Davutoğlu: YSK kararı temel değerlerimizi zedeledi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, YSK'nın iptal kararının "evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırdığını" ve ortak aidiyet bilincine zarar verdiğini" ifade etti.

Davutoğlu: YSK kararı temel değerlerimizi zedeledi

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart'taki İBB Başkanlığı seçimini iptal etme kararına, 2014-2016 yılları arasında AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu'ndan da tepki geldi.

Davutoğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir. Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır" dedi.

"Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir" ifadesini kullanan Davutoğlu, 31 Mart seçimlerinden sonra yaşananlarla ilgili eleştirisini şöyle sürdürdü:

"Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır."

Davutoğlu, "Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur" diye ekledi.(DW)

ha-ber.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321