Formula 1 pilotu 10 aylık yaşam mücadelesini kaybetti

Geçen yıl ekim ayında Japonya Grand Prix'sinde geçirdiği kazadan bu yana komada bulunan Formula 1 pilotu Jules Bianchi 25 yaşında hayatını kaybetti.

Formula 1 pilotu 10 aylık yaşam mücadelesini kaybetti

 
Formula 1 pilotu 10 aylık yaşam mücadelesini kaybetti

Geçen yıl ekim ayında Japonya Grand Prix'sinde geçirdiği kazadan bu yana komada bulunan Formula 1 pilotu Jules Bianchi 25 yaşında hayatını kaybetti.

Formula 1'in internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Bianchi, dünyaya geldiği Fransa'nın Nice kentiyle aynı adı taşıyan hastanede hayata gözlerini yumdu.

Oğullarının tedavi sürecinde emeği geçen tüm doktorlara şükranlarını sunan ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür eden Bianchi ailesi, "Jules, her zaman yaptığı gibi sonuna kadar savaştı ancak verdiği mücadele sona erdi. Acımız çok büyük ve tarifi mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Ferrari takımının genç sürücüler akademisinden yetişen Fransız pilot, 2007'de Fransa Formula Renault 2.0, 2008'de Formula 3 Masters ve 2009'da Formula 3 Avrupa Serisi şampiyonu olduktan sonra Ferrari (2011) ve Force India (2012) test pilotluğu yapmıştı.

2013'te Marussia Formula 1 Takımı'yla sözleşme imzalayan Bianchi, 2014 Monaco Grand Prix'sinde 9. olarak 2012'de şampiyonada yarışmaya başlayan takıma, ilk puanlarını kazandırmıştı.

Geçen yıl 5 Ekim'de Marussia takımı adına mücadele ettiği Japonya Grand Prix'sinde kafasından ciddi şekilde yaralanan Bianchi, Japonya'daki Mie Hastanesi'nde beyin ameliyatına alınarak tedavi görmüştü. Pistin dışına çıkarak bariyerlere çarpan Sauber takımından Adrian Sutil'in otomobilini çekmeye gelen araçla çarpışan Fransız sürücü, yapay komadan uyandırılmasının ardından 19 Kasım'da ülkesindeki Nice Hastanesi'ne nakledilmişti.

"Fransız sporu en büyük umutlarından birini kaybetti"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, twitter hesabından yaptığı açıklamada "Fransız sporu, onun ölümüyle en büyük umutlarından birini kaybetti" ifadesini kullandı.

2015 sezonunda Manor Marussia adını alan takımın direktörü Jon Booth ise "Hayatlarımızda kalıcı bir iz bıraktı. Başarılarımız ve ileriye gitmek için verdiğimiz uğraşların daima bir parçası olacak" şeklinde taziye mesajı yayımladı.

Bianchi'nin 2014 sezonundaki takım arkadaşı Max Chilton, twitter hesabına, "Sporun ve ailesinin kaybını, hiçbir kelime tarif edemez. Yalnızca 'Seni tanımak ve seninle yarışmak bir zevkti' diyebilirim" mesajını yazdı.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2015, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321