banner216
SOSYAL YARDIM VE BİLGİ PAYLAŞIMI

Temsilde hata olmazmış, Türkçede bir deyim vardır, atlar tepişir, arada sıpalar ölür derler; bu deyimin söylenme sebebi, anne kısrak yavrusunu doğurunca yanına başka bir kısrağı yanaştırmaz, fakat diğer kısraklarda doğan yavruyu sevip, koklayıp, ona annelik yapmak isterler.

Fakat gerçek anne bunu hazmedemez, dolayışı ile yavruya yaklaşan diğer kısraklar çifte atarak uzaklaştırmaya çalışır, bazen de iki üç kısrak birden gelir, anne kısrağı o kadar zorlarlar ki; hayvan çifte atarken, yanlışlıkla bazen yavrusuna vurur. İstemeye istemeye yavrusunu çifte ataraktan ölümüne sebep olur. Bu nerden çıktı ne alakası var şimdi diye düşünebilirsiniz, maalesef Almanya’da yaşayan gurbetçilerin hâli bu.

01.01.2018 tarihinden itibaren çıkan bir yasaya göre, Yurt dışında yaşadıkları ülkede sosyal yardım alan gurbetçiler 1 Ocak 2018’den itibaren mercek altına alınacak. Uluslararası anlaşma kapsamında yardım alan vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları incelenecek.

 Türkiye’de parası bulunan, gayrimenkulü ya da arabası olan gurbetçiler artık sosyal yardımlaşma kapsamında yardım alamayacak. Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı'na üye olan 57 ülke arasında imzalanan Otomatik Bilgi Transferi anlaşması kapsamında sıkı denetim gerçekleştirilecek.

Anlaşma kapsamında ülkeler arasında vatandaşın banka bilgileri dâhil olmak üzere mal varlıklarının ne durumda olduğu da öğrenilebilecek. 

Bu kapsamda yıllarca çalışarak para biriktiren ve Türkiye'de yatırım yapan gurbetçiler daha önce almış olduğu sosyal yardımlaşma paralarından dolayı da işleme maruz kalabilecekler.

Türk yetkililerin hayır biz bilgi paylaşımı yapmayacağız demesine rağmen birçok insan şu an diken üstünde oturuyor. 

Oy istemek için Almanya’ya çıkarma yapan, parti liderleri, siyasiler gurbetçilerin bu sorununu biraz düşünün isterseniz! 

Seçimlere fazla zaman kalmadı, ne dersiniz.

Ali Sönmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Erol 1 yıl önce

Güncel bir konu oldugu icin güzel begendim

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir