ÂLİM KİMDİR ÂRİF KİMDİR?

Dervişin biri yosuna takılan bir akrebi kurtarmaya çalışır, akrep Dervişin elini sokar, bir daha dener, yine elini sokar etrafındaki insanlar sorarlar.

Dervişe görüyorsun seni sokuyor bırak gidelim derler. Dervişin cevabi “Herkes fıtratının gereğini yapıyor” akrebin fıtratımda sokmak var. Benim fıtratımda! iyilik var, yardım var, İnsanı insan olarak görmek var, herkes fıtratının gereğini yapmak zorunda der.

Akrepleri bile bile bir çoğumuz yardımdan vaz geçmiyoruz. İnsanları gözlemliyorum bir mevki veya bir konuma gelmişse, bir de biraz haklılık payı varsa, toplumun diğer katmanlarını acımasızca ezmekten hiç geri kalmıyorlar.

Bu söylediklerimi her alanda trafikte TV’de veya herhangi bir kurumda her zaman görmeniz mümkün. Tıp adamlarına bakıyorsun, birbirleriyle çelişen o kadar çok şeyler söylüyorlar ki toplum” hangisine inanacağını” şaşırmış durumda.
Sadece Almanya’da hayvanlara 700 ton, insanlara 800 ton yıllık Antibiyotik (yaşama karşı) ilaç yazılıyor, bu ilaçlar bir şekilde toprağa, suya karışıyor, sonrada çıkıp pişkin pişkin şunu yapacağız bunu yapacağız, hastalıklar çoğalıyor diyorlar. Siz bu topluma anlatın bakalım, psikolojiyi neler bozar? İnsan neden hasta olur?

Hangi gıdaların veya maddelerin insanı hasta ettiğini anlatın. Politikacılar tutturmuş bir yol, işleri güçleri popülist politika yapmak. Kötü yaşam koşularını gidermek için insana yatırım yapmak yerine günü kurtarmaya çalışıyorlar.

Din adamlarına bakıyorsun, din adı altında ne orucu bozar ne namazı bozar, şu inanç böyle bu inanç şöyle deyip bilgisiz toplumların uyuması için önüne gelen hadis uyduruyorlar.  
Şunu söyleyemiyorlar:” Çocuklarınızı okutun, Kadınlarınızı okutun, Emeğe saygılı olun, adam kayırmayın, zayıfları ezmeyin, bölücülük yapmayın, dalkavukluk etmeyin” diyemiyorlar. 

Beyler bir tane Dünya var başka Dünya yok, iyi nesiller yetiştirilmez ise hep beraber ölürüz, Alim olmak yetmiyor, Arif olmak için çaba harcayın.
Mevlâna ne güzel söylemiş, neyinle övünürsün ey insan oğlu, bir damla su, bir avuç topraktan olmadın mı sen.

Ali SÖNMEZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret
Fikret - 9 ay Önce

Kalemine sağlık hemşerim

Turan Pala
Turan Pala - 9 ay Önce

Eline, kalemine saglik güzel bir yazi olmuş. Aynen bende katılıyorum.

banner324

banner323

banner320

banner321