banner269
Öne Çıkanlar Almanya Berlin ABD Türkiye FETÖ Türk

G20 Zirvesi öncesi Sol Parti`den sert çıkış

 Hamburg Eyaleti Sol Parti Meclis Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir sert konuştu, “Erdoğan sevgi gösterisi ile karşılanacağını düşünüyorsa çok yanılıyor” dedi.

banner197
G20 Zirvesi öncesi Sol Parti`den sert çıkış
G20 Zirvesi öncesi Sol Parti`den sert çıkış

 Hamburg Eyaleti Sol Parti Meclis Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir sert konuştu, “Erdoğan sevgi gösterisi ile karşılanacağını düşünüyorsa çok yanılıyor” dedi.

Cansu Özdemir: ‚ Almanya’da istenmemesine rağmen, kendisini zorla dayatan ilk ve son devlet başkanı olarak tarihe geçecektir dünyada’  

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz’da gerçekleşecek G20 Zirvesi öncesinde Hamburg Eyalet Parlamentosu Sol Parti Meclis Grup Eş başkanı Cansu Özdemir sert konuştu. Özdemir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da provokasyon yapabileceği endişesi taşıdığını belirterek ‚ Erdoğan Washington’daki gibi bir vahşeti Hamburg’da uygulayamaz. Uygulamaya kalkışırsa on binlerce insan sokağa dökülür’ dedi. 

Özdemir G20 zirvesi öncesindeki gelişmeler ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 

- G20 zirvesi hareketli geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti Alman ve dünya kamuoyunun da ilgi noktasını oluşturuyor. Erdoğan’ı neler bekliyor?
 
Özdemir: Erdoğan’ı diğer devletlerin başkanları zor, güvenilir olmayan ve sevilmeyen bir partner olduğunu dile getirdi.  G20’yi protesto edecek olan gruplar baştan beri, muhalefeti, gazetecileri cezaevine atan, Türkiye’yi diktatörlüğe çeviren bir despotun hosgelmediğini ve bu şehirde yerinin olmadığını açık açık dile getirdiler. Erdoğan sevgi gösterisi ile karşılanacağını düşünüyorsa çok yanılıyor. G20 zirvesine belki de en çok tepki ile karşılaşan devlet başkanı olacak.  
 
- G20 zirvesinde neler konuşulacak? Küresel kriz, artan milliyetçilik, mülteciler sorunu, köktendincilik ve terör gibi mekanizmalarına karşı G20 zirvesi amacına ulaşır mı? 
 
Özdemir: Bu yıl ki G20 zirvesinde ekonomi, zorunlu göç, kadın ve sağlık gündemde olacak. Biz, Sol Parti olarak G20’yi meşrulaştırılmış bir oluşum olarak değerlendirmiyoruz. Bu oluşumda dünyanın en güçlü 20 ülkesi yer alıyor ve bir dünya hükümeti gibi siyaset yapıyor. Barışı konuşuyorlar, fakat savaşı yürütüyorlar. Zorunlu göçü tartışıyorlar, fakat zorunlu göç onların ekonomi ve savaş politikasından kaynaklanıyor. Afrika’yı tartışırken, Afrikalı ülkeler masada yer almıyor. Kararların alınacağı bir yer var, o da 192 ülkenin eşit bir şekilde yer aldığı Birleşmiş Milletlerdir. 
 
 
- Cumhurbaşkanı Erdoğan zirveden sonra Almanya'da konuşma yapmak istiyor ve yer bulamıyor. Erdoğan’ın Almanya’da konuşma yapmak istemesini nasıl karşılıyorsunuz?
 
Özdemir: Erdoğan’ın konuşma yapmak istemesini bir provokasyon ve güç gösterisi olarak algılıyorum. Toplantıya katılmadan önce, Trump, Putin ve Merkel gibi devlet başkanlarına, Almanya’daki kitlesel gücünü ve ne çok desteklendiğini göstermek istiyor. Yer bulacağını pek zannetmiyorum. Bulsa bile, bu hükümet ve muhalefet tarafından hoş karşılanmayacaktır. Almanya’da istenmemesine rağmen, kendisini zorla dayatan ilk ve son devlet başkanı olarak tarihe geçecektir dünyada. 
 
- G20 zirvesinde birçok sol grup, Alman solcuları, Kürtler vs. gösteriye hazırlanıyor, Hamburg'u ne bekliyor? 
 
Özdemir: Şu an 2 ve 8 Temmuz arasi 28 protesto eylemi için çağrı var. Bu eylemlere yüz bine yakın katılımcı bekleniyor. Hamburg dışında ve Hamburg’da bulunan birçok örgütler ve insanlar da katılacak. Renkli, yaratıcı ve geniş katılımlı eylemler bekliyoruz. 
 
 
- Kürt dernekleri nasıl bir hazırlık içinde? 
 
Özdemir: NAV-DEM 8 Temmuz’da ki, on binlerin katılacağı enternasyonalist yürüyüş için kamuoyuna katılma çağrısında bulunuyor. NAV-DEM, yürüyüşün en ön saflarında kitlesiyle yer alacak ve Erdoğan’a korkmuyoruz, buradayız mesajını verecek. Özellikle Kürt kadınları en ön saflarda renkli ve güçlü bir blok oluşturacak.  AABF (Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu) ve DIDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu) ve diğer Türkiyeli Sol örgütleri de ayrı bloklar oluşturup, yürüyüşü güçlendirecekler. 
 
- Erdoğan’ın ABD tarafından haklarında yakalama kararı çıkarılan koruma ekiplerini getirmek isteme düşüncesini nasıl yorumluyorsunuz? (Almanya buna izin vermedi) 
 
Özdemir: Birincisi Erdoğan provokasyon yaratmaya çalışıyor, ikincisi bu koruma ekiplerinin şiddete eğilimli olduklarını bildiği için. 
 
- Yabancı güvenlik görevlilerine silah taşıma izni verildi, bunun ne gibi tehlikeleri olabilir?
 
Özdemir: Hamburg polisi, Erdoğan’ın korumalarının halka saldırmamasını bir güvenlik sorunu olarak ele alıyor. Bu sorun ciddiye alınıyor diyebiliriz, fakat hepimiz bu despotu biliyoruz. Rezillik çıkarmak, gövde gösterisi yapmak, protestocuları susturmak için, her türlü müdahalede bulunabilir. Fakat şunu da iyi bilmeli, bıçak kemiğe dayandı ve Washington’da uyguladığı vahşeti Hamburg da kolay kolay uygulayamaz. Uyguladığı anda, on binlerce insan tepkisini göstermek için sokağa çıkar ve dayanışma mesajını net verir.

ha-ber.com/Süheyla Kaplan
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir