banner216
SANAL DÜNYA INTERNET
 
Eşinizden mi ayrıldınız? Arkadaşınız sizi terk mi etti?  Kendinizi yeteri kadar yakışıklı ya da güzel bulmuyor musunuz? Birisine, onu beğendiğinizi veya sevdiğinizi doğrudan söyleyecek kadar medeni cesaretiniz de mi yok? Kendinizi aşağılık kompleksine mi kaptırdınız? Daha ergenlik çağındayken yetişkinlerin dünyasına merak mı sardınız?

Dost ve arkadaşlarınız size sırt mı çevirdiler?

Eğer her şeye rağmen bu dünyada elinizi-ayağınızı çekmemiş ve ‘’Ne ne kadar erken başlarsam o kadar iyidir’’ diyor, bir arkadaş arıyorsanız, evdeki bilgisayarınız, daha doğrusu ‘’İnternet’’ pekâlâ sizin yardımınıza koşabilir ve size ‘’Sanal’’ bir arkadaş bulabilir. Yapmanız gereken iş gerçek yaşamdaki gibi öyle zor değil. Sadece klavyenin tuşları ile ‘‘chat’’ yazıp, ''On line'' yani ''çevrimiçi'' olmanız yeterli.

Evet! Evet! Yanlış anlamadınız!.. ‘‘chat’’ size ‘’sanal arkadaşlık’’ kapısını sonuna kadar aralayacaktır.

‘’Sanal arkadaşınızı’’ hem de kriterlerinize göre seçebilme olanağına sahipsiniz. İçinde yaşadığınız ülkenin erkek veya bayanları sizce kibirli, kendini beğenmiş ve ahlak anlayışınızdan uzaklar mı? Sanal arkadaşınızın en azından onlar gibi olmamasını istersiniz! O halde arkadaşınızı Türkiye’den, Küba’dan, ne bileyim ben! Ukrayna’dan, Bulgaristan ya da Moldavya’dan seçebilirsiniz. Doğru yapıyorsunuz. Neden mi? Çünkü her insan tanımadığı bir kişi hakkında hep olumlu düşünür de ondan...

Sanal da olsa arkadaşınızın yaşadığınız yerdeki insanlar kadar vefasız olmamasını istersiniz. Çünkü onun günün birinde gerçek sevgiliniz olmasını hayal eder ya da o hayalle yaşarsınız.

Yabancı bir dil bilmiyor ve de; ‘’Kendim gurbet elde gönlüm sılada’’ diyenlerden iseniz. Sizin yardımınıza da sayıları her geçen gün mantar gibi artan ‘’Türk chat siteleri’’ yetişecektir. Hem o sitelerde Türkçe bilmedikleri halde Türkçe yazabilen; Bulgar, Rus, Ukraynalı Polanyalı, Macar ve Moldovalı sanal arkadaşlarla tanışmanız da mümkün. Bunun için tek sözcük: ‘‘slm’’ yazmanız yeter de artar bile...

Arkası gelecektir. Hatta ‘’WebCam’’ denen harika aygıtla sanal arkadaşınızın evine konuk olmanız da olanaklı. Yazılan boy, kilo, hobiler, yaşanılan hayal kırıklıkları, terkedilmeler derken çoktan sanal da olsa sizi dinleyen, size zaman ayıran bir arkadaş buldunuz demektir.

Yazışmalar ilerledikçe özlemler, gizli istekler de dile gelmeye başlar. Bir de bakmışsınız ki sanal arkadaşlık, sanal sevgiye dönüşüvermiştir. Artık sanal sevgilinizden kolay-kolay ayrılamaz, saatlerinizi onsuz da, onunla geçirirsiniz.
Ama bir an istemeyerek te olsa bilgisayarınızı kapatıp, gerçek yaşama döndüğünüzde yaşamın, insan ilişkilerinin ne kadar karmaşık ve acımasız olduğunun ayırdına bir kez daha varır ve hemen sanal dünyaya, sanal sevgilinize kavuşmak istersiniz.

Sanal sevginin sizden tek bir isteği vardır; O da ‘’zaman.’’ Gerçek hayattaki sevgili peki öyle mi? O sizden araba, ev, düğün, altın bilezik, küpe, yüzük ister. İster de ister...

Hem, gerçek hayat arkadaşlığının sonunda çoğu kez kavga, döğüş, tehdit, küsme, karakol ve mahkeme vardır. Oysa sanal arkadaşlığınızı bitirmek için “offline-çevrimdışı” olmanız yeterli.

Sanaldan reel (sahici) yaşama dönüp:

‘’Neyleyim ben sanal sevgiliyi, bana seni gerek seni!
İnsan her şeye rağmen severse reel sevmeli’’
diyorsanız ‘’offline-çevrimdışı'' kalınız.

Bye bye
Rıza Almalı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir