banner216
Öne Çıkanlar Almanya Berlin Donald Trump Twitter FETÖ balo

Başkonsolos Basa, Ljubljana Büyükelçiliği 1. Elçi Müsteşarlığı’na atandı

Essen Başkonsolosluğu’nda görev süresi dolan ve gelecek dönemde görev yapmak üzere Slovenya’nın başkenti Ljubljana Büyükelçiliği 1. Elçi Müsteşarlığı’na atanan Mustafa Kemal Basa ha-ber.com`a konuştu.

banner197
Başkonsolos Basa, Ljubljana Büyükelçiliği 1. Elçi Müsteşarlığı’na atandı
Başkonsolos Basa, Ljubljana Büyükelçiliği 1. Elçi Müsteşarlığı’na atandı

Essen Başkonsolosluğu’nda görev süresi dolan ve gelecek dönemde görev yapmak üzere Slovenya’nın başkenti Ljubljana Büyükelçiliği 1. Elçi Müsteşarlığı’na atanan Mustafa Kemal Basa ha-ber.com`a konuştu.

Essen Başkonsolosluğu binası konusunda daha önce yazdığımız haberlerin gerçeklerden uzak olduğunu söyleyen Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ile gerçeklerin neler olduğunu kamuoyunun bilgilenmesi açısından konsolosluk binasında görüştük.
Basa, sorularımıza cevap vermek için gittiğimiz makamında haberde yer alan sorularımızı cevaplandırdı ve eksikler bulunduğunu doğruladı.

-Essen Başkonsolosluğu'nun binasının tadilat maliyeti nedir? Sizden öğrenelim.
 
Cevap: Essen Başkonsolosluğu kançılarya binası 650 bin Euro bedelle satın alınmıştır. Tadilat ihalesi 2 milyon Euro’ya bağlanmıştır. 225 bin Euro civarında da tefrişat gideri olmuştur. Sonuçta binamızın toplam maliyeti 2 milyon 875 bin Euro kadardır.
 
Yapılan ihaleyi Bochum kentinde bulunan Türk Firması Karabalta adlı firması kazandı, başka firmalar ihaleye girdi mi?
 
Cevap: Mevzuatımız ve uygulamalarımız gereği ihalelere en az üç firma davet edilir. Essen Başkonsolosluğu kançılarya binası onarım ihalesine de 7 firma katılmıştır.
 
İhaleyi alan Türk Firması Karabalta ile anlaşmazlık çıktı mı?
 
Cevap: İnşaatın tesliminden sonra küçük bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Türk ve Alman mevzuatı uyarınca hukuki süreç başlatılmış, görüşmeler neticesinde uzlaşmaya varılmış ve sorunlar uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturulmuştur.
 
Uzlaşma çerçevesinde öngörülen tadilatların önemli bir kısmı tamamlanmıştır, birkaç küçük iş de devam etmektedir. Bunların da önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenmektedir. 
 
Tüm bu iş ve işlemler Dışişleri Bakanlığı’nın bilgi ve onayıyla yürütülmektedir.
 
 - O halde bina tamamlanmış olarak devir alınmamış.
 
Cevap: Bu tespite katılmam mümkün değildir. Binanın adeta baştan yeniden inşa edildiği bu ölçüde kapsamlı bir onarımdan sonra küçük bazı eksikler olabilir. Bunu “bina tamamlanmış olarak devralınmamış” şeklinde ifade etmek doğru değildir.
 
-Mevcut binada ne gibi eksiklikler var?
 
Cevap: Binamızda kayda değer bir eksiklik yoktur.
 
-Binanın kullanım ve iskân izni meselesi nedir?
 
Cevap: Binamızın kullanım izni mevcuttur. Esasen diplomatik bir temsilciliğin izinsiz bir binada çalışması mümkün değildir.
 
 -Şu durumda Türkiye Cumhuriyeti'nin tapulu malı mı?
 
Cevap: Gayet tabii. Binamız devlet malıdır.
 
-Bir de santral konusu var. Ana santralde biri var mı? Vatandaşın santral şikâyeti nedir?
 
Cevap: Başkonsolosluğumuza telefonla ulaşımda bir güçlük olduğu doğrudur. Bizi telefonla arayan her vatandaşımıza cevap vermemiz ne yazık ki mümkün olamamaktadır.
 
Servislerimizin numaraları internette mevcuttur. Bununla birlikte, vatandaşın müracaat saatlerinde servislerdeki personelin telefonları cevaplaması halinde, vatandaşlarımızın başvurularını alması mümkün olamayacaktır.
 
Konsolosluktan telefonla bilgi sormanın pek çok halde alternatifi vardır, konsolosluğa gelmenin ise alternatifi yoktur.  Dolayısıyla randevu alıp gelen vatandaşın işi önceliklidir. Bize gelmiş vatandaş, randevusunu almış, belki yüz kilometre yoldan gelmiş, onun işi önceliklidir.
 
Vatandaşlarımıza verdiğimiz mesaj şudur: örneğin, “pasaport yenilemek için kaç fotoğraf gerekli?” diye sormak için Başkonsoloslukları aramadan önce, internet sitemizden bilgi edinilmesi mümkündür.
 
Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi üzerinden de pek çok bilgiye ulaşılabilir. Merkez her ay yüzbinlerce telefonu cevaplamaktadır.
 
Yine de acil hallerde bize telefonla ulaşamayan vatandaş olursa, bu yoğunluktan kaynaklanan bir durumdur ve maalesef bu durumu kısa vadede engellememiz çok zordur.
 
-Bunu geçenlerde Dortmund Eğitim Merkezi'nde STK'lar ile bir araya geldiğiniz toplantıda Başkonsolosluğa telefonla ulaşım konusunda şikayetler dile getirildiği için sordum. 
 
Cevap: Telefonla erişim konusunda sıkıntılar olduğu bazı derneklerce dile getirildi; ben de Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi’ni işaret ettim.
 
-Essen Başkonsolosluğu merkezi konumda bir Başkonsolosluğumuz. Eskiden vatandaşlar pasaport işlemlerini bağlı bulundukları Başkonsolosluklarda hallederdi. Bu durum ortadan kalkınca haliyle yoğunluk meydana geldi. Personel sayısı nedir?
 
Cevap: Sanırım kastettiğiniz randevu sistemi öncesi dönem. Randevu sistemine geçtikten sonra artık farklı bir düzleme geçtik. Her sabah mesai başlangıcında örneğin kaç kişinin pasaport, kaç vatandaşın askerlik için geleceğini görebiliyoruz. Noterlik için gelen vatandaş sayısı az, pasaport şubesine gelen fazlaysa, o zaman servisler arasında personel kaydırarak yoğunluğu gideriyoruz.
 
Toplam personel sayısından ziyade, vatandaşın başvurusunu alan, bir başka ifadeyle birebir vatandaşla çalışan personelin sayısı mühimdir. Konsolosluk hizmeti veren personel sayımız ortalama 20’dir. Yasal izin hakları, kanuni mazeret izinleri ve hastalık izinleri dikkate alındığında, özellikle yaz döneminde personel sayımızda azalma olur. Geçtiğimiz yaz personel sayısı 12'ye kadar düşmüştür. 
 
Yıl genelinde vatandaşlarımıza ortalama 18 personelle hizmet veriyoruz. Tam kadromuz 24’tür. Ancak tam kadro çalışmak az önce belirttiğim nedenlerle pek mümkün olamamaktadır.
 
-Yaz dönemindeki yoğunluk nedeniyle personel sayısını artırmayı düşündünüz mü? 
 
Cevap: Dışişleri Bakanlığı’nca bir veya iki geçici personel görevlendirilmektedir. Yaz döneminde personel sayımız azaldığında, vatandaşımızın sayısı da düşüktür. Yani personel izinleri ağırlıklı olarak vatandaşlarımızın tatilde olduğu dönemde kullanılır.
 
Almanya'daki bazı tatil günlerinde ise yoğunlaşma; gibi bir sıkışıklık olabilir. Bununla birlikte, Başkonsolosluğumuza randevuyla gelen vatandaşlar, teknik bir sorun olmazsa işlerini görmeden gönderilmezler. 
 
-Bilgisayardan randevu alabilmek için sıkıntısı olan yaşlı insanlarımız var. Onlar ile ilgili ne diyeceksiniz? 
 
Cevap: İnternetten randevu almanın belli bir yaş grubu için güç olduğu doğrudur. Bu vatandaşlarımızın öncelikle yakınları ya da dernekler eliyle randevu almalarını tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarımız, bebekli annelerimiz, özürlü vatandaşlarımız, bilhassa çok uzaktan gelmişlerse, gerekli kolaylığı göstermekteyiz.
 
Her gün bize 250 ile 350 arasında değişen sayılarda vatandaşımız müracaat ediyor. Artık herkes internetini cebinde taşıyor. İnternete girip randevu almak belli bir yaş gurubu dışında sorun değil.
 
İnternet üzerinden de yapılabilen işlemler var, e-konsolosluk, e-devlet imkanları var. Çağrı Merkezimizi anlatmıştım.
 
- Başkonsolosluk binasının alt katında ağır bir koku var. Bu koku ilk zamanlardan bu yana devam ediyor. Vatandaşın koku konusunda asbest şüphesi endişesini taşıyor.
 
Cevap: Gerçekten de bir koku sorunumuz var. Bunun nereden, örneğin kullanılan boyadan mı yoksa başka bir malzemeden mi kaynaklandığını araştırıyoruz. Uzmanlar geldi, ölçümler yaptılar. Önümüzdeki günlerde teknik raporun tamamlanmasını bekliyoruz.
 
Asbest endişesi ise yersizdir. Alman yapı mevzuatı uyarınca 2009-2011 yıları arasında yapılan bir inşatta asbest kullanılması mümkün değildir.
 
Ayrıca asbest kokmaz.
 
-Binanın garaj bölümüne su alma konusu nedir?
 
Cevap: Garajımızın tavanında küçük bir yapım hatası olduğu anlaşıldı ve sorun ilgili firma tarafından giderildi.
 
-Bu arada aklıma şu soru geldi. Bu bina Essen kentinin kenar tarafında kalıyor, ulaşım sorunu olan ve park araç sayısı yetersiz, vatandaş yetersiz araç parkı bulamayınca polisin para cezasına maruz kalıyor, aracı çekiliyor.
 
Cevap: Halihazırda park yerimizde 37 araca yetecek otopark var. 8 araç için daha yer açılması için çalışıyoruz. Randevu sistemine geçmeden önceki döneme göre araç park alanımız daha yeterli hale gelmiş olmakla birlikte, tüm müracaatçılara park yeri sunmamız mümkün değildir.
 
-Yine de park sıkıntısı var!
 
Cevap: Tavsiyemiz vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza toplu taşıma araçlarıyla gelmeleridir.

ha-ber.com/Cevdet Albay/Essen
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner274

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir