SAYIN KILIÇDAROĞLU VE SAYIN İNCEYE AÇIK MEKTUP

SAYIN KILIÇDAROĞLU VE SAYIN İNCEYE AÇIK MEKTUP

CHP NEREYE GİDİYOR?
SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU
CHP GENEL BAŞKANI,
SAYIN CHP MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ,
SAYIN CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE VE TARAFTARLARI,

GENEL SEÇİMLER YAPILDIKTAN BERİ ARADAN 5 HAFTA GEÇMESİNE KARŞIN BİZ SEÇİMİ NEDEN KAYBETTİK DİYE BİRLİKTE TOPLANIP BİR DEĞERLENDİRME YAPACAĞINIZA VE YEREL SEÇİMLERE ODAKLANACAĞINIZA PARTİ İÇİ MÜCADELEYE GİRDİNİZ. BU DURUM 70’Lİ YILLARIN BAŞINDAN BERİ SOSYAL DEMOKRASİNİN İKTİDAR OLMASI İÇİN GEREK TÜRKİYE’DE GEREKSE ALMANYA’DA UĞRAŞ VEREN BENİ VE AVRUPA’DAKİ CHP’LİLERİ KAYGILANDIRMAKTA VE ÜZMEKTEDİR.
SİZ TÜM ENERJİNİZİ BİR BİRİNİZE KARŞI KULLANMAYA VE BİR BİRİNİZLE UĞRAŞMAYA DEVAM ETTİĞİNİZ SÜRECE, AKP HİÇ ÇALIŞMASA DA VE DEVLETİN TÜM İMKÂNLARINI ORANTISIZ BİR ŞEKİLDE KULLANMASA DA SEÇİMLERİ KAZANIR VE DAHA UZUN YILLAR İKTİDARDA KALIR. KURDUĞU TEK ADAM REJİMİNİ DE İSTEDİĞİ GİBİ PEKİŞTİRİR VE UYGULAMAYA DEVAM EDER.
CHP SEÇİM ÖNCESİNDE TEK ADAM İKTİDARINI DEĞİŞTİRME UMUDU VEREREK, AKP’NİN PLANLARINI ALT-ÜST ETME BAŞARISINI GÖSTERDİ. BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK BİR YANDAN CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE, DİĞER YANDAN GENEL BAŞKAN KEMAL KILIÇDAROĞLU VE GENEL MERKEZ BAZI EKSİKLİKLERİNE KARŞIN İYİ BİR SİNERJİ YARATARAK GÜZEL VE BAŞARILI BİR SEÇİM KAMPANYASI VE MÜCADELESİ VERDİNİZ.
ANCAK CHP SEÇMENLERİNİN BİR BÖLÜMÜNÜN OYLARININ HDP’NİN BARAJ ALTINDA KALMAMASI İÇİN HDP’YE, BİR BÖLÜMÜNÜN DE İYİ PARTİYE KAYMASI NEDENİ İLE CHP’NİN OYU YÜZE 22,65’DE KALDI. GENEL MERKEZİN ALTERNATİF OY SAYIM SİSTEMİNİ, PARTİ OLARAK SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE İŞLETEMEMESİ CHP’Yİ ANADOLU AJANSININ VERMİŞ OLDUĞU SAYILARA UYMAYA MAHKÛM ETTİ. CHP YÖNETİMİ SANDIK SORUMLULARINDAN GELEN ISLAK İMZALI BELEGELERLE SEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLAYAMADI.
SEÇİM GECESİ İNCE’YE VE CHP'YE OY VEREN ON MİLYONLARCA SEÇMENE VE BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE ÇALIŞAN PARTİLİLERE SEÇİM KAYBEDİLSE BİLE GEREKLİ AÇIKLAMALARI YAPMANIZ GEREKİRDİ. ONLARI YÜZÜSTÜ VE YALNIZ BIRAKARAK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTINIZ. SİZLERE VE PARTİYE OLAN GÜVENLERİNİ SARSTINIZ.
CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK YÜZDE 30,6 OY ALAN İNCE VE TARFTARLARI, ALDIĞI BU OYDA PARTİNİN HİÇBİR KATKISI OLMADIĞI ZEHABINA KAPILDI. SEÇİM KAMPANYASI SIRASINDA GENEL BAŞKANLIĞA ADAYLIĞI İLE İLGİLİ SÖYLEDİKLERİNİ UNUTAN İNCE’YE PARTİLİLERİN VE SEÇMENLERİN BÜYÜK BİR

BÖLÜMÜNÜN GÜVENİ SARDILDI. İNCE VE DESTEKÇİLERİ HEMEN KURULTAY ÇAĞRISI YAPARAK GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLMAK İÇİN PARTİ İÇİ MÜCADELEYE GİTTİ VE KURULTAY DELEGELERİNDEN OY TOPLAMA YARIŞINA GİRDİLER.
AKP BİR TARAFTAN TEK ADAM REJİMİNİ OTURTMAK, DİĞER YANDAN YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIK İÇİN ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜRKEN, CHP ÜÇ HAFTADIR KAMUOYUNU VE SEÇMENLERİ KURULTAY DELEGELERİNDEN OY TOPLAYAN PARTİ İÇİ MUHALEFETİN TOPLADIĞI VEYA TOPLAYAMADIĞI DELEGE SAYISI İLE MEŞGUL ETTİ VE ETMEYE DEVAM EDİYOR.
BU GELİŞMELERDEN SADECE PARTİ İÇİ MUHALEFET DEĞİL AYNI ZAMANDA GENEL MERKEZ DE SORUMLULUDUR. SEÇİM SONRASI GENEL MERKEZİN, CUMHURBAŞKANI ADAYI VE EKİBİ İLE OTURUP BİR DEĞERLENDİRME YAPARAK ORTAK BİR STRATEJİ BELİRLEMELERİ GEREKİRDİ. BİLDİĞİMİZ KADARI İLE KILIÇDAROĞLU İLE İNCE’NİN AİLECE BİR YEMEKTE BULUŞMALARININ DIŞINDA BİR GÖRÜŞME OLMADI. MUHARREM İNCE’NİN YEMEKTEN SONRA YAPTIĞI AÇIKLAMA İLE İNCE DESTEKÇİLERİ KURULTAY İÇİN DELEGELERDEN OY TOPLAMAYA BAŞLADILAR. YETERLİ KURULTAY DELEGESİ SAYISINA ULAŞILIP ULAŞMADIĞI HALA NETLEŞMEDİ.

SEÇİMLİ BİR KURULTAY İÇİN ZAMAN UYGUN MU?
BİZCE İNCE VE TARAFTARLARININ MEVCUT KOŞULLARDA, YANİ YEREL SEÇİMLERİN GÜNDEMDE OLDUĞU KOŞULLARDA CHP’Yİ OLAĞANÜSTÜ SEÇİMLİ BİR KURULTAYA GÖTÜREREK GENEL BAŞKANLIK YARIŞINA SOKMALARI ZAMANSAL AÇIDAN YANLIŞTIR. SEÇİMLİ BİR KURULTAYDA HANGİ TARAF KAZANIRSA KAZANSIN, KAYBEDENLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN KAMPANYAYA AKTİF BİR ŞEKİLDE DESTEK VERMEYECEKLERİ ŞİMDİYE KADARKİ DENEYİM VE UYGULAMALARDAN BELLİDİR.
ÖNCE ŞUNUN ALTINI ÇİZELİM: SİYASAL PARTİLERDE DEĞİŞİK EĞİLİMDE KANATLAR OLUR, OLMALIDIR DA. ANCAK BU KANATLARIN SORUNLARI HANGİ İLKE VE ÖNERİLER DOĞRULTUSUNDA ÇÖZECEKLERİNİ BELİRTEN PROGRAMLARI VE KADROLARI İLE ORTAYA ÇIKARAK PARTİ İÇİ YARIŞA GİRMELERİ GEREKİR. YANİ CHP GENEL BAŞKANININ VE MYK’NIN DEĞİŞMESİ İLE CHP İÇERİSİNDEKİ YAPISAL VE ÖRGÜTSEL SORUNLARI ÇÖZMEK OLASI DEĞİLDİR. DEĞİŞİMDEN SÖZ EDEN İNCE VE TARAFTARLARI HANGİ İLKE VE AMAÇLAR DOĞRULTUSUNDA NASIL BİR DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRECEKLER:
• BU KONUDA BİR PROGRAM ÇALIŞMALARI VAR MI? MEVCUT YÖNETİMDEN FARKLI NELERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR, AMAÇLARI VE ÖNCELİKLERİ NELERDİR?
• CHP’NİN KISA, ORTA VE UZUN VADEDE ULAŞMAK İSTEDİĞİ HEDEFLER NEDİR?
• OBJEKTİF ÖLÇÜTLERE GÖRE CHP’NİN NEDEN ON YILLARDIR OYLARINI ARTTIRAMADIĞININ VE SÜREKLİ SEÇİM KAYBETTĞİNİN BİR DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTILAR MI?
• PARTİNİN BAŞARILI OLABİLMESİ İÇİN TÜZÜKTE, PROGRAMDA HANGİ YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERİ YAPACAKLAR?
• HALKIN, SEÇMENİN VE KAMUOYUNUN GÜVENİNİ KAZANMAK İÇİN NELER YAPACAKLAR, HANGİ KADROLARLA HAREKET EDECEKLER NELERİ DEĞİŞTİRECEKLER.
• BU DEĞİŞİKLİKLERİ HANGİ ADIMLARI ATARAK YAPACAK VE UYGULAYACAKLAR?GENEL MERKEZE VE İNCE’YE ÖNERİ
AKP’NİN YEREL SEÇİMLERİ KASIM AYINA ALMAK PLANLARI VAR. BUNUN İÇİN ÇALIŞMALARA DA BAŞLAMIŞ DURUMDALAR. CHP NE YAPIYOR?
CHP’DEN VE İNCE EKİBİNDEN BEKLENTİMİZ: YERELSEÇİMLERE BİR YANDAN CHP GENEL BAŞKANININ DİĞER YANDAN DA CUMHURBAŞKANI ADAYININ İKİ KOLDAN YÜRÜTECEĞİ VE PARTİ GENEL MERKEZİNİN VE ÖRGÜTLERİNİN TÜM GÜCÜYLE DESTEKLEYECEĞİ BİR YEREL SEÇİMLER KAMPANYASI YAPMASIDIR. YEREL SEÇİMLERDEN SONRA DA İYİ HAZIRLANILMIŞ TÜZÜK VE PROGRAMIN GÜNCELLEŞTİRİLECEĞİ SEÇİMLİ BİR DEĞİŞİM KURULTAYINA GİTMESİDİR.
BU KONUDA ALMANYA’DAN 1998 SEÇİMLERİ ÖNCESİNDEKİ SPD KURULTAYI KAMPANYASINI ÖRNEK OLARAK VEREBİLİRİZ: WİLLY BRANDT’IN GENEL BAŞKANLIKTAN AYRILMASINDAN SONRA UZUN YILLAR LİDER SORUNU YAŞAYARAK MUHALEFETTE KALAN ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ (SPD) OSKAR LAFONTAİNE’İN GENEL BAŞKAN, GERHARDT SCHRÖDER’İN BAŞBAKAN ADAYI VE RUDOLF SCHARPİNG’İN MECLİS GRUP BAŞKANI OLARAK BİRLİKTE YÜRÜTTÜKLERİ 1998 YILINDAKİ SEÇİM KAMPANYASI SONUCUNDA SEÇİMLERİ KAZANARAK SCHRÖDER SPD-YEŞİLLER KOALİSYON HÜKÜMETİNİ KURDU.
SAYIN GENEL BAŞKAN, SAYIN İNCE,
DEĞERLİ CHP’Lİ ÜYELER, DELEGELER, ORTAK AKLI DUYGU VE İHTİRASLARIMIZIN ÖNÜNDE GÖRMEMİZİN GEREKLİ OLDUĞU BU DÖNEMDE KASIM AYINA ALINACAĞI AKP’LİLER TARAFINDAN SÖYLENEN YEREL SEÇİMLERE CHP’NİN TOP YEKÜN ODAKLANMASI GEREKMEZ Mİ?
BUNU İÇİN CHP SEÇİMSİZ BİR KURULTAY DÜZENLEYEREK HEM SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRMELİ HEM DE YEREL YÖNETİMLER SEÇİM PROGRAM VE STRATEJİSİNİ BELİRLEMELİDİR. YUKARIDA BELİRTTİĞİMİZ DOĞRULTUDA BİR YANDAN GENEL BAŞKAN DİĞER YANDAN DA CUMHURBAŞKANI ADAYI İNCE GENEL OLARAK CHP ÜYELERİNİN BELİRLEYECEKLERİ UYGUN ADAYLARLA AYRI AYRI İKİ KOLDAN YEREL SEÇİM KAMPANYASI YAPMALIDIRLAR. BU BİRLİKTELİĞİN YARATACAĞI SİNERJİ VE GÜVEN İLE SEÇİMLERE ODAKLANMALI VE PARTİ ÖRGÜTÜNÜ, ÜYELERİ VE SEÇMENLERİ HAREKETE GEÇİRMELİDİRLER.
AKSİ TAKTİRDE NE İNCE BİR DAHA YÜZDE 30,6 OYU NE DE CHP YÜZDE 22,65 OYU GÖREBİLİR.MUHALEFETE MAHKÛM OLMAKTAN KURTULABİLİR.
DR. ERTEKİN ÖZCAN

YORUM EKLE

banner324

banner323

banner320

banner321