banner216
SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA

Cızlavat, cislevet ismini belki duymuşsunuzdur, Türkiye cızlaveti 1930’lu yılarda tanıdı, asıl ismi (Gıslaved) olan İsveçli lastik üreticisi bir firmanın aynı zamanda o bölgenin ismidir.
Su geçirmeyen lastik ayakkabının moda olmasıyla birlikte, özelikle balıkçıların çok giydiği, sarı çizmeler moda olmuştu. 

Aydın’da ikamet eden bir toprak ağası, İzmir’de zengin bir tüccarla görüşmeye gidecekti, İzmirli tüccar ağayı ağırlamak istiyordu. 
Mehmet ağa sen İzmir tren garına geldiğinde ben seni aldırırım dedi. Tüccar, yalınız sen ne giydiğini söyle de bizim çırak seni tanısın. Ağa tabii ki sarı çizme, üstümde de tüylü aba olur, çırak beni tanır dedi ve ayrıldılar. 

Tüccar ağanın geleceği tarihte çırağı tren garına yolarken tembih etti, oğlum Mehmet Ağa’yı git karşıla, üzerinde tüylü bir aba ayağında da sarı bir çizme var. Kesin tanırsın dedi. 

Çırak tren garına gittiğinde birde ne görsün; o dönemde moda olan lastik sarı çizme giyen birçok insan var! Çözüm olarak bari ismini söyleyeyim ağa beni tanısın diyerek bağırmaya başladı, sarı çizmeli Mehmet ağa, sarı çizmeli Mehmet ağa diye bağırırken millet gülüşmeye başlad. Yahu sen manyak mısın be çocuk herkesin ayağında sarı çizme var adı da Mehmet olan ağa insan dolu buralar dedi bir tren garı çalışanı. Çırak sarı çizmeli Mehmet ağayı bulamadan oradan ayrıldı ve patronunun yanına geri döndü.
Haberlerde izliyorum; Türk Tabipler Birliği`nin savaş bir toplumsal hastalıktır, bildirgesini yayınlayan hekimler gözaltına alınıyor, sayın Cumhurbaşkanı demeç veriyor. Tabipler Birliği`nin başındaki Türk kelimesini kaldırıyoruz. Hatta Türkiye Barolar Birliğinin önündeki Türk kelimesini de kaldıracağız diyor. 

Dünyanın neresine giderseniz gidin, bazı kurumlar o ülkelerin ulusa kimlikleriyle anılırlar. Alman Tabipler Birliği, Amerikan Hukukçular Birliği gibi. Türk kelimesi sizleri neden rahatsız ediyor? Bunu ırkçılık anlamında kullanmıyorum, tam tersine bir birliği ifade ettiği için soruyorum. 
Şimdi anladınız mı sarı çizmeli Mehmet ağayı neden anlattığımı. Bundan dolayıdır ki, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği isimleri hep kullanılmak zorundadır.

Ali Sönmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Erol 1 yıl önce

Karisik bir durum

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir