"Bana erkeklerle eşit şartlar sunuldu"

Dünya Ralli Şampiyonası'nda yarış kazanan tek kadın pilot ve Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu Kadınlar Komitesi Başkanı Mouton, kadınların erkeklerle eşit imkanlara sahip olduğunda, rallide başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını söyledi.

"Bana erkeklerle eşit şartlar sunuldu"

"Bana erkeklerle eşit şartlar sunuldu"

Dünya Ralli Şampiyonası'nda yarış kazanan tek kadın pilot ve Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu Kadınlar Komitesi Başkanı Mouton, kadınların erkeklerle eşit imkanlara sahip olduğunda, rallide başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını söyledi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) provası niteliği taşıyan Marmaris Rallisi'nde incelemelerde bulunmak ve FIA'ya rapor sunmak üzere Türkiye'de bulunan Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu Kadınlar Komisyonu Başkanı Michele Mouton, FIA Kadınlar Komisyonu Üyesi Beyza Avcıoğlu ile birlikte kadınların otomobil sporlarındaki yeri ve Marmaris Rallisi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Ralliye başlamasının tamamen tesadüf olduğunu belirten Fransız Mouton, "Ralli pilotu olmayı hiçbir zaman hayal etmedim. Bana büyük bir fırsat sunuldu. Bir arkadaşım yardımcı pilotluk teklif etti. Birkaç yarışmada ona yardımcı oldum. Sonra babam, beni pilot koltuğunda görmek istediğini söyleyerek bir araba aldı." diye konuştu.

Erkek egemen bir spor branşında başarılı olmasının sırrını "eşit şartlarda çalışmak" olarak tanımlayan Mouton, şöyle devam etti:
"Şanslıydım. Bana, erkek egemen bir dünyada, onlarla eşit şartlar sunuldu. Onların arabasıyla benim arabam aynıydı. En iyiyi yapmak, kendimi göstermek tamamen benim elimdeydi. Geride kalan, yapamayan olmayı hiçbir zaman kendime yediremedim. Sonra beni Audi çağırdı, erkek pilotlara sunduğu imkanların aynısını bana da sundu. Bir erkek ve kadına eşit imkan sunulduğunda bu iş oluyor. Ben başarılı bir rallici olmayı hiç düşünmemiştim, sadece bana verilen imkanı çok iyi değerlendirdim. Kayak yapıyordum ve oradaki slalom ile yollardaki viraj, benim için aynıydı. Hız yapmayı çok seviyordum."

"En az kaza yapanlar kadınlardır" 

Michele Mouton, kadınların erkekler kadar iyi araba kullanmadıkları yönünde genel bir algı olduğunu vurgulayarak, "Kadınlar kötü araba kullanır algısı sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada var ama istatistiklere göre en az kaza yapanlar, kadınlardır. Önemli olan istemek. Türk kadınlarına tavsiyem, iyi araba kullanmak istiyorlarsa üstüne gitmeleri ve bunun için savaşmalarıdır." diye görüş belirtti.
Dünya Ralli Şampiyonası öncesi Marmaris Rallisi'nde yaptıkları incelemeler sonunda, ekibiyle birlikte FIA'ya bir rapor sunacak olan Mouton, "Yarışta tüm etapları birkaç kez üzerinden geçerek gördük. Çok titiz bir çalışma yaptık. Genel olarak güvenlik, yaklaşım çok iyiydi. Marmaris Rallisi'ni, FIA olarak istediklerimizin yerine getirilmesi bakımından çok olumlu buldum ancak nihai kararı FIA verecek." değerlendirmesinde bulundu.

FIA Kadınlar Komisyonu Üyesi Beyza Avcıoğlu da Türkiye'de trafikte kadınlara karşı oluşan ön yargıyı aşmak için çalıştıklarını belirterek, "Nasıl bu noktaya geldiğimiz, ülkemizde kadına bakış açısıyla da çok alakalı. Sadece trafikte değil, hayatın hemen hemen her alanında kadına karşı ön yargılı tutumları görmek mümkün." dedi.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER