SİYASAL İSLAMIN ÇÖKÜŞÜ

Siyasal İslam'ın Müslüman Kardeşler takımı; Türkiye, Libya, Mısır, Sudan'da ABD'nin projesi olarak kimi seçimle, kimi de darbeyle iktidara getirilmişti.

ABD, Türkiye'de, Fazilet Partisini -Recep Tayyip Erdoğan’ın gizli liderliğinde, Abdullah Gül'ü partinin başına getirerek ele geçirme taktiği tutmayınca AKP kuruldu.

MHP'nin başına getirilen Devlet Bahçeli, Ecevit Koalisyonunu erken seçime zorlayarak tarihi misyonunu açık etmişti.

2002 seçimlerinde Müslüman Kardeşler ‘in Türkiye temsilcisi AKP, yüzde otuz beş oy oranı ile meclisin yüzde altmış beş milletvekili ile iktidara geldi.

Recep Tayyip Erdoğan sabıkalı olduğu için Milletvekili seçilememişti.

Bu sorun, Deniz Baykal tarafından Anayasa değişikliğine onay vermesiyle çözüldü.

Muhtar bile olamayacak Erdoğan, Baykal ve ekibinin desteğiyle başbakan yapıldı.

Mısır’da, Hüsnü Mübarek devrilince, muhalefetin boykot ettiği seçimleri- Müslüman Kardeşlerin adayı Mursi kazanarak Türkiye’den sonra seçimle Müslüman Kardeşler Mısır'da da iktidar oldu.

Halk, Anayasa gereği beşyüzbin imza ile seçim istemesini reddedilmesine karşı yapılan protestoları şiddet kullanarak bastırmaya çalıştı.

Halkla birlikte Mısır Ordusu olaya el koyarak, Mursi'yi iktidardan indirerek yargı önüne çıkardı.

Sudan’da, Ömer El Beşir 1989 yılında seçimle iktidara gelen hükümete yaptığı darbeyle iktidar olan ilk Müslüman Biraderler rejimi ilk iktidara getiren liderdir.

Ömer El Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesince; ''üç soykırım, beş insanlığa karşı suç, iki savaş suçu işlemekle suçlanmıştır.''

Bu nedenle Ömer El Beşir, yurtdışına çıktığında tutuklanacağı için sadece Türkiye'ye gelip, ideolojik kardeşi Erdoğan tarafından Müslüman Kardeşlerin işareti olan Rabia selamıyla karşılanmıştı.

Sudan Halkı, cani diktatör El Beşir'in şaşaalı yaşamı nedeniyle artan hayat pahalılığına karşı sokaklara döküldüler.

El Beşir her ne kadar; Sarayı, şaşaası ''kendi için değil Sudan'ın itibarı olduğunu'' söylese de halkı kandıramadı. Protestolar tüm ülkeye yayılıp, halk boyun eğmeyince El Beşir komutasında seçilmiş iktidarı deviren Sudan Ordusu El Beşir'i alaşağı etti.

Libya'da halkın direnişiyle Müslüman Kardeşler orada da yıkıldı.

Türkiye'de seçimle gelen Müslüman Kardeşlerin son temsilcisi AKP, son yerel seçimlerde büyük şehirlerde, ekonominin gelişmiş, halkın çoğunluğunun eğitimli olduğu yerlerde; İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Adana'da, Mersin'de, Antalya'da ve daha birçok AKP'nin kalesi olan yerlerde seçimleri kazanınca AKP genel başkanı panikledi.

Seçimlerden önce halkı, muhalefeti tehdit etmesine rağmen halk muhalefeti seçti.

Bundan önceki seçimle de yapılan hileleri, muhalefetin saflığı ile yutturmuştu.

Muhalefet; sanki karşısında demokrasiyi özümsemiş bir parti var inancıyla her seçim hilesini; ''Hak-Hukuk-Adalet ''Diye bağırarak üstesinden geleceğini sanarak teslim oluyordu.

Bu seçimlerde muhalefet işi ciddiye alarak oylarına sahip çıkarak, teslim olmadı.

Anadolu Ajansının, İçişleri bakanının, adalet bakanının, hatta YSK'ya rağmen sandıklara ve vatandaşların oylarına sahip çıktı.

Seçimle gelen AKP, seçimlerde kaybetmeyi kabul etmeye razı olmuyor.

İstanbul'da polis güçleri, çocukları sorguya çekip; ''halkı kime oy verdiniz? Sorgusuyla demokrasiyi sorgulamaya başladı.

Birçok AKP seçmeni ve gazetecisi bile bu gelişmelerden endişe duymaktalar.

AKP Lideri, her seçimde ''Halk İradesi’ ‘Derken, bu seçimde yenilgiyi kabul etmediği gibi, devlet olanaklarını, devlet güçlerini, YSK'nu kullanarak seçimleri kendi lehine çevirmeyi çabalamakta.

En azından kazanınca koltuğa oturmayı hakkı olarak gördüğü gibi, kaybedince o koltuktan kalkmasını bilecek mi?

Son Müslüman Kardeşlerin temsilcisinden demokratik tavır beklemek

Saflık deseler, ülkesini seven, demokrasiyi benimseyen biri olarak

Hiçbir diktatörün yaptıklarının yanına kalmadığını bilen biri olarak

En azından insan olarak

İyimser olmak istiyorum

Umarız ak-lı selim kazanır

Sandıkla gelen, sandıkla gitmeyi içine sindirir….

Yıldız AKALIN

YORUM EKLE

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321