banner216
OKUL  TATİLİ

Çalışan dinlenmeyi, tatil yapmayı hak etmiştir. Yorulan beyin, zihin yazın sıcakta zor işlediği için derse ara verilir. Bu, hiç birşey yapmama anlamına gelmez. Tatilin nasıl geçirilmesi gerektiği öğrenilmesi gereken önemli bir konudur.

Yetenekli, başarılı öğrencilerin katılacağı yaz akademeleri  var. Anne baba çocukla her anını geçiremez. Bu yaz okullarında öğrenciler deneyler yaparak fen bilgilerini artırıyor, yaşdaşlarıyla birlikte güzel vakit geçirirler.

Berlin’de karnelerinde pekiyi iyi sayısına göre ödül veren bankalar var. Türkiye İş Bankası da karneni göster kitabını al kampanyasına devam ediyor. Astronotlar üşür mü, başlığında yazılan bu kitap, deniz kenarında bile okunacak kaliteli kâğında yazılmış, resimlerle renklendirilmiş bir başucu ve başvuru kitabı. Yetişkinler de ilgiyle çocuklarla birlikte okuyabilir. Örneğin karalar konusunda şu bilgiler gayet ilginç:

“Yeryüzünün yüzde 29’unu, yani 148.600.000 km karelik alanı karalar kaplar. Yedi kıtada toplanmıştır. Avrupa çöl  bulunmayan tek kıtadır. Üzerinde en çok ülke bulunan kıta Afrika’dır. Kayalar sonsuza kadar var olamazlar. Deniz dalgaları, akarsular, buzullar ve rüzgâr kayaları sürekli aşındırır ve öğütür, toza dönüştürür.” 

Bu şekilde iklim değişikliğine dikkat çekilebilir. Kumun nasıl oluştuğu açıklanmış olur. Çöldeki kum yapıda kullanılmadığı için, denizlerden elde edilen kumun doğadaki dengeyi bozacağı  görülüyor. Doğayı koruma önemi yaz tatilinde daha etkin işlenebilir.
Yazar Çağlar Sunay, Elektrik Mühendisliği okumuş TUBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde yazarlık yaptı. TRT kablo yayınından çıkarıldığından dolayı ben izlemedim. Bilim ve Yaşam ile Işıkla Yazılmış Öyküler adlı bilim programlarının metin yazarlığını yapıyormuş. İlköğretim okulu öğrencilerine fen ve teknoloji derslerine yönelik yardımcı ders kitapları yazdığı, ders kitaplarının yayına hazırlanmasında da çalışıyor. Sunay, yedi yıldan beri İş Bankası Kumbara ve Mini Kumbara dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. 1968’de Kayseri’de doğdu.

Avrupa’da yaşayan öğrenciler bu kitapla bilgilerini tazeleyip artırırken, Türkçe öğrenmelerine yardımcı olur. Henüz tedarik etmeyenlere öneririm, acele edin.

İzin alamayan veya işsiz olup seyahat edemiyen ailelerin Almanya şehirlerinde uygulanan yaz programlarından faydalanma imkânı var. Her durumda çocuk ve gençleri cep telefonu, internetten başka faaliyetlere yöneltmeleri çok önemlidir. Aksi takdirde bağımlılık yapar, tatil dönüşü ders dinlemesi zorlaşır. Ders yılına kötü başlayan bir öğrencinin notlarını düzeltmesi çok zor olur.

Bu yaz Almanların yüzde ellisi, yani yarısı tatillerini Almanya’da geçiriyor. Çocuklarımızın ve torunlarımızın babavatanını iyi tanıması derslerine de olumlu etki eder. Turistik otel ve moteller İspanya, İtalya ve Yunanistan kadar doluluk gösteriyor.İşverenlerimiz turizm konusuna da el atmalıdır. Kuzey Deniz Amrum adasında her yıl sınıf gezisi yaptım. Çok olumlu hatıralarım var. Öğrencilerime yalnız tatilinizi Türkiye’ye giderek geçirmeyin. Tatilin en az birini yaşadığınız ülke ve Avrupa ülkelerinde geçirin, diğer bir başka tatilde Türkiye’ye gitmelerini söylüyordum. Gençlikte gezilir, yaşlanınca belli bir yerde konaklamak mümkündür.

CHP Birlikleri yakın çevreye, bazı dernekler de Avrupa’da Osmanlı İmparatorluğu izlerini süren geziler organize ediyor. Harika bir etkinlik, bir de bunları sosyal medyada paylaşarak diğerlerini teşvik ediyorlar.
Çok yaşayan değil, artık çok okuyan ve gezen insanlar biliyor. Kadınların hür bir şekilde yalnız gezebileceği Avrupa şehirleri ve deniz turistik mekânlarından faydalanmak birinci nesli de sevindirerek bir gelişmedir. Ne mutlu çocuklarımız çok dilli yetiştiler, İngilizce artık Dünya dili oldu. Bu nedenle torunlara sınırlar açık, bu fırsatı iyi değerlendirmeli.

Tüm olumsuz haberlere rağmen Türkiye’ye gitmeyi tercih edenlerin kıymeti bilinmeli. Çocuklu ailelere indirim uygulanmalı. Yaz tatili esnasında yukarı fırlayan uçak biletlerini anlamak mümkün değildir. Onlar nasıl olsa geliyorlar, diye yalnız ticari kazanç amacı güdülmemeli.

Daha Fazla ailenin gidebilmesi teşvik edilmeli. Hatta THY sosyal yardım ve işsizlik parası alanlara yardım eli uzatmalı. Çocuklara atalarının anayurdunu tanımalarına imkân verilecek programlar üretilmeli. Şu anda Avrupa’da gösterilen Türkiye imecini dengeleyip, seyahati teşvik etmeli. Turistik, cennet ülkenin yalnız tutuklananlar ülkesi olmadığını göstermelidir.

Makalemin başlığına yaz değil, Okul Tatili diye yazdım. Almanya’da yılda dört tatil var, seyahat edilebilecek. Bütün tatilleri iyi değerlendirmek gerekir. Aileler arası dayanışma, derneklerde kurulan gençlik çalışma kolları faydalı tatil geçirme konusunda anababaları yönlendirmelidir.
Uygulama öğretmenim, tatil hiç birşey yapmama anlamına gelmez. Resim yaparken yorulan kitap okumalı. Kitap okurken yorulan spor yapmalı, denize girmeli derdi.  Yani yorulunan konudan başka bir yöne yönlenmeli.

Çocuk ve torunların internette neyle ilgilendiklerini merak etme ve onlara göstermelerine zaman ayrılmaları için izin fırsat veriyor.

Her halde tatilini Almanya’da geçirenler kaliteli televizyon programları takip etmeli. Her eyaletin devlet destekli bir kanalı olduğuna göre oldukça zengin bir program sunuluyor.

İyi, dopdolu bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Hoşça kalın, tatilden hoşça dönmenizi diliyorum.

İlter Gözkaya-Holzhey                

Tavsiye kitap:
Astronotlar Üşür mü, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Haziran 2017, yayın numarası: 3825
ISBN: 978-605-295-056-2 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir