Cahit Turan: Birinci kuşağın kahramanıydı

1960 yılında geldiği Almanya’da 17 Ocak 1962 yılında Nürnberg’de çıkan büyük yangında altı kişinin hayatını kurtaran ilk “Türk Danış” Cahit Turan (84) hayatını kaybetti.

Cahit Turan: Birinci kuşağın kahramanıydı

1960 yılında 25 yaşında geldiği Almanya’da 17 Ocak 1962 tarihinde Nürnberg’de bir alış-veriş merkezinde çıkan ve 22 kişinin öldüğü Almanya’nın en büyük yangınında 6 kişinin hayatını kurtaran ve kahraman ilan edilen eski “Türk Danış” görevlisi, eski Nürnberg Yabancılar Meclisi Üyesi, Avrupa Metropol Bölgesi Nürnberg Türk-Alman İş Adamları Derneği üyesiydi.

TİAD Kurucu üyesi, TÜRYAK tarafından 2016 “Örnek Kıdemli Vatandaş" seçilen Cahit Turan (84) hayatını kaybetti. Hürriyet gazetesinin göçün 50.Yılında Nürnberg’de düzenlediği etkinlikte hayatını anlatan ve göç öykülerini içeren bir kitap hediye edilen Cahit Turan, 3 yıl önce de Cumhuriyet Bayramı kutlamasında Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül tarafından da onurlandırılmıştı.

Cahit Turan uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle, yaşamını yaşlılar yurdunda sürdürüyordu. Cahit Turan, önceki gün Nürnberg Batı Mezarlığında toprağa verildi.

ha-ber.com / Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükran Günay
Şükran Günay - 4 hafta Önce

Yaradan toprağını bol, yerini cennet eylesin. Üzüldüm. Değerli bir abimizdi. Hayat işte bu kadarcık. Bilmeden geldiğimiz ve istemeden götürüldüğümüz bu alemde maddi ve manevi dengeyi eşit tutabilenlere ne mutlu. Yakınlarına sabır diliyorum.

Nafiz Yılmaz
Nafiz Yılmaz - 4 hafta Önce

Allah rahmet eylesin

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321