Almanya Ekonomi Bakanlığı: ‘Airbnb şehirlerde konut sıkıntısı yaratmıyor’

Airbnb üzerinden yılın yarısından fazla uzun bir süre için kiraya verilen dairelerin oranı, tüm daireler içinde sadece yüzde 0.04´lük bir oranı teşkil ettiği kaydedildi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı: ‘Airbnb şehirlerde konut sıkıntısı yaratmıyor’

Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından Alman Ekonomi Enstitüsü Köln e.V. ile DICE Consult şirketi ile ortaklaşa yaptırılan bir rapora göre, „ne bölgesel ne de belediye düzeyinde Airbnb gibi ‘paylaşım ekonomisi’ tarafından yaratılan bir konut sıkıntısı tespit edilemedi“ sonucu çıktı.
 
Rapor, bu çarpıcı sonucun yanısıra ileride belki de lazım olabilecek uygun uygulamalar da içerdiği halde „aşırı düzenlemelerden“ kaçınması gerektiğine ve düzenlemeler yapılsa dahi bunların somut verilere dayalı olarak yapılacağına dikkati çekiyor. Rapor, bu tarz düzenlemelerin sokak veya mahalle bazında yapılıp şehir bazında yapılmamasını öneriyor.
 
Rapora göre Almanya´da Airbnb tarzı yöntemlerle kısa süreler için kiraya verilen evlerin ancak tüm konutların yüzde 0.14´ünü teşkil ettiğini gösteriyor. Yılda 182 günden fazla uzun toplam bir süre için kiraya verilen konutların ancak yüzde 0.04´lük bir oranı teşkil ettiğini kaydeden rapor, bu uygulamanın en çok tartışıldığı Berlin´de bile sadece yüzde 0.05´lik bir oranı kapsadığına da dikkati çekiyor.
 
„Ev paylaşımı“ (homesharing), bir yerde yaşayan sakinlerin de turizmden pay almasını sağlayarak, misafirlerinden aldıkları fiyatın yüzde 97´sinin kendi ellerine geçmesini sağlıyor. Ev paylaşımı yolu ile seyahat veya tatil yaptıkları için kalınan evin etrafındaki dükkan ve lokantalar da faydalanıyor ve sıkça dezavantajları tartışılan her şey dahil otellerinin aksine gelen turistlerin geldikleri yerde para harcamasını sağlıyor.
 
Airbnb tarafından DIW Econ şirketine yaptırılan bir etüde göre 2016 yılında Almanya´da Airbnb ile tatil yapan turistlerin kaldıkları yerlerde toplam 1 milyar Euro harcadıkları ve bu harcamalarla yaklaşık 18,000 kişilik istihdam yaratıp devam ettikleri ortaya konuldu. (Tourexpi)

ha-ber.com
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321