banner269
Öne Çıkanlar Almanya PKK otomobil Istanbul medya Eğitim

Çanakkale’den Dünyayı Saracak Troia Festivali

Kentlilerin her yıl ilgiyle takip ettiği Uluslararası Troia Festivali başlıyor. Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55’incisi düzenlenen festival, 9 Ağustos Perşembe Günü dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın bestesiyle başlayacak. Belediyenin talebiyle Say tarafından festivale özel hazırlanan “Troya Sonatı” da ilk kez, tarihi Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde tüm dünya ile aynı anda Çanakkaleliler ile paylaşılacak.

banner197
Çanakkale’den Dünyayı Saracak Troia Festivali

Bu yıl 55’incisi düzenlenen Çanakkale Belediyesi Uluslararası Troia Festivali, 9 Ağustos Perşembe günü başlıyor. Festival kapsamında 13 Ağustos’a kadar müzikten tiyatroya, söyleşiden sergilere kadar pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. 

Çanakkale, festival boyunca dünyaca ünlü pek çok sanatçıya ev sahipliği yapacak. Bunların başında besteleriyle dünya çapında tanınan piyanistimiz Fazıl Say, Çanakkale Belediyesi’nin talebiyle Festivale özel olarak hazırladığı “Troya Sonatı”nı ilk kez 9 Ağustos’ta Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde Çanakkale’den paylaşacak. 

Yine bir dünya prömiyeri de 12 Ağustos Pazar günü Çimenlik Kalesi’nde gerçekleşecek. Bu tarihte, Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünya çapında da tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı’nın bestelediği ve Aytaç Manizade yönetiminde sergilenecek Troia Efsanesi Operası sahnelenecek. 

Öte yandan, 55. Uluslararası Troia Festivali bu sene Fransız sanatçı Dany Brillant, film müzikleriyle tanınan Yunan sanatçı Eleni Karaindrou, Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dizdar, Rubato ve Dina Ensemble ile Boğaz Saz Grubu, Hedon Orkestrası ve Fevzipaşa Dans Grubunu da kentte ağırlayacak. 

Kentin pek çok noktasında gerçekleşecek olan 55. Uluslararası Çanakkale Troia Festivali etkinlikleri kapsamında müziğin yanı sıra, söyleşiler, sergiler, tiyatrolar ve spor etkinlikleri de kentlilerle buluşacak. Bununla birlikte 10 Ağustos Cuma günü Troia Ören Yeri’nde gerçekleşecek olan festivalin resmi açılış töreninde geleneksel hale gelen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü de bu sene Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edilecek. (Kaynak:TOUREXPI)

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir