Antik kentlerimizi koruyamıyoruz

Antik coğrafyada Psidia olarak bilinen ve dağlık bölgede yer alan Sia Antik Kenti diğer antik kentler gibi hem korunamamış hem de tarihi eser kaçakçıları ve define avcılarına terk edilmiş.

Antik kentlerimizi koruyamıyoruz

Burdur'a 100 kilometre uzaklıkta, Antalya'nın Dağbeli beldesinin 19 kilometre doğusunda ormanlık alanda yer alan ve bir Psidya kenti olan ve geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan Sia antik kenti de ne yazık ki pek çok antik kent gibi defineciler tarafından talan edilmiş durumda.

Roma dönemi öncesine ait tek yapı Bouleuterion (Meclis Binası) ve kentin Nekropolü ayakta kalma mücadelesi veren Anıt mezar ve lahitlerin parçalandığı Sia antik kenti kaderine terk edilmiş durumda bulunuyor.

Doğaseverlerin ve doğa yürüyüşçülerinin uğrak yeri olan Sia Antik kentinde bugüne kadar bilimsel bir çalışma yapılmamış, sadece yüzeysel incelemeler gerçekleştirilmiş.

Önlen alınmaması halinde bu bölgedeki talan edilmesine rağmen anıt mezar, lahit ve ayakta kalmaya çalışan diğer eserler de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

SİA ANTİK KENTE NASIL GİDİLİR

Sia antik kenti Burdur İli, Bucak ilçesi, Kızılkaya beldesine bağlı Karaot köyü yakınlarındadır. Karaot köyüne Burdur-Antalya yolunun 100. kilometresinde bulunan ve Antalya'ya bağlı olan Dağbeli beldesinden kahverengi Sia tabelasını izleyerek 15 kilometre sonra kolayca ulaşılabilir.

Sia antik kenti Karaot Köyü'nün Köletaşı ve Kozağacı mahalleleri arasında kala ve yöre halkının Taştandam dediği yerdir. Sia Antik Kenti'nin yerleşim alanı, Taştandam Tepe'nin üzeri ile güney ve batı eteklerinde yer alıyor.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321