banner216
Öne Çıkanlar ABD Aile Türkiye Almanya Schengen Schengen Bilgi Sistemi

Macaristan'da Türk boyları buluştu

Macar Turan Vakfı (Magyar–Turán Alapítvány) tarafından Türk kökenli milletleri buluşturan Hun Kurultayı büyük ilgi gördü.

banner197
Macaristan'da Türk boyları buluştu

Turan Halkları Toplantısı, 27 ülkeden üst düzey katılımla Macaristan''ın Bugac beldesinde yapıldı.


 
Türk - Hun milletlerini sosyal ve kültürel etkinliklerle birbirlerine  yakınlaştırmak amacıyla Macar-Turan Vakfı (Magyar–Turán Alapítvány)  tarafından iki yılda bir düzenlenen programa, Macaristan Parlamento Meclis Başkanı Laszlo Köver, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Macaristan Koordinatörü Ayşe Saraç, Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Adana Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haşim Akça’nın yanı sıra Avrupa, Asya, Kafkaslar ve Macaristan'dan çok sayıda davetli katıldı.Macaristan Parlamento Meclisi Başkan Yardımcısı Sandor Lezsak’ın hamiliğinde yapılan Kurultay, Macar Turan Vakfı Başkanı Antropolog  András Zsolt Bíró'nun selamlama konuşmaları ile başladı.
Macaristan'da her iki yılda bir düzenlenen Turan Soyları Toplantısı 'Kurultay' eski Macar-Hun ve Türk kültürlerin ayrıca doğudaki bozkır atlı göçebe kültürlerin en büyük tanıtım organizasyonu ve şöleni 10, 11 ve 12 Ağustos tarihinde Macaristan'da gerçekleşti. 2010 Yılındaki Kurultay'a 18 ülkeden katılımız olduğu bu yıl ise 27 ülkeden katılım ile rekor kırılmış oldu.Macar hükümetinin desteklediği Kurultay’a resmi makamlarca da yoğun ilgi gösterildi. Yurt dışından gelen misafirleri organizasyondan önce Budapeşte'de Parlamento'da ağırlandılar.
Programın resmi açılışı Macaristan Parlamentosu Başkan Laszlo Köver tarafından yapılan konuşmayla başladı.Filim sahnelerini aratmayan güzellikteki gösterileri izlemek ayrı bir heyecan veriyor.

Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, '' Macar ovasındaki Turan şölenine, 2006 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen Kurultay'a ve Atalar Günü etkinliğine Macar Turan Vakfı Başkanı değerli dostum András Zsolt Bíró'nun daveti üzerine katılıyoruz.Üç gün süren farklı etkinliklerin düzenlendiği filim sahnelerini aratmayan güzellikteki gösterileri izlemek ayrı bir heyecan veriyor bizlere. Ayrıca Avrupa'nın göbeğinde Macaristan'da Orta Asya Türk kavimlerinin bir araya gelerek birbirleriyle akraba ve kardeş ilişkisi kurması bizleri duygulandırmaktadır.27 ülke bayrakları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayrağının da bulunması memnuniyet vericidir. Üç gün boyunca Bugaç'ta okçuluk, göçebe savaş oyunları, atlı gösteriler gibi etkinliklerde Türklüğün sembolü haline gelmiş olan gelenekler yeniden yaşatıldı  Bir başka güzellik de katılımcılar sadece etkinlikleri izlemekle kalmıyor, bizzat tarihi yaşıyorlar. Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünü tanıtmak amacıyla stant açması da memnuniyet verici'' dedi.


 
ha-ber.com/ Bugaç

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Asena Zara 7 ay önce

Türk boylarının Macaristan’da buluşmalarını büyük bir mutluluk ile okudum. Gelemediğimize çok üzülmekle birlikte, Sayın Konsolos Osman Şahbaz Beyin söylemleri mutluluk verici, Tebrikler Sayın Konsolosum.
Asena Zara / Belçika

Avatar
Aybars Koçak 7 ay önce

Bu Macaristan’daki Turan Kurultay’ını şimdi öğrendim. Katılmayı çok istiyorum.
Sayın Konsolos Osman Şahbaz Beyin tüm söyledikleri beni çok duygulandırdı. Teşekkür ediyorum Sayın Şahbaz..
Aybars Koçak / Paris

Avatar
Melisa Sayan 7 ay önce

Bu güzelliği yaşamayı çok isterdik.
Yine de sayın Konsolosumuza çok teşekkür ederiz.
Sevgiler,
M. Sayan

Avatar
Çiğden Atsız 6 ay önce

Harikasınız...
Ç. Atsız

Avatar
Aytuğ Beyaz 6 ay önce

Ahhh, bizde bir gelebilseydik !
Bir dahaki sefere.
Saygılar.

Aytuğ Beyaz

Avatar
Hüseyin Tekin 6 ay önce

Bu Kurultay’ın bir dahakisi ne zaman yapılacak ? Nereden ve nasıl öğrenebiliriz, teşekkür ederiz.

Hüseyin Tekin

Avatar
Ali Nebi 6 ay önce

Şimdi gördüm be Macarları. Bizde geleceğiz.
A, Nebi

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir