Antalya'da turizm buluşmaları

Antalya'da Akbank "Turizm Günleri" gerçekleştirildi.

Antalya'da turizm buluşmaları

Titanic Otelleri Sahibi Mehmet Aygün, turizm politikalarında herkesin üzerine düşeni yapması halinde ülke turizminin daha çok iyi yerlere geleceğini belirterek, ''Turizmde sorun yok, siyasette sorun var. Herkes çok dikkat etmeli'' dedi.

Akbank tarafından Ramada Oteli'nde düzenlenen ''Turizm Buluşmaları'' toplantısının ilk panelinde Titanic Otelleri sahibi Mehmet Aygün, Akdeniz Otelciler Birliği AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Tanıtım Vakfı ATAV) Başkanı Gül Yeliz Ege ve Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz söz aldı.

Titanic Otelleri sahibi Aygün, Türkiye'nin turizmde 2-3 yıl önce yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle yara aldığını anımsattı. Turizmde daha iyi yere gelmek için çok çalışılması gerektiğini belirten Aygün, şöyle konuştu.

''Çok çalışmamız lazım. Berlin'e 45 milyon turist gidiyor. Ben sürekli yurtdışındayım. Görüyorum, yaşıyorum. Antalya'ya 13 milyon turist geliyor diye seviniyoruz. Antalya'nın turizmdeki özellikleri her şeyin üstünde. En büyük sorunumuz kışın otellerin kapanması. Otelleri açık tutmak için çeşitlendirmek lazım, kışın personelimiz ne olacak diye düşünmemeliyiz.''

Daha iyi turizm için herkesimin, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine dikkat çeken Mehmet Aygün, ''Otellerde, turizmde fiyat politikalarını düşürmemeliyiz. İkinci sınıf turist çekeceğiz, daha sonra birinci sınıf çekmek için çalışacağız. Hizmet kalitesinden ödün vermememiz gerekir. Çok çalışıp turizm politikalarımızı da iyi uygularsak Antalya turizmde hakkını alacaktır. Turizmde sorun yok, siyasette sorun var. Herkes dikkat etmeli'' dedi.

Turizmde digitalleşme konusunda da görüşlerini açıklayan Mehmet Aygün, dünyanın artık bir cep telefonunun içine girdiğine vurgu yaptı. Aygün, şöyle devam etti.

''Rezervasyonlar artık digital üzerinden geliyor. Dünya'da Booking.com üzerinden yapılan rezervasyon yüzde 98'e ulaşmış durumda. Türkiye digitalleşmenin önemini daha yavaş yavaş algılıyor. Yeni yeni konuşuluyor. Digital platform üzerinden yapılan rezervasyonlar Türkiye'ye de gelecek.

Daha 25 yıl öncesine kadar Türkiye tanınmıyordu. Bugün tanınıyor. Antalya'ya her yıl 2500 spor takımı geliyor. Ama en fazla payı Dubai alıyor. Neden ? Bizde de golf, futbol, tenis turizmi var. Daha iyi pazarlama yapılmalı. Dubai ödül koyuyor.180 ülkede tanınıyor.  Turnuvalar düzenlenirken marketing yükseliyor, buna paralel fiyatlarda artıyor. Bizde ise bir prsiyon yemek parasına 5 yıldızlı otelde tatil yapılıyor.. Dubai'de ya da başka yerde bir saunaya girildiğinde büyük havlu 4 olar, küçük havlu 2 dolar. Saunaya giriş de 27 dolar.''

TURİSTE ALDATMACA OLMAMALI

Titanic Otelleri sahibi Mehmet Aygün otelcilerin daha doğrusu turizmcilerin müşterilerini hizmetler konusunda aldatmaması gerektiğini vurguladı. Aygün ''Çok çalışmak zorundayız. Turiste aldatmaca yapmayacaksın. Otel içindeki tüm hizmetleri yazacaksınız. Kimseyi aldatmayacaksınız'' dedi.

Aygün, bankacılık sektörünün de üzerine düşeni yapması gerektiğini, yatırım için faizlerin düşük olması gerektiğini ifade ederek, ''Otelci olarak hep bankaya çalışmamalıyız'' diye konuştu.

Aygün, milyar dolarla mal olan ancak son yıllarda kapalı tutulan Mardan Otelini' de yarın açacaklarını sözlerine ekledi.

SÜREKLİ TANITIM

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege de Türkiye ve Antalya'nın turizm potansiyelinin çok fazla olduğunu ancak, bunun çok azını kullanabildiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin özellikle de Antalya'nın Rus uçağının düşürülmesiyle Rus pazarında büyük sıkıntı yaşandığını anlatan Ege, ''Bu dönemde bir çok firma batma noktasına gelmişti. Rus uçaığının düşürülmesiyle ortaya çıkan krizi otelciler olarak çok iyi yönettik. Fiyatlar düştü ama hizmet kalitesini düşürmedik'' dedi.

Bu dönemde Avrupalı turistin Yunanistan ve İspanya'yı tercih ettiğini, ancak mutlu olamadığını ifade eden Ege, şunları kaydetti.

''Türkiye bu krizden yÜzünün akıyla çıktı. Fakir edebiyatı da yapmadık. Tanıtıma ağırlık verdik. Otellerin de kendi yaptığı tanıtımlar da çok önemliydi. Digital platforma, youtobe ve bloggerler etkili oluyor. Kriz var diye üzülmedik. Sonra da turist geldi diye yayılmadık. Sürekli reklam ve sürekli tanıtım önemli oldu.''

Antalya turizm potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlatan Yeliz Gül Ege, 2019 yılının ''Aspendos Yılı'' olduğunu, tarihi ve antik kentlerin,  gastronominin iyi tanıtılması gerektiğini, özellikle de doğa ile çocuklara yönelik çalışmaların tanıtım için etkili olduğunu söyledi. Ege, Antalya Müzesinin de tanıtım ve organizasyonlar için önemli merkezlerden biri olduğuna dikkat çekti.

AKTOB BAŞKANI ERKAN YAĞCI ''TÜRKİYE'NİN PETROLÜ TURİZM''

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise Türkiye'nin dış ticaret açığının turizmle azaltılabileceğini kaydetti. Türkiye'nin turizmde 40 yıllık birikimi ve deneyimi olduğunu anlatan Yağcı, turizm sektörünün krizleri çok iyi yönetebildiğine vurgu yaptı. Yağcı, şöyle devam etti.

''Krizler oldu, inişli çıkışlı başarılarımız oldu. 2014 yılında 41 milyon turist gelmişti. 2016 yılında ise bu 36 milyona geriledi. Türkiye'de turizm sektörü çok güçlü ve krizlerle baş edebilir noktada. 2017'de Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 50 arttı. Türkiye ise yüzde 36 büyüdü. Geçen yıl 46 milyon turist sayısına ulaştık. Bu yıl Antalya için 16 milyon turist hedefi var. Bu turizmcilerin, bakanlığın, devletin sayesinde oluyor.  Türkiye artık yeni bir başarı hikayesi yazıyor ve bunun gururunu yaşıyoruz.''

Fiyat artırmanın yolunun talebe bağlı olduğunu anımsatan Erkan Yağcı, bu yıl turizm gelirlerinde en az yüzde 15 artış beklendiğini ifade etti.

Sektörde sorunların olduğunu, ancak bunları sürekli konuşmaktan yana olmadıklarının altını çizen Yağcı, şunları kaydetti.

''Ülke olarak hem kamu hem özel sektör olarak turizm vizyonunu kaçırmamalıyız. 2023'de 70 milyon turist 70 milyar dolar gelir hedefimiz var. Türkiye'nin döviz girdisine ihtiyacı var. Bu yıl 36 milyar dolar gelir bekleniyor. Dış ticaret açığının yüzde 30'unu turizmle kapatıyoruz. Türkiye'de turizm ne kadar gelişirse döviz açığı da azalacak.''

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, digitalleşmede dünyanın önemli yol aldığını, iyi atılımlar yaptığını, Türkiye'nin de bu konuda yeni yeni çalışmalar yaptığını söyledi. Yagcı, bu alanda bankaclık ve havacılık sektörünün epey mesafe aldığını sözlerine ekledi.

AKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI BÜLENT OĞUZ

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Ouz ise turizm sektörünün bir çok sektörü tetiklediğini ve beslediğini söyledi. Banka olarak kendilerinin de turizme tamamlayıcı çalışmalar yaptıklarını anlatan Oğuz, son bir yılda  kredi büyüme hızında düşüş olduğunu bildirdi.

Bu dönemde sermayesini artıran bir kaç banka arasında olduklarını dile getiren Oğuz, turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeni çalışmaları olduğunu açıkladı.

Bülent Oğuz, digital dönüşüm konusunda banka olarak son iki yıl içinde 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Oğuz, bugün bankacılık işlemlerinin yüzde 96'sının şubeler dışından yapıldığını, şube çalışanlarının da pazarlama ve mobil olması konusunda çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

ha-ber.com / FİKRİ CİNOKUR / ANTALYA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321