Dünya Macarları Buluşma Günleri Çeşitli Etkinliklere Kutlanıyor

Bu yıl dokuzuncusu kutlanan ''Dünya Macarları Buluşma Günleri'' (a IX. Magyar Világtalálkozó ) etkinlikleri başkent Budapeşte ve Szeged şehirlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Dünya Macarları Buluşma Günleri Çeşitli Etkinliklere Kutlanıyor

8 gün sürecek etkinliklere başta Amerika, Avusturalya, Uruguay, Yeni Zelanda, Hindistan, Arjantin, Nijerya, Moritanya, Sırbistan, Slovakya ve Brezilya olmak üzere birçok ülkeden gelen Macarlar, soydaşlarıyla buluşma imkânı buldu.

Magyar Világtalálkozó temasıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında konferanslar, konserler ve çeşitli kültürel faaliyetlerin yanı sıra Stefánia Palota Honvéd Kulturális Központ Sarayında, geniş katılımlı bir de Gala yemeği düzenlendi.

Çeşitli ülkelerden bürokratların da davetli olduğu, Stefánia Palota’da gerçekleştirilen Gala yemeği Panorama Vilagklub Başkanı Dr. Tankó László’nun açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra çeşitli ülkelerden galaya katılan Macarların konuşmaları, geleneksel müzik dinletileri ve tarihi sunumlarla devam etti. Gala yemeğinde ayrıca bir de ödül töreni yapıldı. Bu yıl verilen ödüllere;

Dünya Macarları Buluşma Ödül Töreni

Macar Halkı tanıtımı dalında yaptığı çalışmalar ile Veritas Tarih Araştırmaları Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı ve eski bakan, bakanlar kurulu başkanlarından ekonomist Prof. Dr. Marinovich Endre;

Kültür Sanat dalında Macaristan'ı birçok ülkede düzenlediği konserlerle tanıtan Neoton Família Grubu ses sanatçısı ve aktris Csepregi Éva;

Sivil Diplomasi dalında Türk Macar ilişkilerine kültürel ve ekonomik olarak yaptığı katkılardan dolayı Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz layık görüldü.

Ayrıca Konsolos Osman Şahbaz’a ''Macaristan Fahri Hemşerilik Beratı'' verildi.

Osman Şahbaz ödül töreninde yaptığı konuşmada, ilk olarak aldığı ödül ve hemşerilik beratı için Panorama Világtalálkozó yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Türk ve Macar tarihinin birçok ortak noktada buluştuğunu belirten Şahbaz, Macarların Türklerin kadim dostları olduğuna da işaret etti. Başkan Osman Şahbaz etkinliklerin önemine de değindiği konuşmasında “Her vatandaşın yaşadığı yabancı ülkede milletini en iyi şekilde temsil etme sorumluluğu vardır. Bu nedenle ülke dışında yaşayan vatandaşların kültürüne sahip çıkması ve aile fertlerine kültürünü aktarması gerekir. Bu etkinliklerle fedakârca çalışarak kutsal amaca hizmet eden tüm yetkilileri tebrik ediyorum. Burada bulunmak benim için büyük onur, bende sizleri ülkeme, memleketim Kayseri'ye davet ediyorum. Böylece özellikle kültürel ve ekonomik iş birliğimizi geliştirebilir, tarihten gelen dostluğumuzu pekiştirebiliriz.” dedi.

Bugüne kadar birçok ödül ve berat aldığını belirten Şahbaz, kendisine takdim edilen Macar Fahri Hemşerilik Beratının gönlünde çok ayrı bir yeri olacağını da sözlerine ekledi.

15 Yıl önce dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Macarların kültürel ve sosyal birlikteliğini tesis etmek, gelecek nesillere Macar kültürünü aktarmak, yaşadıkları yabancı ülkelerde Macar kültürünü temsil etmek amacıyla kurulan Panorama Világklub, 95 ülkede 247 merkezde hizmet veriyor.

ha-ber.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa Akif
Musa Akif - 2 ay Önce

Tebrik ediyorum. En kalbi duygularımla selamlıyorum.
M. Akif

Orsolya Óbert
Orsolya Óbert - 2 ay Önce

Mi is ezt fogjuk szerintem nagyon cuki. Es ezt tanuljuk szerintem nagyon jo.....
Kedves Osman Sahbaz Konzul Ur, ugyan nem ismerjük egymást, de muszáj írnom neked.
Nagyon tetszik az mi beszelesz, szeretnénk elkérni tőled az telefon szamod.
Ha el tudnád küldeni nagyon boldoggá tennél egy csokornyi.
Előre is köszönöm.

Orsolya Óbert

Hüseyin Muğlalı
Hüseyin Muğlalı - 2 ay Önce

Tebrik ederim Sayın Konsolos Osman Şahbaz Bey.
Dost ve kardeş Macaristan’da bu güzel ödülü almanız bizleri hem mutlu etti hem de gururlandırdı.
Sizlerin sayı çoğaldıkça bizler Avrupa ve dünyada alnımız ak başımız dik yürüyebiliyoruz.
Saygılar,
Hüseyin Muğlalı / Paris

Adem Satı
Adem Satı - 2 ay Önce

İşte bu !
Avrupa uç beylerimiz, akıncılarımız, fedakar insanlarımız.
Saygılar.
Adem Satı

Selda Kaçır
Selda Kaçır - 2 ay Önce

Sayın Konsolos Osman Şahbaz; sizi en kalbi duygularımla bende kutluyorum.
Mutluluk ve sevincinizi paylaşıyorum.

Selda Kaçır

Fulya Güven
Fulya Güven - 2 ay Önce

Bu etkinliğe bizde katılmak isteriz.
Müsade ederler mi.
Teşekkür ederiz.
F. Güven / Sarajevo

Salih Batur
Salih Batur - 2 ay Önce

Büyük bir keyifle okudum bu güzel yazınızı. Teşekkür ve tebrikler.
Salih B.

Emine Zileli
Emine Zileli - 2 ay Önce

Tebrik ediyorum ve kutluyorum.
Sevgiler
E. Zileli


SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321