TESETTÜRDE YAŞA TAKILANLAR!

Örtünmeyi moda haline getirmiş ve temelinden uzaklaştırmışlar için, konuyu açıklama gereği duydum. İki defa okursanız sevinirim!

NUR-31. Ayette açık ve net olarak, ziynetlerin örtülmesini emrederken, bu ziynetlerin yabancılardan saklanması gerektiği ancak baba, oğul veya üvey oğullarının bile görebileceği anlatılır. Dolayısı ile ziynet deyince aklınıza başka bir şey gelmesin! Günümüz dilinde değerli takıdır kısacası.

Zaten ilgili ayet peygamberimizin yaşadığı dönemde eşi Hz. Ayşe'nin kaybolan gerdanlığından sonra indiği için konunun tamamen ziynet yani süs eşyası olması normaldir.

Peki sadece takılar örtülecekse, peçe takıp yüzünü bile saklayanlar nerden bu yorumu çıkartmıştır derseniz;

AHZAB-59 “Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.”

İşte bu ayette örtünmenin bir sebebini de “tanınmayı önlemek “olarak anlayanlar, yüzünü kapatmak gerektiğini yorumlamışlardır. “Gözümden tanırlarsa” diye düşünende, peçenin harici gözünü bile saklayan örtüler kullanmışlardır.

Benim dikkat çekmek istediğim Ayet ise daha farklı.

NUR-60“Artık nikâh arzuları kalmamış, hayızdan ve evlattan kesilen kadınların, süslerini göstermek için ortalıkta dolaşmamaları şartıyla dış giysilerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama sakınmak için titiz davranmaları, onlar için daha hayırlıdır.”

Konu gayet açık, yaşlandıktan yani çocuktan kesildikten sonra dikkat çekmeden yaşına göre davranmak şartı ile Tesettürde yaştan dolayı muafsınız yani!

Süslerinizi göstermemek kaydı ile. Kısacası konu yine ziynet yani süsle alakalıdır.

A’râf-26” Ey âdemoğulları! Şu bir gerçek ki size, edep yerlerinizi örtecek giysi de indirdik, süs ve gösterişe yarayacak giysi de... Ama korunup sakınmaya yarayan giysi en hayırlısıdır”

İlgili ayetleri okuduktan sonra gözünü bile saklayanlara veya süs eşyalarını örtenlere, olmadı sadece edep yerlerini kapatanlara saygılı olalım.

Müslümanlıkta örtünmenin az veya çok olabileceğinden bahsedilir, fakat namusun yalanın ya da hırsızlığın birazına müsaade edilmez, bunu da unutmayın!

NOT: Yazı uzamasın diye bazı Ayetlerden kısa bölümler aldım fakat numaralarını yazdım. Lütfen açıp okuyun, okumaktan zarar gelmez!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir Durak
Bekir Durak - 1 hafta Önce

Selamlar, birakin da konuyu arkadasiniz Rüstü Kam Hoca degerlendirsin. O zaman iki defa okurum. Saygilar

Yunus
Yunus - 6 gün Önce

Ender bey, bu konu sizin bilgi alaniniz disinda galiba. Uslubunuz bile biraz yakisiksiz. Tercume sizin kendi tercumeniz degil. Bir bilenle beraber deneyiniz. Selamlar.

banner324

banner323

banner320

banner321