SAPKIN DÜŞÜNCE, MANTIK YOZLAŞMASI, AHLAK ÇÖKÜNTÜSÜ

SAPKIN DÜŞÜNCE, MANTIK YOZLAŞMASI, AHLAK ÇÖKÜNTÜSÜ

,,Zaman’’ görece bir kavramdır, olaya ve insana göre kısalığı uzunluğu farklı algı ve yoruma yol açar. Günlük siyaset içinde 1 gün çok uzun bir süredir… Topluma yön veren bir kör gelenekin değişimi için gerekecek bin yıllık bir zamana ne demeli?

Düşünce’nin insan aklında oluşmaya başlamasının üzerinden, çok değil birkaç bin yıl geçmiş. (İnsanın tarihini düşününce birkaç bin yılı oldukça küçük bir zaman dilimi saymak doğru olur.)

Günümüze kadar geçen bu sürede düşünce ne kadar mantıksal, ileriye evrimleşen bir gelişim gösterebilmiş?

İnsan beyni ne kadar çalışırsa, verimi o kadar artış gösteriyor. Beynin çalışması içinde veri sağlamalı. Öyle kafanıza göre beyni kullanamazsınız, kullanırsanız gerçekleşmesi sağlanamamış düşünce olmadığından mantık yozlaşması yaşanır. Yani beyine hakettiğini verebilmek için  ahlaklı davranmalı ki, o da bize mantıksız düşünmeyi engellesin…

Her dinden, her dilden, her ırktan, her etnikden milyonlarca göçmenin yaşadığı Almanya, ,,İslamiyet Almanya’ya ait mi değil mi?’’ mantık dışı tartışmadan kurtulamıyor. Şansölye Merkel’in, İslamiyetin Almanya’ya ya ait olduğunu söylemesi, düşünce ve mantık düzeyinin nerde olduğunu kanıtlıyor. Dinlerin fetih dönemleri gerilerde kaldı ama sömürünün elinde araç olarak bulunan dogmatizm, ne yazık ki bütün insani kimliklerin üzerinde yaşatılmaya devam ediyor. 

Dünyada demokrasi gelişimi durdu, sekülerizm unutuldu; her ülke kendi sosyo-ekonomik yapısına göre siyasi tıkanılmışlığının tutsağında kıvranıyor. Alman sosyal-demokratları; demokrasilerinin kendisini koruması gerektiğini söylüyor, nasıl gerçekleştireceğini kendileri de bilmiyor.

Dünyadaki olumsuz gelişmelerden en fazla olumsuz etkilenen ülkelerden birisi de maalesef Türkiye. Düşüncenin olmadığı, olduğunda hapse atıldığı, yok edildiği, mantık yozlaşmasının had safhada olduğu, eğitimin bitirildiği, ekonominin iflas ettiği, daha da önemlisi insani değerlerin tükendiği bir Türkiye’yi ileride daha geniş yazıp konuşacağız.

Uzunca bir yaz arasından sonra umutsuz görünen bir başlangıç yapmak istemedim; sadece gerçek ve objektif analiz etmeden umudu gerçeğe dönüştürmenin olamayacağı inancı ile başlıyorum. 


Zekeriye Uçar

YORUM EKLE

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321