Antalya Merkez Bankası Binası Kültür Merkezi olsun

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO Başkanı Davut Çetin, yeni hizmet binasına taşınacak olan Merkez Bankası Antalya Şubesi'nin müze, kültür ve kongre merkezi olması gerektiğini belirtti.

Antalya Merkez Bankası Binası Kültür Merkezi olsun

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan Türkan Şoray Kültür Merkezi'nin Antalya Kongre Bürosu'na üye olması nedeniyle tören düzenlendi.

Törene ATSO ve Antalya Kongre Bürosu (ACB) Başkanı Davut Çetin, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal katıldı.

Türkan Şoray Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın artık resort turizmle anılmaması gerektiğini söyledi.

5 BİN KİŞİLİK EXPO KONGRE MERKEZİ FAAL DEĞİL

Antalya'nın turizmini çeşitlendirmesi gerektiğini, kongre ve toplantı turizmi açısından da altyapısının çok uygun olduğunu ifade eden Çetin, şöyle devam etti

''Antalya artık kültür, sanat, kongre ve toplantılarla anılmalı. Deniz, kum ve güneş bölge turizmi için artık yeterli olmamaya başladı Antalya sanat, kültür ve kongre kenti de olmalı. Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez Belediyelerimiz Kültür Merkezleri açtılar. ATSO olarak kent merkezinde bizde kültür sanat merkezi açtık.

Antalya'da 2016 EXP alanında 5 bin kişilik kongre merkezi var, ancak faal değil. Bugüne kadar bir etkinlik yapılmamış. Hiç kullanıldığını görmedik. Çünkü önceden planlanmadı. Önceden planlanması gerekiyor ki şehre katkı koysun.''

MERKEZ BANKASI MÜZE YAPILMALI

Geçen yıl 13 milyon turist ağırlayan Antalya'da turisti otel dışına çıkaracak etkinliklerin artırılması için tüm kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çeken Davut Çetin, ''Antalya merkezde daha çok kültür, sanat, sergi ve kongre etkinlikleri artırılmalı. Müze sayılarını daha çok artırmamız lazım. Yakın zamanda yeni hizmet binasına taşınacak olan Merkez Bankası Antalya Şubesi binası müze veya kültür merkezi haline getirilmeli'' dedi.

ATAV BAŞKANI YELİZ GÜL EGE

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege de kongre turizminin, turizmciler hariç Antalya’da fazla tanınmadığını söyledi. Uluslararası Kongre takvimlerinin en az 5 yıl öncesinden planlandığını ifade eden Ege, gezi olayları, terör, siyasi çalkantıların Türkiye'nin kongre turizmini sekteye uğrattığını anlatan Ege, şunları kaydetti.

''Antalya'da 201 yılında 60 uluslararası, 55 de ulusal kongre düzenlendi. Buralarda 211 bin kişi ağırlandı. Kongre turizmi için gelenler diğer turistlere göre en az 3 kat fazla harcama yapıyor. Kongreler Antalya kentine ve ekonomisine dinamik kazandırıyor, hareketlilik sağlıyor. THY'nin direk seferleriyle Antalya'da kongre turizmi daha da hareketlenecek. En az yüzde 20 artış sağlanacak. 2023 yılından önce kongre turizminde eski rakamları yakalayamayız.''

Antalya'da otellerde kongre için toplam 200 bin koltuk bulunduğunu ifade eden Yeliz Gül Ege, sözlerini şöyle tamamladı.

''Bu kentte kültür ve sanat olmazsa olmaz. Antalya'nın kültüre, sanata verdiği önemi anlatmamız lazım. Bu kadar koltuk kapasitesine sahip Antalya'da kongre turizmi konusunda sıkıntı yaşanmamalı. Bu kentin kültür ve sanatı olmazsa belirli bir süre sonra anlaşılmaz bir hal alıyor. Eğer yerel yönetimlerimiz bu şekilde kültür ve sanata önem verirlerse, işin ucundan tutarlarsa sürdürebilirliği çok daha kuvvetli olur. Kentimi anlatırken; Exponun salonunu anlatmam, Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni söylemem çok önemli. Çünkü şehir merkezinin yaşadığını, kültüre sanata değer verdiğini anlatmamız lazım.”

ANTALYA KONGRELERLE DOLSUN TAŞSIN

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise Antalya’nın, uluslararası kongreler düzeyinde aranılan ve tercih edilen bir merkez olmasını istediklerini söyledi. Uysal, şöyle konuştu.

''İstiyoruz ki, Antalya’mız kongrelerle dolsun taşsın, kongreler için gelen turistler ile dolsun taşsın. Maalesef geçtiğimiz son beş yılda Türkiye’mizi yönetenlerin ağır hataları ve o ağır hataları kullanan yurt dışındaki art niyetli çevreler nedeni ile ülkemiz ve ilimize dair güvenlik algısı çok ciddi şekilde bozuldu. Haksız bir güvenlik algısı var. Bu haksız algının kırılması için herkes üzerine düşeni yapmak durumunda. Antalya’mız çok güvenli bir şehir.”

AKILLI TURİZM MERKEZİ

Muratpaşa Belediyesi olarak, gelecek dönemde de turizm alanında önemli çalışmalara imza atacaklarını vurgulayan Uysal, şöyle devam etti; “Akıllı kent yönetiminde güvenlik algısını farklı bir bakış açısı ile ele almak ve dünyanın her yerinden seyahat eden kişilere ulaşarak, güvenli kent olduğumuzu da anlatacak, interaktif tanıtım yapan akıllı turizm merkezi kurmak istiyoruz. Gelecekte, Antalya’mızın sokakları; Kaleiçi’ni Termessos’u, Perge’yi merak eden, bizimle günlük sosyal hayatı paylaşmak isteyen, Antalya’nın 3150 metreye kadar çıkan sıra dağlarını, onlarca şelalesini, irili ufaklı akarsularını mağaralarını merak eden, özgürce gezen insanlarla dolsun taşsın istiyoruz.”

Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Antalya Kongre Bürosu'na (ACB) üye oldu. Üyelik plakası; düzenlenen törenle Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teslim edildi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321