banner216
SAĞLIK VE MEDİKAL TURİZMİNİN GELİŞMESİ VE TERCİH SEBEPLERİ

Giderek yaşlanan dünya nüfusu nedeniyle, genel sağlık giderleri kamu ve sağlık sigorta maliyetlerini arttırmıştır.

Sağlık hizmetlerinin pahalı olması, kamu ve özel sağlık sigorta şirketlerinin bütçeleri üzerinde önemli yük getirdiği için gerek kamu gerekse sağlık sigorta şirketleri bazı sağlık giderlerini sigorta kapsamı dışında bırakılmıştır.

Tıbbi tedavi yöntemleri ve teknolojideki gelişmeler, yurt dışı seyahatlerin kolaylaşması, sağlık ve medikal turizmine olan ilgiyi arttırmıştır.  
Medikal turizmi, insanların ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviyi almak amacıyla, başka ülkelere seyahat etmesidir. Sağlık Turizmi ise aynı amaçla yapılan kaplıca-termal (SPA-wellness) yaşlı ve diğer turizm seyahatlerini kapsar.

Hastaların sosyal ve ekonomik durumları, hastanelerin fiziki ve ulaşım, konaklama ve aracı hizmet gruplarının sunduğu hizmetlerin niteliği, medikal turizmde hastaların gidecekleri ülke seçimlerini etkilemektedir. 

Dünyada alternatif bir turizm çeşidi olarak gelişen sağlık turizminin bütçesi 500 milyar dolar olduğu, 30 milyon insanın başka ülkelere tedavi için gittiği, Türkiye, Sağlık ve Termal Turizm’den 2018 yılında 100 bin yatak kapasitesi ile 1,5 milyon yabancı ziyaretçi ve 3 milyar dolar gelir hedefliyor. 

Giderek büyüyen ve ilerleyen yıllarda da büyümesi beklenen sektörden daha fazla pay almak için girişimciler yoğun bir rekabet içindedir. Yatırımcılar alt yapılarını, yabancı dil bilen sağlık personel sayısını ve niteliğini artırmaya çalışmaktadır. 

Geçmişte, Az gelişmiş ülkelerden ekonomik durumu iyi olan hastalar, batılı ülkelere tedavi olmak için giderken bu gün durum tersine dönmüştür. Bunun sebebi, Bekleme süreleri uzun, Sağlık sigortası kapsamı dışında kalan diş, saç ekimi ve estetik operasyonlara ihtiyaç duyan hastalar, daha ucuz daha kısa sürede kaliteli bir hastanede, hizmet alınmasına yönelik talepler, kişilerin yurt dışına çıkmaları için en önemli sebeplerdir. 

Bu konuyu gündeme getirmemizdeki amacımız, dünyadaki tıbbi ilerlemeler, sağlık turizminde meydana gelen gelişmeler ucuz, kaliteli ve eğlenceli olan bir seyahat planı içerisinde, sigorta ve kamu garantisi olmayan hastalıklar ve estetik operasyonların, uzman kurum ve organizasyon kanalıyla güvenilir hizmetler alabilirsiniz.

Özge Tor Vural

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner274

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir