banner269
Öne Çıkanlar kundaklama Türkiye Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Nevriye Yılmaz

Almanlar Sporla Siyaset ilişkilerini masaya yatırdı

Almanya’nın Dortmund şehrinde bulunan Alman Futbol Müzesinde Alman sosyal Demokrat Partisi SPD ye yakın Friedrich-Ebert-Vakfı tarafından ‘’ Spielwiese Menschenrechte- yani Oyun yeri- İnsan hakları’’ adlı bir Panel düzenlendi.

banner197
Almanlar Sporla Siyaset ilişkilerini masaya yatırdı
Almanlar Sporla Siyaset ilişkilerini masaya yatırdı

Almanya’nın Dortmund şehrinde bulunan Alman Futbol Müzesinde Alman sosyal Demokrat Partisi SPD ye yakın Friedrich-Ebert-Vakfı tarafından ‘’ Spielwiese Menschenrechte- yani Oyun yeri- İnsan hakları’’ adlı bir Panel düzenlendi.
 
Friedrich-Ebert-Vakfı Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Bürosundan Martin Pfafferott’un konukları selamlamasıyla başlayan toplantıyı moderatör olarak Alman 1. Kanalı ARD ve Haber Kanalı Phönixin başarılı Sunucusu, Spikeri Florian Bauer yönetti.Panele 2009 yılında Alman Spor Gazeteciler Birliği tarafından yılın Spor Gazetecisi seçilen Spor Gazetecisi ve Yazar Ronny Blaschke, Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti Fraksiyondan SPD Spor Politikaları Sözcüsü Milletvekili Rainer Bischoff, eski Profesyonel Futbolcu, Vfl Bochumun kalecisi, „In safe hands“ Derneğinin başkanı Jonas Ermes, Human Rights Watch  (İnsan Hakları Gözetleme Bürosu) Almanya Müdürü Wenzel Michalski, ve Almanya`nın sevilen sosyal kulüplerinden Hamburg ta kurulan FC St. Pauli`nin Denetleme Kurulu Başkanı Bayan Sandra Schwedler konuşmacı olarak katıldılar.Dünya Kupası, Olimpiyatlar gibi büyük sportif organizasyonlar insanları büyüleyerek stadyumlara, spor salonlarına çekerken o organizatör ülkeyle, ilgili eş anlamlı geri planda kalan insan hakları, basın ve toplantı özgürlüğü, o şantiyelerde çalışan göçmen işçilerin durumu, işçi ölümleri, çalışma koşulları, tesislerin yakınında oturan insanların mahallelerinden, evlerinden göçe zorlanma, eşcinsellerin dışlanması gibi birçok şey konuşulmamaktadır.İnsan Hakları Bildirgesine uyuluyor mu?
Nerdeyse 70 yıl önce imzalanan İnsan Hakları Bildirgesine rağmen bunlara en canlı örnekler 2018 yazında Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası, Pekin’deki Olimpiyatlar, Belarus` ta ki Buz Hokeyi, Bahreyn`deki Formula 1 otomobil yarışlarıdır.

Panelde bu bilgiler ışığında insanın kendisini ön plana çıkarmadan bu tip büyük sportif organizasyonların düzenlendiği coğrafyalarda Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) nasıl desteklenmesi, Asya’da çok zor iş şartlarında çok cüzi bir maaşla çalışan, sömürülen forma diken işçi kadınların durumu nasıl düzeltilir gibi konular tartışıldı. Yine bu Panelde Almanya’daki Kulüplerin, Sporcuların ve taraftarların daha çok sorumluluk alması talep edildi.İspanya'nın ünlü diktatörü Franco`nun üç F sini bilmeyenler azdır. Madrid’de ki meşhur Bernebau Stadyumu yapılmadan önce Franco ‘’ bana 100 bin kişilik uyku tulumu yapın. Ben ülkeyi 3 F ile yöneteceğim yani. Futbol, Fiesta (Eğlence) ve Fado (Din) ile'' demiştir.

Siyasetin spora müdahalesini Türkiye`de de darbeci Kenan Evren`in küme düşen Ankaragücü`nü tekrar 1. Lige çıkartması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin İstanbul Başakşehir Futbol takımına verdiği açık destek, Diyarbakırspor’un ve AKP ye yeteri oy vermeyen İzmir takımlarının durumu ve yeni Stadyumların öncelikle hangi şehirlere yapıldığına dair örneklerde görebiliriz. Bu nedenle kitleleri müthiş etkileyen, farklı kimlik ve sosyal sınıflardan, cinsiyetlerden yığınları bir araya getiren, onlara bir aidiyet duygusu veren Futbol hiçbir zaman futbol olarak kalmadı. Küreselleşmeyle birlikte büyük paraların döndüğü dev Futbol Kulüplerinden bir Bayer Münih’i, Real Madrid’i ve birçok İtalyan, İngiliz takımını bir Holding olaraktan görebiliriz.  Bu nedenle FIFA ve UEFA 2022 yılından sonra büyük turnuvaları ülkelere verme şartı olarak İnsan Haklarına saygı, Fikir ve Basın Özgürlüğünü resmen talepler listesine alacak. Dortmund Futbol Müzesinin Kültürel Etkinliklerden sorumlu Personeli Dr. Henry Wahlig Türkiye kökenli Futbolseverleri Futbol Müzesinde ağırlamaktan, görmekten gurur duyacağını söyleyerek vatandaşlarımızı bu müzeyi görmeye, ziyarete etmeye davet etti. (https://blog.fussballmuseum.de/)Dortmund`da ki Panel Futbol, Politika ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Uzman konuşmacıların izleyicilerin sorduğu sorulara verdiği cevaplarla son buldu. 

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/ Dortmund
banner201
Anahtar Kelimeler:
AlmanSporFutbolSiyasetARD

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir