Haymatloz filmi Ahlen`de gösterildi

Kuzey Ren Vesfalya`nın Ahlen kentinde belediyeye bağlı bir eğitim kurumu olan VHS (Halk Yüksek Okulu) “Kardeşlik Haftasında’’ tarihe ışık tutan önemli bir dokümanter film olan Haymatloz`u CinemAhlen`de gösterdi.

Haymatloz filmi Ahlen`de gösterildi
Haymatloz filmi Ahlen`de gösterildi

Kuzey Ren Vesfalya`nın Ahlen kentinde belediyeye bağlı bir eğitim kurumu olan VHS (Halk Yüksek Okulu) “Kardeşlik Haftasında’’ tarihe ışık tutan önemli bir dokümanter film olan Haymatloz`u CinemAhlen`de gösterdi.

HAYMATLOZ ( Heimatlos) Almancadan dilimize geçen ve tercümesi ‘’ Yurtsuz-Vatansız’’ olan bir sözcük.Aralarında eski Berlin Belediye başkanı Ernst Reuter, mimar Bruno Taut ve besteci Paul Hindemith’ in de bulunduğu Hitler Almanyasında, İsviçre`de işlerini kaybeden, ülkeyi terk etmek zorunda kalan bine yakın insana o zamanki Türkiye ve Atatürk kucak açtı.Bu insanlar Üniversite reformuna, şehirlerin kurulmasına yardımcı oldu. Haymatloz işte bu Antifaşist, Yahudi kökenli, Muhalif Aydınların Bilim İnsanlarının ve Sanatçıların Türkiye’ye Göç hikayesini anlatıyor. Filmde bu insanların çocukları, kalan aile fertleri hem Almanya’da hem de Türkiye’de Babalarının, Dedelerinin çalıştığı kurumlar, mekanlar kamera önüne geliyor perdeye yansıyor. HAYMATLOZ Eren Önsöz imzalı çok enteresan ve etkileyici bir Film.TÜRKİYEYE ÖVGÜ VE VEFA DOLU SÖZLER
Filmde Alman Bilim insanlarının akrabalarından o zamanki Türkiye’ye olan övgü ve vefa dolu sözleri duymakta mümkün. CinemAhlen`de gösterilen Filme vatandaşlarımız tarafından gösterilen ilgi hayli büyüktü ve salon tam doluydu. Ahlendeki Film akşamında hem Rejisör Eren Önsöz hem de Türkiye’ye gelen Münster`de görevli Prof. Alfred Heilbronnun Türk eşinden olan oğlu Psikolog Kurt Heilbronn hazır bulundular. Her ikisi de hem Filmin gösteriminden önce hem de sonrası VHS in Müdürü Rudolf Blauth ve Gazeteci Lisa Voß-Loermann ile izleyicilerin sorularını cevaplandırdılar.Filmi izlemeye gelen Ahlenli emekli bayan öğretmenlerimizden Nurten Özen, Birsen Budumlu ve Hanife Salıncaklı duygularını şöyle dile getirdiler:

“Film çok etkileyiciydi. O zamanın dostane Almanya-Türkiye ilişkileri, Hitler Dikta rejiminin soğuk, acımasız, baskıcı yüzü, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında Atatürk ve arkadaşlarının ileriyi gören vizyonal bakış açısı, çağının ilerisindeki fikirleri ve Bilime verdikleri değer takdire şayan’’. Filmde oynayan Psikolog Kurt Heilbronn`da ‘’Bir zamanlar kısa sürede olsa Ahlen`de AWO da çalıştım. Şehri bu gelişimde çok gelişmiş gördüm. Sizlerin arasında olmaktan mutluyum. Geniş bir katılım var. Benim için çok duygulu bir gün bugün’ ’dedi.Filmin Rejisörü Eren Önsöz ise, “Tarihsel olaylardan yola çıkarak İsviçre’den başlayıp Almanya üzerinden Türkiye’ye uzanan bir geziye çıkıp geçmiş ile bugün arasında bir köprü kurduk. Binden fazla Bilim insanı tanımadıkları bir ülke olan Türkiye’ye sürgüne gidip orada Atatürk döneminin de üniversite sisteminin kurulmasına katkıda bulundular. Bu dönemi bu Filmimle belgeledim, gün ışığına çıkardım. Ahlen`de bize ve Filmime gösterilen ilgi nedeniyle herkese teşekkür ederim. Filmimin Türkiye’de ve burada büyük Ulusal TV Kanallarında, Sinemalarda, Festivallerde gösterilmesi en büyük arzumdur’’ dedi.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321