banner299
MÖHTEREM PEZEVENKLER

Tarih boyunca birçok Devlet kurmuş, bazen de bazı ülkelerin himayesinde kalmış Türkler Dünya coğrafyasında farklı bölgelerde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bunlardan bir tanesi de Azerbaycan’dır.

Aslında, Azerbaycan o coğrafyanın adıdır bölgede yaşayan çoğunlukta Türk’tür. Bu günkü rakamlara göre nüfusunun on milyonun üstünde olduğu tahmin edilmektedir.86.600 km2 toprağıyla ve enerji ve doğal kaynak yapısıyla önemli bir ülke konumundadır. İran’da da on beş milyon Azeri Türklerinden söz edilmektedir.

1918 ‘de kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, 1920 yılında Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak varlığını sürdürdü, Sovyetler birliğinin dağılmasıyla birlikte,1991 yılında bağımsızlığını ilan etti. İlk olarak iki Dövlet bir millet diye Türkiye’yle yakınlaşmaya başladı. 

Ticaret ekonomik iş birliği, Karadeniz ekonomi iş birliği ve bilimsel teknik kültürel iş birliği anlaşmaları peş peşe yapılmaya başlandı. Büyük bir gaz ve petrol rezervinin üzerinde olan Azerbaycan 1993 yılında, yönetime Haydar Aliyev’in iktidara gelmesiyle Avrupa’yla da ilişkileri geliştirmek istedi, bunun için en uygun ülke Almanya’dır, nede olsa birçok Türk iş adamı vardı; Bir komite oluşturulup Almanya ve Türkiye’deki iş adamları Bakü’ye davet edildi.

Güzel bir otele yerleştiler. Akşam üstü, ev sahibi olarak Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev otele gelip konuşmasına başladı.

“Möhterem taşşaklı Pezevenkler” diye lafa girdi her taraf buz kesmişti, bu bir şaka mıydı ?karşılarında konuşan kocaman Cumhurbaşkanıydı; Aliyev biraz gülümseyerek konuşmasına devam etti, “Möhteremler bugün çok yoruldunuz, biraz domallın” yarın hepinizi  “yarak” Kerhanelerimize” götüreceğiz deyince iş çığırından çıktı, iş adamları bir birine bakıp gülüşmeye başladılar, bu Cumhurbaşkanı ne diyor bizi kerhaneye götürecekmiş deyip uğultu şeklinde şakalaşmaya  başlayınca tecrübeli politikacı işi anlamıştı. Bu sırada Azerbaycan Türkçesini bilen bazı kişiler, devreye girerekten kelimeleri çevirmeye başladılar.

Taşşaklı   (mert, cesur)
Pezevenk  (İş adamı )
Domalın (Dinlenmek, rahat etmek)
Kerhane (iş yerleri, fabrikalar)
Yarak   (Silahlar)demekti.

Türkçe çevirisiyle Sayın mert ve cesur iş adamları bugün çok yoruldunuz, biraz dinlenip, rahat edin, yarın Sizleri Silah ve diğer fabrikalarımızı gezdirip göstereceğiz demek istemişti. Buna benzer bir olay Sayın Demirel ve Aliyev arasında da geçmiş” Sayın Aliyev Cumhurbaşkanı Demireler dönerekten, sen iyi bir Pezeveksin deyince, Demirel’de Aliyev’e sen de benden aşağı kalmazsın diyerekten cevap vermişti.

Ali Sönmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir