NE YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR?!!

Beş vakit namaz farz ve Allah'ın emri; Teravih namazı ise, Peygamberimizin Ramazan aylarında, kimi zaman kıldığı, kimi kılmadığı, kimi 20 rekât, kimi 12, kimi 8, hatta kimi 2 rekât gibi çeşitli sayılarda kıldığı bir namaz, yani Sünnet-i Gayr-i Müekkededir. Bu gruba giren sünnetleri yerine getirmek sevap kazandırır. Terketmenin ise cezası yoktur!..

İnsanımızın pek çoğu Allah'ın emrine itaat etmiyor, umursamıyor farz olan namazı ama Peygamberin mecbur tutmadığı Sünnet-i Gayr-i Müekkede olan Teravih namazının bir gecesini bile kaçırmıyor!..

Garip değil mi sünnetin farzın önüne geçmesi?!

...

Allah'ın "Dinde zorlama yoktur" "Zorlaştırmayın kolaylaştırın" emirlerine uyarak, örnek olmak adına, farklı farklı rekâtlarda kıldığı, zaman zaman mescitte, zaman zaman evinde kıldığı, zaman zaman da terk ettiği bir namazı, farzın önüne geçirip 20 rekatta sabitlemenin de zorlaştırarak, terk edilmesini temin amaçlı olduğunu düşünmemek de mümkün değil!..

...

Peygamberimiz yatsı ve vitir namazı arasındaki Teravih namazını birkaç gün, mescidde farklı rekatlarda kıldırdıktan sonra, bir akşam mescide gelmiyor, cemaat merakla evine gidip neden gelmediğini ve neden farklı farklı sayıda rekatla kıldırdığını sorduğunda...

Yanıtı: Şayet her akşam mescitte ve aynı sayıda rekatta kıldırsaydım, gün gelip siz bu namazı farz namazı yerine koyacaktınız! Mutlaka mescitte kılınması gerektiğini sanacaktınız! Oysa bu namaz farz değildir! Mescitte cemaatle kılınması daha hoş olmasına rağmen, şart da değildir. Bir ikinci neden de, insan her zaman aynı sıhhat ve güçte olmayabilir, bu kadar çok rekat, bazılarına zor gelebilir ama farz diyerek kılmaya çalıştığında da, mescide gelmeye çalıştığında da, kendisine eziyet etmiş olur. Bedene eziyet de günahtır! Bunu önlemek için böyle bir şey yaptım. Örnek olsun, isteyen istediğince, gücü yettiğince kılabilsin istedim!

...

Ne yazık ki Peygamberimizin onca gayretine rağmen, yine de endişe duyduğu durum zuhur etmiştir.

Farz telakki edenler, ille de 20 rekat olmasında ısrarcı olanlar ise, Peygamberinin uyarısını kulak ardı edip bu yanlış uygulamayı yerine getireceğim diyen imamlar sayesinde, sürat motoru hızıyla, o kadar sürede duaların okunmasının mümkün olmamasına rağmen, yarım yamalak okuyarak, adeta spor sahasındaymış gibi, süratle yatıp kalkarak kıldığı namazla görevini yerine getirmiş olduğunu ve sevap kazandığını sanıyor!!!

Ramazandan Ramazana kılınan farz olmayan namazı kılmakla, yılın her günü beş vakit farz olan namazı kılmamış olmanın sorumluluğundan da kurtulmuş olduklarını sanıyorlar!!!

YAZIK!!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 4 hafta Önce

Perihan hanimin boyle bir konuda yazmasina sasirdim. Boyle bir bilgisi olmasina daha cok sasirdim. Elde neler vamis! Selamlarimla.

banner324

banner323

banner320

banner321