banner216
ÖZİL, GÜNDOGAN VE TOSUN

Sporun siyaseti olmalı ama sporcuların siyasete ve siyaset adamlarına alet olmamaları gereklidir. Nedeni; Sporcular kendi ülkelerinin örnek insanları olup her kes tarafından gururla karşılanan sevilip sayılan ve sonsuz bir sevgiyi hak eden kişilerdir. Çünkü yarın bir gün alet olduğunuz siyasi görüş ortadan kalkarsa sizin kaçabilecek bir yeriniz olamaz.
 
Bazı spor dalları vardır ki, o spor dalı ile ilgilenen sporcular, yaptıkları spor dalı kadar, genel kültürlerini arttırmamaları durumunda; Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, kültürel, sosyal ve de psikolojik sorunlar yaşadıkları söz konusu olur! İşte bu sporcuların entelektüel yönlerini geliştirmelerini tavsiye eder, kendi alanlarında, yarının iyi bir teknik direktörü olma yolunda aşama göstermelerini umut ederiz. Birlikte çalıştığım futbol kulüpleri ve sporcularının üzülerek, genelde çok fazla okumadıklarını ve araştırma yapmadıkları burada yeri gelmişken açıklamakta yarar görmekteyim!

Tabii ki insanlar okuyup araştırmayınca sağlıklı düşünüp doğru karar veremeyebilirler, verirlerken de çoğu zaman hüsrana uğrarlar.

Öylesi futbolcular tanıdım ki; Otomobil kaçakçılığında içeriye düşüp, sonra da etrafta ben örnek insanım diye caka satan, spor yaşamı buyunca sarı kart dahi görmeyip, antrenörlüğü esnasında rakip takımın sporcularına ayak takıp düşüren ve bu nedenle büyük cezalar alan futbolcuları tanıdım! Birde soyunma odalarında (Ki soyunma odaları gizliliği olan yerlerdir, iş ahlakı ve sorumluluğudur, namustur ve etik değerleri içinde barındırır!) Bunun böyle olduğu, bizlere aldığımız spor bilimi eğitimimizde öğretildi. Yani orada konuşulanlar ve alınan kararlar hiçbir zaman başkaları ile paylaşılmaz! O odanın dışına sızdırılmaz ve de aile sırrı olarak oracıkta kalırdı! 

Ancak bu odalarda konuşulanların tam tersine davranan futbolcuları tanıyor ve hatırlıyorum! Yine bir futbol emekçisi olan hayatı boyunca futbolcuların sendikal haklarını savunan güzel insan Metin Kurt’tu da tanıdım, Metinin bana anlattıkları-yaşadıkları eminim ki, bir roman olur. Ancak anlattığı olaylardan birini buradan sevgili okurlarımla paylaşmak isterim; ‘’O dönemde oynadıkları Futbol takımının ekonomik durumunun kötü olması nedeniyle, futbolcular paralarını alamıyor adeta isyan ediyorlardı, nitekim takım kaptanı ile tüm futbolcular soyunma odasına girerek birlikte tüm takım ile yaptıkları konuşmalar sonucunda maça çıkmama kararı alırlar. Ancak takım arkadaşlarının soyunma odasından çıktıktan sonra bazı yöneticilere şirin gözükmek için! Metin Kurt’u tek başına bırakan arkadaşlarını da hatırlıyorum. Bu olayın böyle gelişmesi Metin için çok ama çok acı bir durumdu ve anlatırken gözleri doluyordu!

Özünde futbolcularında diğer insanlar gibi dürüst ve kararlı olmaları gerekirken! Acaba yan çizmeleri nedendi? Bunun altında yatan problem neydi? Zor olmasa gerek, tek bir şey etkiliydi sanırım oda doyum bilmeyen Ego’larıydı! Kısacası bitmek tükenmek bilmeyen bu istek, bu ego insanın başına bir yığın dertleri de açtığını gibi! Güzel dostlukları da kaybettirebiliyordu!

Bizler sporun, dolayısı ile futbolun paylaşımcı, destekleyici, cesaretlendirici bir organizasyon olduğu, daha da ileri gidersek demokratikleşmeye destek veren bir olgu olduğu için, biz ebeveynler çocuklarımızı spora yönlendiririz. Kuşkusuz bazılarımız daha da ileriye giderek, kendilerinin elde edemedikleri başarıları, çocukları elde etsin diye çok çaba sarf ederler ve hepsi olmasa da bazıları bu çabanın ürününü alırlar. 

Sözüm ona herkes gibi benim de hayranlıkla izlediğim Özil, Çalhanoğlu ve Tosun ve daha buna benzer çok sporcu var. Bu arkadaşların küçüklüklerini çok iyi hatırlıyorum (Çoğunun birbirine benzer hikayeleri var) babalarının onları küçükken antrenmanlara götürdüğü günler geliyor aklıma ve hatta konuştuğumuzda bu amaçla birkaç araba eskittiklerini ve bir gün çocukları çok paralar kazandıklarında bunların acısını kat be kat çıkaracaklarını söylediklerinde hayretle dinlemiştim.

Bu ve buna benzer kişileri daha önceki filmlerde görmüştük, şimdi adeta filmin ikinci perdesini izliyor gibiyim!  İşte bu kişilere son günlerde Almanya vatandaşı olup İngiltere’de top koşturanlarda katıldı. (Alman vatandaşı oldukları halde) birilerine şirin gözükmek için buna neden ihtiyaç duyarlar? Ne gereği var? Topluma mal olmuş insanların daha dikkatli olması gerekmez mi? Dedim ya şaşırmıyorum hayatlarının odağında sadece futbol topu olan, okuyup, düşünüp, araştırmayan ve hatta sorup soruşturmayan bu kişiler milyarları kazansalar ne yazar! neye yazar! Onurları çok daha önemli değil mi? Ama maalesef bunun farkında değiller. 1936 yılında Almanya’da yapılan 11. ci yaz Olimpiyat Oyunlarında, Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens’ın Altın madalyayı alıp kürsüye çıktığında, Hitler karşısında yumruğunu kaldırarak ırkçılığa karşı nasıl dimdik duruduğunu ve Hitlerin stadı terk etmek zorunda kaldığınım mı duymadınız? 

Jesse Owens ve Lutz Long'un arkadaşlığı bu olimpiyatlarda olmuştur. Lutz Long iki kere çizgiyi geçmiş ve kötü bir başlangıç yapmış ve Amerikalı atlet Jesse Owens altın madalya kazanmıştır. Hitler buna çok kızmıştır. Owens'i ilk alkışlayan arkadaşı Lutz Long olmuştur.

Prof. Dr. Seyhan HASIRCI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Bedrettin Çil 1 ay önce

Sayın Hasırcı yazınızın bir bölümünde"Dedim ya şaşırmıyorum hayatlarının odağında sadece futbol topu olan, okuyup, düşünüp, araştırmayan ve hatta sorup soruşturmayan bu kişiler milyarları kazansalar ne yazar! neye yazar! Onurları çok daha önemli değil mi?" Diye Yazdığınız bir bölüm de ismi geçen futbolcuları Bir nevi onursuzlukla suçluyorsunuz..!ne yapmışlar bu çocuklar kendi ülkelerinin yani anavatanlarının ki bu çocuklar çifte kimlikli sanıyorum...devlet başkanıyla Resim çektirmişler,bu mu onursuzluk..!Bence siz böyle pervasızca atıp tutmadan önce Onur'un ne demek olduğu ile alakalı bazı İnsan müsvettelerini gözden geçirin isterseniz..!
Ayıptır ayıp bu çocuklar daha Gencecik çocuklar yol gösterici Olum biraz Koskoca Profesörsünüz bir de...sizin siyasi görüşünüze ters bir devlet başkanı ile resim çekindiler diye bu saldırganlık ve bu hakaret size yakışmıyor beyefendi Asıl siz kendinize geliniz..!

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir