Öne Çıkanlar Almanya Donald Trump Berlin Twitter FETÖ balo

''Almanya'ya karşı borcumuz var''

Veli Tüfekçi, “Almanya’ya karşı borcumuz var. Burayı onun için çöplüğe çevirmeyeceğiz, onun için Almanya’yı ön planda tutmamız gerekiyor.”

''Almanya'ya karşı borcumuz var''

''Almanya'ya karşı borcumuz var''

Veli Tüfekçi, “Almanya’ya karşı borcumuz var. Burayı onun için çöplüğe çevirmeyeceğiz, onun için Almanya’yı ön planda tutmamız gerekiyor.”

Almanya’nın Başkenti Berlin`de H&V Moebelland demek Hasan ve Veli’nin mobilya dünyası demekmiş. Hasan Malatyalı, Veli ise Manisalı. Her ikisi de evlilik yolu ile gelmişler Almanya’ya. Veli Üniversite mezunu, eğitimci. Dil kursunda tanışmışlar birbirleriyle. Başlangıçta geçimlerini temin etmek, ailelerine yük olmamak için bit pazarında eski eşyalar alıp satarak atılmışlar ticaret hayatına. Ticaretin tadını almış olacaklar ki, çok kısa bir zaman sonra ilk dükkanlarını açmışlar. Ancak sermayeleri 70 metrekarelik olan bu dükkânın içini doldurmaya yetmemiş. İşin üzerine gitmişler, zaman mefhumunu unutmuşlar bir ara. Allah da yürü ya kulum demiş olacak ki, dükkân birken iki, iki iken üç olmuş. Ve bir zaman sonra Schöberg’te büyükçe bir kullanılmış eşya dükkânı açarak kısmen de olsa mobilya dünyasına ilk adımlarınıatmışlar.

1990 yılında Berlin’e aile birleşimi yoluyla gelen bu iki kafadar delikanlı, 2003 yılında Spandau’da oldukça büyük bir mobilya mağazası daha açmışlar, H&V Moebelland.

Masa, koltuk ve yatak gibi mobilyaları sipariş alarak atölyelerinde kendileri imal ediyorlar. Ayrıca imalatını yapmadıkları mobilyaları, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden getirerek Berlin’de müşterisiyle buluşturuyorlar.

Hedefleri büyük bu genç ortakların. Fabrikalaşmak istiyorlar. Bunun için Almanya’nın dışına çıkmak gerektiğinin farkındalar. Kaliteli ve ucuz mobilya satmak itiyorlar.

Böylelikle para kazanırken dostlarının ve sevdiklerinin sayısını da artırmak istiyorlar. Dost kazanmanın para kazanmaktan daha zor olduğunu düşünüyorlar.

17 seneden beri ortaklıklarında bir sıkıntı olmamış Hasan Öztürk ve Veli Tüfekçinin. Bu birlikteliğin sırrını sorduk kendilerine. Çok açık ve net olarak: „Karşılıklı güven duygusu, çalışma azmi ve tutkusu “dediler. Daha bugüne kadar birbirlerine, „sen çok çalışıyorsun ben ise az çalışıyorum, sen çok para harcıyorsun ben ise az harcıyorum dememişler. “

Mocca: Almanya’ya karşı görevlerimiz nelerdir bir iş adamı olarak neler söyleyeceksiniz?

Tüfekçi: Bulunduğumuz yeri temiz tutmamız gerekir. Aksi olursa o çöplükte oluşan mikroplar bizim sonumuzu da getirir. Memleketimiz de kazancımız iyi olsaydı bizler buralara zaten gelmezdik. Ben üniversiteyi bitirdim. Aynı yıl memur olmak isteyenler için „yeterlilik “sınavları icad edildi. 45 kişi alınacaktı, 1800 kişi müracaat etmiş. Sonuç olumsuz. Diyerek hayıflandı Veli Küçük.

Ve devam etti: “Ben şimdi buradayım. Allah’a şükrediyorum kısa zamanda büyük yol kat ettik. Onun için Almanya’ya karşı borcumuz var. Burayı onun için çöplüğe çevirmeyeceğiz, onun için Almanya’yı ön planda tutmamız gerekiyor.

Mocca: Gençlere tavsiyeleriniz neler olacak:

Tüfekçi: Gençler öncelikle insani değerlere sahip çıkmalıdırlar. Nedir bu insani değerler:
Kul hakkı yememektir.
Yalan söylememektir.
Haksız kazanç elde etmemektir
Emeğe saygılı olmaktır.
5- Güvenilir insan olmaktır.

Gençler: “Almancayı ileri derecede yazın ve konuşun. Mutlaka Üniversiteyi okuyun. Üniversiteyi okuyamamışsanız mutlaka bir meslek yapın. Kimliğinizi kaybetmeden toplum içinde kendinize bir yer edinin. Dürüst olun, yalan söylemeyin, ticaretinizde hile yapmayın, vergi kaçırmayın. Yaptığınız bütün işlerde önce Almanya’nın menfatını sonra kendi menfaatınızı düşünün. “

Hasan Öztürk: Malatya/Doğan şehir doğumlu. İlk ve orta tahsilini Doğan şehirde yaptı. Aile birleşimi yoluyla Berlin’e geldi. Asıl gayesi üniversite okumak idi, ama olmadı. Evli ve üç çocuk babası.

Veli Tüfekçi: Aslen Çorumlu. Manisa’da doğup büyüdü. İlk ve orta tahsilini Manisa’da yaptı. Üniversiteyi Erzurum’da okudu. Aile birleşimi yoluyla Berlin’e geldi. Evli ve üç çocuk babası.

Röportaj: Rüştü Kam
Tashih: Zülfikar Kam
Son Kontrol: Hüseyin Bozkurt
Mocca Sayı:7


ha-ber.com

 
Anahtar Kelimeler:
Veli Tüfekçi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol