Adnan Binyazar „Atatürk Anlatıyor “kitabını tanıttı

Atatürk'ün kurduğu Köy Enstitüleri'nde okuyan yazar Adnan Binyazar, ADD Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği’nde „Atatürk Anlatıyor “kitabının tanıtımını yaptı.

Adnan Binyazar „Atatürk Anlatıyor “kitabını tanıttı
Adnan Binyazar „Atatürk Anlatıyor “kitabını tanıttı

Atatürk'ün kurduğu Köy Enstitüleri'nde okuyan yazar Adnan Binyazar, ADD Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği’nde „Atatürk Anlatıyor “kitabının tanıtımını yaptı.

Adnan Binyazar, 1934'te Diyarbakır'da doğdu. Dicle köy Enstitüsü'nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nde okudu. İlk öğretmen Okulu'ndan Üniversiteye, değişik okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Berlin’de ders kitapları yazma projelerinde çalıştı. 

Cumhuriyet gazetesinde „Ayna “ve „Pazar yazıları “köşelerinde denemeleri yayımlanıyor. Deneme ve eleştirilerini Toplum ve Edebiyat, Ağıt Toplumu, Ozanlar Yazarlar kitaplar, Ayna, Duyguların Anakarası, Edebiyatın Dar Yolu, adlı kitaplarında topladı. Halk yazını ile ilgili kitapları ise Dede Korkut, Kan Turalı, Halk Anlatıları, On Beş Türk Masalı, Elif ile Mahmut, Kerem ile Aslı adların taşıyor. 

Masalını Yitiren Dev adlı romanını 2000'de. Orhan Kemal Roman Armağanı’na   değer bulunan Ölümün Gölgesi Yok'u 2004'de, öykü kitapları Şairin Kedisi'ni 2005'te Şah Mehmet'i 2009'da yayımladı. Ve son kitabı Ardında Leke Bırakmamalı gibi eserlere imzasını attı.Yazar, „Atatürk Anlatıyor“  bu kitabı, Atatürk'ün yaşamında dönüm noktası sayılabilecek olayları çocukların yalı bir dille okuyup kavramalarını sağlamak amacıyla hazırladım. Gençlerin „ya bağımsızlık ya ölüm!“ diye yola çıkıp, özgür, laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk'ü gerçek yönleriyle kavraması gerekir. Çünkü Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlere emanet etmiştir. Atatürk’ün dilinden aktarılan bu anlatıda, belleğin zaman tüneline girip gerçekler ışığında bir yolculuğa çıkacaklar. Bu uzun yolun duraklarında mola verip kimi konuları tanıklarından dinleyeceğiz. Olayları izlerken yer yer duygusal anlar yaşayacaksınız. Atatürk, Türkiye'yi kurtarma yolları ararken, onun önüne kesmeye kalkan nice kişinin akıl almaz tuzaklarıyla karşılaşmıştır. Olayları izlerken onları da tanıyacaksınız. Kitapta Çocukluğundan ölümüne değinen olayların anlatıcısı Atatürk'tür. Kimi yerlerde onun yakınları da araya girdi. Atatürk, güzel Türkçemizi yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmıştır. Ama onun o zamanın diliyle yazdıklarını anlamak kolay değildir. Bundan dolayı, Atatürk'ten alıntıları aktarırken dilini yalınlaştırmak gereğini duydum “dedi.     

ha-ber.com/Orhan Önaldı
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321