AKS`da, “Zamanın Sessiz Tanıkları” sergisi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kente kazandırılan Antalya Kültür Sanat (AKS) “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisine ev sahipliği yapıyor.

AKS`da, “Zamanın Sessiz Tanıkları” sergisi
AKS`da, “Zamanın Sessiz Tanıkları” sergisi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından kente kazandırılan Antalya Kültür Sanat (AKS) “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük portre koleksiyonu olan Ahmet Merey Koleksiyonu’ndan seçilen 81 eser 6 Ekim 2018 Cumartesi gününden itibaren AKS’ta Antalyalı sanatseverlerle buluşacak.   Serginin bugüne kadar Türkiye’de açılmış en kapsamlı portre sergisi olduğu belirtildi.
ATSO Başkanı Davut Çetin, koleksiyon sahibi Ahmet Merey ve serginin küratörü Veysel Uğurlu, gazetecilere sergiyi tanıttı. Sergi hakkında bilgi veren Başkan Çetin, şunları kaydetti.“Merey Koleksiyonu, 1870’lerden günümüze uzanan dört nesildir devam eden bir aile koleksiyonu. Ailenin son neslinin temsilcilerinden olan Sayın Ahmet Merey bu koleksiyona sahip çıkmış ve yönetiyor. Ahmet Merey Koleksiyonu’nun en büyük bölümünü 450 eserle portreler oluşturmaktadır. Türk resminin en erken dönemlerinden bugüne, koleksiyonda yer alan ressamların önemi ve eserlerin niteliği, bu koleksiyonu Türk resim sanatının en önemli portre koleksiyonu haline getirmiştir.  Koleksiyon; Aile portreleri, sanatçı portreleri, otoportreler, Nâzım portreleri ve Ahmet Merey portreleri gibi başlıklar altında sınıflandırılıyor. Biz de bu sınıflandırmaya sadık kalarak 69 sanatçıdan 81 eseri Antalyalılarla, kentimize gelen ziyaretçilerle buluşturuyoruz.''Sergide Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Hamit Görele, Namık İsmail, Şükriye Dikmen, Nuri İyem, Neş’e Erdok,  Bedri Rahmi, Abidin Dino, Kemal İskender, Resul Aytemur, Yalçın Karayağız,  Ferhat Deniz, Şükran Moral,  Ferhat Özgür, Leyla Gediz, Huri Kiriş, Mehmet Güreli gibi farklı dönem ve üslupları temsil eden sanatçıların eserlerin sanatseverlerin ilgisini çekeceğini ifade eden Çetin, ''Böylece ziyaretçilerimiz, İbrahim Çallı’dan günümüze Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örnekleri görme imkanına sahip olacaklar. 2019 Şubat ayına kadar açık kalacak serginin Türkiye’de açılmış en kapsamlı, yani Türk Resim tarihinin en fazla döneminin temsil edildiği, portre sergisi olma özelliğine sahip'' dedi.AKSKÜLTÜR SANATIN BULUŞMA NOKTASI
Türk resim sanatı içinde önemli bir yer tutan portrelerden oluşan bu değerli serginin Antalya'nın kültürel zenginliğine katkı yapmasını dileyen ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti.''Antalya Kültür Sanat Merkezimiz yalnızca sergilerle değil, farklı faaliyetleri ile de kentimize değer katmaya devam ediyor. Çocuklara sanat eğitim atölyeleri ve yetişkin seminerleri bu yıl da devam ediyor. Yetişkin seminerlerinde sanat tarihi, fotoğraf ve felsefe alanlarında 7 ayrı ders açtık. Gördüğümüz ilgi bizleri de mutlu ediyor.  Belgesel gösterimlerinde yılbaşına kadar konumuz arkeoloji, AKS’ta Sinema’da “biyografiler” olacak. Konserler, felsefe konuşmaları, panel ve söyleşiler de devam edecek. 2017 yılında 4 bini aşan etkinlik katılımcı sayısına ulaşmıştık.  2018’de, ağustos ayını kapalı geçirmemize rağmen 5500 rakamına ulaştık. İnanıyorum ki; sizlerin de desteği ile AKS bir Kültür-Sanat-Eğitim Buluşma Noktası olarak bilinirliğini daha da artıracaktır. Çünkü Antalya’nın buna ihtiyacı vardır.''KÜLTÜR, SANAT VE EĞİTİMİ EKONOMİK GELİŞMENİN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARI
İş insanları olarak bu çalışmaları hobi olsun diye yapmadıklarını anlatan Çetin, ''Kültürü, sanatı, eğitimi ekonomik gelişmenin vazgeçilmez unsurları olarak gördüğümüz için yapıyoruz. Geçmişte kültür ve sanat, doğrudan ekonomiyle ilgili olarak görülmüyordu. Oysa bugün yapısal reformlar dediğimizde eğitim, kültür, sanatta gelişimi vazgeçilmez unsurlar olarak sayıyoruz'' diye konuştu.
Turizm ve kaliteli istihdam için sanata ihtiyaç duyulduğunu anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti.
''Gerçekten de turizm için, kaliteli istihdam için, farklı kültürlere ulaşıp ticaret yapmak için, hatta endüstri 4.0 için sanata, eğitime ihtiyacımız vardır. Türkiye ekonomisinde ve Antalya ekonomisinde artık yaratıcılık, farklılaşma, çeşitlendirme yönünde ilerleme sağlamamız gerektiğini herkes görmektedir. Bunlar hem ekonomik değer hem de istihdam yaratacak alanlardır. Artık geleneksel sektörlerde daha fazla istihdam yaratamayız. Yeni istihdam için yeni alanlara, yeni ürünlere ihtiyaç olduğu açıktır. Türkiye’nin kalkınması artık paradan veya sermayeden daha çok sanata, kültürel gelişmeye, eğitime bağlıdır.''KÜLTÜR VE SANATA DAHA FAZLA BÜTÇE AYRILMALI
Türkiye'nin kültür, sanat, turizm başta olmak üzere her alanda gelişecekse toplum, firmalar ve Devlet olarak kültür ve sanata daha fazla bütçe ayırmak zorunda olduğunu vurgulayan Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.
''AR-GE harcamalarının milli gelire payı nasıl bir gelişmişlik göstergesiyse sanata ayrılan bütçe de öyle bir gelişmişlik göstergesidir. Devletimiz sanatı eğitimin bir parçası haline getirmelidir. Firmalarımız sanata yatırımla markalarını güçlendirmelidir. Yaptığı işe, ürettiği ürüne bir sanatçının eserine baktığı gözle bakmalıdır. Antalya olarak da kültürel gelişme odaklı çalışmaları-sanatı-eğitimi gündelik hayatın bir rutini haline getirmeliyiz. Antalya gibi bir kentte uluslararası boyutta resim sergileri olmalıdır, özel tiyatrolar olmalıdır, daha fazla özel konser olmalıdır, daha fazla heykel olmalıdır, duvar resimleri, cadde konserleri olmalıdır. Bu noktada hepimize büyük görev düşmektedir.”

SÖYLEŞİ VE “KÜRATÖRLÜ SERGİ TURLARI”
Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşan “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisinin açılış gününde sergiye paralel etkinlikler düzenlendi.

6 Ekim Cumartesi günü saat 15:00’da AKS’ta Gündem başlığı altında düzenlenen “Türk Resminde Portre” konulu söyleşide koleksiyon sahibi Ahmet Merey, serginin küratörü Veysel Uğurlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Burcu Pelvanoğlun konuşmacı olarak katıldı. Serginin ilk gününde serginin küratörü Veysel Uğurlu ile “Küratörlü Sergi Turları” düzenlendi.VALİ KARALOĞLU DA SERGİYİ ZİYARET ETTİ
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre” Sergisi’ni gezdi.

Antalya Kültür Sanat’ta sezonun ilk sergisi olan bu sergiyi gezen Vali Karaloğlu’na Ahmet Merey ve ATSO Başkanı Davut Çetin de eşlik etti. Karaloğlu, serginin Antalyalı sanatseverlerle buluşmasında emeği geçenleri kutladı.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/ANTALYA
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321