Tıp balosunda Türk-Alman dostluğu perçinlendi

Tıp balosunda Türk-Alman dostluğu perçinlendi. Amaç, Doktor-Hasta arasındaki diyaloğu güçlendirmek.

Tıp balosunda Türk-Alman dostluğu perçinlendi

Almanya’da Bavyera Türk-Alman Tabipler Birliği (DTM) tarafından Maritim Otelinde düzenlenen 15. Doktorlar Balosu, bir kez daha Türk-Alman dostluğuna sahne oldu. Baloda, Tabipler Birliği Başkanı Dr. İsmail Baloğlu, Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Eski Bavyera Başbakanı Günther Beckstein, Ana Kent Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly, SPD Nürnberg Parti Başkanı Trostem Brehm, Belediye Meclis Üyesi Aynur Kır ile çok sayıda Türk-Alman doktorların yanı sıra, üst düzey yöneticiler, polis şefleri, Theresien Hastanesi Baş Hekimi Bayan Stenbeeck Schacht, çeşitli dernek başkanları olarak 400 ‘ü aşkın davetli hazır bulundu.

Bavyera Başbakanı Markus Söder ise, baloya tele konferans ile katılarak, başarı dileklerini sundu.

Ön yargılar kaldırılmalı

Balonun açılış konuşmasını yapan Dr. İsmail Baloğlu, Derneğin asıl amacı Türk kökenli doktorlar ile Alman meslektaşlar, ayrıca doktor- hasta arasındaki diyaloğu güçlendirmektir. Bu da, eğer kültürler arası engeller ve ön yargılar ortadan kaldırılırsa mümkün olur” dedi.

İki ülke arasında köprü oluşturmak

Eski Bavyera Başbakanı Günher Beckstein da bundan 15 yıl önce Eyalet İçişleri Bakanı görevini yürütürken, derneğin dostum İsmail tarafından ne amaçla kurulduğunu çok iyi hatırlıyorum. İki ülke ve insanları arasında köprü oluşturabilmek. Son senelerde iki ülke arasında devam etmekte olan gerginlikten dolayı derneğin bu göreve daha sıkı sarılması gerektiğini düşünüyorum diye konuştu.

Yerel Seçimleri merakla bekliyoruz

Ana Kent Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly ise, Türk-Alman ilişkiler daha iyiydi. Yapılacak olan yerel seçim sonuçlarını merakla beklemekteyiz. Türkiye’de bazı kesimler arasında var olan tedirginliği kimse inkâr edemez. Onun için Türk-Alman dostluğunun devam ettirilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Bunu büyük ilgi gören bu atılım ile de sağladığımızı düşüyorum dedi.

Dernek müstesna bir yere sahip

Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül de, Bavyera Türk Alman Tabipler Birliği, Başkonsolosluğumuz görev bölgesindeki Türk toplumu için oldukça müstesna bir yere sahiptir. Zira Birlik, Türk toplumunun büyük bir gururla sahiplendiği Türk kökenli hekimler ile Alman meslektaşlarını ortak bir çatı altında toplayabilen yegâne platforma özelliğini taşımaktadır şeklinde konuştu.

Geç saatlere kadar süren Balo ’ya Latin Dansları grubu ile Grup E 5 orkestrası renk katarken, yapılan çekilişte talihliler belirlendi.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321