ÖZGÜR İRADEYE VE SANDIĞA VURULAN DARBE

YSK`nın İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlık Seçimini Yenileme Kararı Hukuka, Özgür İradeye ve Sandığa vurulan Darbedir

YSK`nın 7 hâkimi hukuka bağlılık yerine, AKP`den gelen baskılara boyun eğerek, bu kuruma artık güvenilemeyeceğini yeniden kanıtladılar.

YSK gerekçe olarak „Bazı sandık başkanlarının kamu görevlisi olmadığı “gibi, önceki seçimlerle tamamen çelişen hukuk dışı bir karar almıştır. Ayrıca seçimde dört oy pusulası kullanıldığı halde, sadece Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminin yenilenmesi kararı, herkesin açıkça görebileceği son derece büyük bir çelişkidir.

Dünyada hiçbir demokratik ülkede eşi benzeri olmayan, yargı, meclis denetimi ve kontrolden uzak bir Türkiye Başkanlık sisteminin, en sonunda seçim hakkını bile gerek duyulduğunda gasp edebileceğine tanık olduk.

Demokrasinin vazgeçilemez temel ilkesi olan, Kuvvetler Ayrılığı, Yargı bağımsızlığı, Basın, Fikir Özgürlüğü ve Halkın özgür iradesinin kayıtsız şartsız karar yeri Büyük Millet Meclisi, büyük ölçüde etkisizleştirilmiştir. Seçmenler için en son umut kaynağı olan oy hakkına bile, YSK kararıyla büyük ölçüde gölge düşürülmüştür. Böylece Türkiye`nin zaten sarsılmış olan Dünya`daki itibarına büyük bir darbe vurulmuştur.

Yine de umutsuzluğa asla gerek yoktur. Türkiye Ekrem İmamoğlu ile, bu büyük çalkantılar içeresinde ve çok zor dönemde, yeni ve güçlü bir liderine kavuşmuştur. 21 Nisan tarihli Cumhuriyet Gazetesi yazım, İmamoğlu için „Yeni bir liderin doğuşu “manşetini taşıyordu. Evet ben buna yürekten inanıyorum. Onun sözüyle: „Her şey çok güzel olacak! “„Türkiye`nin vicdanı ve adalet duygusu bizimle beraberdir. “Diyor Ekrem İmamoğlu son derece önemli seçim akşamı konuşmasında.

Kuşkusuz bizler, her birimiz 23 Haziran seçiminde üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Akraba, tanıdık ve seçmenlerle konuşarak, onları bu büyük haksızlığa karşı sandığa giderek Ekrem İmamoğlu`nu seçmelerine ikna etmeliyiz! Bu da bizim, demokrasiye, hukuk devleti ilkelerine ve özgür iradeye sahip çıkarak, namus ve yurtseverlik görevimiz olmalıdır!

Prof. Dr. Hakkı Keskin

YORUM EKLE

banner324

banner323

banner320

banner321