüzde 21,1 bir artışla yolcu sayısını en fazla arttıran havalimanı olduk. Bunu çok önemsiyoruz. Listede yer alan Avrupa havalimanlarının tamamı 12 ay boyunca yolcu trafiği yaşayan havalimanlarıdır. Antalya, 31,7 milyon yolcu sayısı ile 14. sırada yer aldı. Bu trafiğin yüzde 85’i sadece 6 ayda gerçekleşti. 12 ay trafiğimiz olsaydı matematiksel olarak 1. sırada yer alabilirdik.''

18 MİLYON YOLCU BEKLENİYOR

Bu sezon ön rezervasyonlara ve yaz sezonundaki beklentilere göre, Antalya Havalimanı’nda hizmet verilecek toplam gelen yolcu sayısının 17 milyon ile 18,1 milyon arasında gerçekleşmesini hedeflediklerini anlatan Ilgaz Arnaz, şöyle devam etti.

''1 Ocak- 11 Haziran gelen yolcu sayısı 2018’de 5 milyon 91 binden, 5 milyon 368 bine yükseldi. Bu dönemde yüze 5’lik bir artış görünüyor. Yüzde 6 üzerinde bir büyüme hedefiyle 2019'u tamamlayacağız. Yıllar içerisinde yolcu dağılımına bakıldığında 1 Mayıs’tan Ekim ayına kadar olan sürede yüzde 85 uçak trafiği gerçekleşti. Diğer aylarda da yüzde 15 bir trafik söz konusu.''

Hava trafiğini artırmak için yeni destek programı başlattıklarını ifade eden Arnaz, sözlerini şöyle sürdürdü.

'' Turizmi 12 ay uzatmak sadece bizim değil tüm Antalya paydaşları için önemli. 2016-2017 ve 2018 kışı 711 bin gibi bir rakama ulaştık. Daha önce uçulmamış ve 2 bin 500 mil üzerindeki destinasyonlara da prim desteği çıkarttık. Antalya’ya gelen turistler bin ila 2 bin 200 mil gibi uzaklıklardan geliyor. Bunu biraz daha artırıp farklı yerlerden yolcu getirebilmeyi hedefledik. Bunun için Hindistan bizim için önceli ülke oldu. Hindistan'dan 6 farklı şehirde 130 farklı Hintli acente ile görüştük. Kış sezonunda yolcu sayısını 1 milyon 100 bin yolcuya çıkardık. ''

Fraport TAV Antalya Airport Operasyon ve Güvenlik Direktörü Ilgaz Arnaz, Antalya havalimanının 1999 'da 4,9 milyon, 2018 yılında ise 31,6 milyona varan hava trafiği yaşandığına dikkat çekti.

Çok büyük bir sıçrama yaşandığını anlatan Arnaz, ''Antalya Havalimanı yıllık ortalama yüzde 10,4 büyümüş. 2014-2015 yıllarında yüksek bir sezon söz konusuyken 2016 yılında Rus uçağının düşmesi olumsuz etki yarattı. Ancak 2017 yılında ciddi bir toparlanma var. Geçmiş 20 yıllık süreçte en kritik yolcu azalışı 2016 yılında yaşandı. Rus yolcular birinci sırada ikinci ise Almanların yer alıyor'' dedi.

‘AKILLI ADIMLAR’ UYGULAMASI İLE DÜNYADA İLK

Antalya Havalimanı’nda yolcu bekleme ve geçiş sürelerini azaltmak amacıyla sezon öncesi inşa edilen platform ile kapı pasaport kontrol ve güvenlik alanını genişlettiklerini ifade eden Ilgaz Arnaz, sözlerini şöyle tamamladı.

''Pasaport ve x-ray yerleşimi pasaport bankoları önde olacak şekilde yeniden düzenledik. Mobil uygulamaları yeniden dizayn ettik. Antalya Airport Mobile ile bina içi navigasyon hizmetini Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdik. Hareket yeteneği kısıtlı yolcularımız için ‘Akıllı Adımlar’ uygulaması ile de görme ve işitme engelliler için ayrı ve özel bir mobil uygulama sunan dünyadaki ilk havalimanı olduk.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321