banner269
KİMYASAL SİLAH SERBEST OLMALI

Daha eskilere gitmeye gerek yok, bir örnek ile neden kimyasal silah taraftarı olduğumu anlatmak istiyorum.

Suriye`de çıkan, dış kışkırtmalı iç savaşı hepimiz biliyoruz. Savaş neticesinde yaklaşık 500 bin insan öldü genç yaşlı çoluk çocuk. Bunlar sadece gözle görülen kısmı. Birde yetersiz beslenme ve savaş ortamının sebep olduğu tedavi edilmeyen hastalıkları da katarsak bana göre bir milyon insan ve yüz binlerce hayvan öldürüldü sebepsizce.

Dul veya yetim kalanları, açlık çekip yaşarken ölenleri hesaba katmıyorum. Hele daha çocuk veya genç yaştakilerin hayallerinin öldürülmesini bir kenardan seyrettiğini düşünün birde. Okuyup cerrah olacakken, iki elini patlayan bombalarla kaybetmiş bir genç düşünün, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Evladını, babasını veya annesini kaybeden yaşayan ölüler ülkesi Suriye!

Şimdi kısa bir süre öncesinin haberleri aklınıza gelsin. "İlk tespitlere göre çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 70 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan kimyasal saldırıları en sert biçimde kınıyoruz."

Dünya liderleri, saldırıyı kınayıp hemen harekete geçti. Sebebi ney, saldırı kimyasalmış!

Ulan nerdeyse 7 yıldır insan insanı hayvan gibi boğazlıyor bu bölgede. Sizin için mermi ile ölürse mesele yok, bomba ile ölürse mesele yok fakat kimyasal bomba ile ölürse mi insanlık dışı oluyor. Yoksa kimyasal silahı, sizden almadılar diye mi problem oluyor. Dünyaya her türlü silahı satıp, milleti birbirine kırdırırken sorun olmaması, parasını peşin aldığınızdan olabilir mi?

İşte bu sebepten dolayı kimyasal silah serbest olsun istiyorum. Hiç değil son saldırıda olduğu gibi, daha işin başında 70 sivil hayatını kaybedince ayağa kalkarsınız da savaş başlamadan biter.

Hangi ülke olursa olsun, yönetimine işin başında yapılacak siyasi baskı ile netice alınıp savaş önlenebilir. Ülke yönetimine karşı çıkan guruplara dışarıdan destek verenlerin, kendi teröristlerine silah gönderen devletlere söz söyleme hakkı yoktur. Seçimle başa gelmiş meşru hükümetler her ülkede desteklenmeli ve sadece iç savaşlar değil bütün savaşlar engellenmeli.

Büyük insanlar benim gibi uzun uzun yazmadan tek cümlede özetlemişler gerçeği.     
                                 
Ne demişti ATATÜRK, “YURTTA SULH, CİHANDA SULH”

Ender Özerdem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
hikmet 10 ay önce

Başlığı görenler yanlış anlıyacak ama sizin her zamanki uslubunuz bu olduğundan devamlı okuyucunuz olarak yüreğinize sağlık olsun bu işi anlamayanlarada ders olsun

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir