banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör FETÖ

Hayal Perdesi Berlin perdelerini açtı

Ünlü tiyatro sanatçısı Selin İşcan'ın kurucusu olduğu ve Sanat Yönetmenliğini üstlendiği Tiyatro Hayal Perdesi şimdi Berlin’de.

banner197
Hayal Perdesi Berlin perdelerini açtı
Hayal Perdesi Berlin perdelerini açtı

Ünlü tiyatro sanatçısı Selin İşcan'ın kurucusu olduğu ve Sanat Yönetmenliğini üstlendiği Tiyatro Hayal Perdesi şimdi Berlin’de.

Bundan böyle iki kentte de oyunlarını sergileyecek olan Tiyatro Hayal Perdesi Almanya’da ilk kez “Üç Kız Kardeşi beklerken” adlı oyununu sahneye koydu. Kesselhaus’da yapılan prömiyere ilgi yüksek oldu.Tiyatro Hayal Perdesi’nin „Üç Kız Kardeş’i Beklerken” adlı oyunu Dünya Tiyatrolar Günü olan 27 Mart'ta Kulturbrauerei’da bulunan Kesselhaus’ta Türk ve Alman seyircisi ile buluştu. 

2013 yılında tiyatro sanatçısı Selin İşcan tarafından kurulan Tiyatro Hayal Perdesi bundan böyle Berlin’de de oyunlarını sergilemeyi sürdürecek.
Ünlü Rus yazar Anton Çehov’un aynı adlı eserinden uyarlanan „Üç Kız Kardeş’i Beklerken “adlı oyunda Alman sinemasında adını duyurmuş olan Jale Arıkan, ödüllü tiyatro sanatçısı Selin İşcan ve genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden Nisan Arıkan rol aldı. 

Balkanların yetiştirdiği büyük yönetmen Aleksandar Popovski’nin yönettiği, ünlü sahne tasarımcısı Sven Jonke'nin dekor tasarımını yaptığı oyun Berlin Kültür ve Turizm Ataşeliği tarafından da desteklendi. Oyundan sonra genç Türk müzisyenlerden Kalben de bir konser verdi.
Oyunun Konusu:
Oyun üç kadını anlatıyor. Belki bu üç kadının hayali, kendilerinden önce birçoklarının da olduğu gibi daha iyi bir yaşam umuduyla Batı’ya gitmektir. Belki kendilerinden ya da ülkelerinden kaçmaktadırlar.
Bu üç genç kadın oyuncu, belki de „Üç Kız Kardeş’i “güven içinde oynayabilmek için Berlin’e gitmek amacındadırlar. Ancak bu kaçış içinde iki ülke sınırında tutulmuşlar ve adeta orada sıkışıp kalmışlardır.
Sınırda beklerken Anton Çehov’un „Üç Kız Kardeş” adlı eserinden bölümler oynamaya başlarlar, zaman zaman kendi hikayelerini buna katarlar ve ortaya düşle gerçek arasında bir oyun çıkar.
Maşa, Olga ve İrina adlı genç oyuncuların sınırları aşma çabası günümüzün yakıcı göç sorununa da göndermelerde bulunur.
Hayali sınırlar arasında hayat bulan üç kadının hikayesi yaşamı yeniden sorgular.


ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir