HDP Milletvekili Leyla Güven'e tahliye

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP milletvekili Leyla Güven‘in yaklaşık bir yıl sonra tahliyesine karar verildi. Güven, Öcalan'a uygulanan tecritin kaldırılması için 8 Kasım 2018'den bu yana açlık grevindeydi.

HDP Milletvekili Leyla Güven'e tahliye
Yaklaşık bir yıldır cezaevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada tahliyesine karar verildi.

Güven'in kızı gazeteci Sabiha Temizkan, annesinin tahliyesini Twitter'dan duyurdu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Güven ve avukatlarının katılmadığı duruşmada sanığın tutukluluk halini değerlendiren mahkeme, HDP'li vekilin yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi.

HDP'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise "Eş Genel Başkanımız Pervin #Buldan ve milletvekillerimiz cezaevi içinde Leyla Güven’in tahliyesini bekliyor" denilerek Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden bir fotoğraf yayımlandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Güven, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin operasyonuyla ilgili açıklamaları nedeniyle 22 Ocak 2018'de gözaltına alındıktan sonra 31 Ocak'ta çıkarıldığı mahkemenin kararıyla tutuklanmıştı. Hakkında "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetmek", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "2911 sayılı yasaya muhalefet" suçlarından 17 yıl 6 aydan 31 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen Güven, 24 Haziran seçimlerinde HDP'den milletvekili seçilerek meclise girmişti. Güven, TBMM'nin 27'nci dönemindeki tek tutuklu milletvekiliydi.

Güven'in başlattığı açlık grevi
Güven, cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018'de açlık grevine başlamıştı. HDP, iki buçuk ayı aşkın süredir açlık grevinde olan Güven'in durumunun hayati risk teşkil ettiğini belirtiyordu.
Güven'in açlık grevi sürerken Abdullah Öcalan'ın 12 Ocak'ta kardeşi Mehmet Öcalan'la görüşmesine izin verilmişti. Abdullah Öcalan, İmralı'da ailesinden son olarak yine kardeşi Mehmet Öcalan ile 11 Eylül 2016'da görüşmüştü. PKK lideri, avukatlarıyla ise en son 27 Temmuz 2011'de görüştü.

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321