banner216
“KÜRESEL YALAN” SALDIRISI

ABD ve kuyrukçuları Ortadoğu üzerindeki düzenbazlıklarının son halkası olan Suriye saldırısını Irak’ta yaptıkları gibi bir sonuca ulaştırmadan bırakmak zorunda kaldılar ve Suriye’de bir rejim değişikliği gibi hedeflerinin olmadığını açıkladılar. Kimse yanılgıya düşmesin, kapitalist hesap kapanmadı. 

Günlerdir saldıracaklarını davul zurna çalarak duyuran Amerika’nın kuyruğuna İngiltere ve Fransa hemen takıldı. Almanya saldırıya katılmayacağını duyurdu. Türkiye adına AKP, Amerika’nın Küresel Yalanı’na destek vermesi aslında şaşırtmadı, AKP çelişkili tutarsız politikalarını içte ve dışta sürekli yapıyor. Türkiye’nin bu tavrını Rusya pekte kaale almıyor; Füze alımı ve nükleer anlaşmalar Rusya için daha önemli.

Kimyasal silah yalanını daha önce Irak’ta yaşatan Amerika Suriye’de suçüstü yakalandı, suç bastırmak için ve Trump’ın içerdeki başarısızlığını örtbas etmek amacıyla dünyayı ateşe atma pahasına uydurduğu Küresel Yalan saldırısını vur-kaç taktiği ile yaptı. 

İngiltere Brexit (Avrupa Birliği’nden çıkış referandumu) referandumu ile dersini almamışa benziyor, sağ popülist, işgalci politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Theresa May demokratik yolları tıkayarak küresel neo liberal sömürü düzen olan Küresel Yalan politikalara hizmette kusur etmiyor.

Fransa keza öyle, Macron’un da iç ve dış politikaları Küresel Yalan siyasetinin parçası. Daha geçen hafta laikliğin anavatanı Fransa’da laikliğe son derece aykırı bir davranışla devleti kiliseye yanaştırması dünya siyasetinin puzulları.

Dünyanın gelişmiş öncü devletleri…

Demokrasiyi icat edenler…

Ne haldeler?

Neo liberal siyaset dünyanın canına okuyor.

Sosyolog Wolfgang Streeck; ,,Bu dünyanın hükümetleri kapitalizmin küresel genişlemesine eklenme fırsatını kaçırmamak için ulusal demokrasilerini postdemokratik olarak etkisizleştirmiş.’’ diyor.

Her ülke kendi sosyolojik, ekonomik toplumsal yapısına göre şekillendirdiği siyasetin temel belirleyiciliği sağ, muhafazakâr ırkçı veya etnikeye dayanıyor. Bu bağlamda her ülke diğerinin düşmanı algısına dönüştürülüp neo liberalizmin, kendi iç şartlarına göre iktidarda güçlenmesi sağlanıyor. Ülkelerin birbirlerine düşmanlıkları ya da dostlukları çok çabuk saf değiştirebiliyor.

Küresel yalan politikaların yerine küresel demokrasinin geliştirilmesinin çareleri düşünülmeli.

Zekeriye Uçar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir