DİTİB Nürnberg’den muhteşem kültür şöleni

DİTİB Nürnberg’den muhteşem kültür şöleni düzenledi. Dört gün süren etkinliği binlerce kişi takip etti.

DİTİB Nürnberg’den muhteşem kültür şöleni

Bu yıl 19 uncusu düzenlenen Nürnberg DİTİB Kültür Şöleni 4 gün sürerken etkinlik büyük ilgi gördü. Açılış töreninde, Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen, Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay, DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Hasan Aslan, Türk Sivil Kuruluş Başkanları, yabancı davetliler hazır bulundu.

Baskı ve ayrımcılığa uğruyoruz

Milli marşların okunması ve Kuran tilavetinden sonra söz alan DİTİB Eyalet Başkanı Hasan Aslan, Türkiye ve Almanya arasındaki politik atmosfer nedeniyle baskı ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek, geçen yıl, cami ve yabancılara saldırı sayısının 758’e ulaştığını vurguladı. Aslan, Terörün dini, ırkı ve rengi olmadığını ifade ederek bizler bugün, Almanya’nın bir parçasıyız dedi.

Toplumsal kaynaşmayla vesile oluyor

Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke’ de, Kültür Şöleni, bizleri Alman dostlarımızla bir araya getiriyor şeklinde konuştu. Eke, Cami kundaklamalarına da değinerek, sorumluların adalet önüne çıkarılacağını ve bununda takipçisi olacaklarını dillendirdi.

Kültürümüz gözler önüne serildi

Dört gün süren Kültür Şöleni boyunca, çeşitli konserler verildi. El sanatlarımız görücüye çıktı. Türk mutfağı damaklara hitap etti. Hattat ustaları maharetlerini sergilerken, sahne bir an olsun boş kalmadı.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321