banner269
KILIÇDAROĞLU ALMANYA'DAN ÜZGÜN AYRILDI 

CHP, yurt içinde ve dışında adeta kaynıyor. Kurultaya sayılı günler kala Ümit Kocasakal'dan sonra Muharrem İnce de genel başkanlığa adaylığını açıkladı. Tabi Muharrem İnce'nin adaylığı zaten pek şansı olmayan Ümit Kocasakal'ın ümidini tamamen bitirdi.  Türkiye'de siyasette en ufak bir esinti olsa, hesabı iktidardan değil nerdeyse CHP'den sorulur hal aldı. İktidar yanlıları hala CHP zihniyetinin iktidarın yapacağı icraatlara engel olduğunu, MHP yanlılarına göre CHP'nin artık Marksist Leninist çizgide olduğu, solcular CHP'nin sağcılaştığını, Kemalistler CHP'nin 6 oktan tamamen uzaklaştığını, HDP yanlılarına göre CHP'nin AKP’ye destek olduğu gibi yakıştırmalar, önyargılar devam ediyor. 

Tabi kolay değil 15 yıldan beri devletleşmiş iktidara karşı anamuhalefet yapmak. Bunun sıkıntısını parti içinde ve dışında CHP yaşıyor. CHP, hakikaten iktidar olmak istiyorsa yeni söylemler üretmeli, yeni siyasi açılımlar yapmalı. Bunu korkusuzca ve geç olmadan hayata geçirmeli. İlhan Cihaner ve Selin Böke'nin bildirisine başta CHP Lideri Kılıçdaroğlu, olmak üzere bütün CHP'liler kulak asmalı, ciddiye almalı. 

CHP'nin çok iyi bir siyasi hamlesi olan İstanbul İl Başkanlığı nasıl ciddi bir kıpırdanmaya neden olduysa, yurt içinde kurultayla ve yurt dışında yeni bir açılımla bu anlayış devam ettirilmeli. 

Artık şuna inanıyorum ki, CHP değişmeden Türkiye değişmez. Bundan ötürüdür ki, herkesin ve kesimin CHP'den beklentisi var. Yurtdışında olduğu gibi. 

Geçen hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Wuppertal'da yaklaşık 4 bin gurbetçi ile birlikte göçün 56.yılının belgeselini seyretti. Kılıçdaroğlu, galada ilgi odağı oldu. Diğer siyasi parti liderlerine nasip olmayan bir günü yaşadı. Çokta mutluydu. Ancak 5 yıldan beri yurtdışında örgütlenmeyi başlatan Kılıçdaroğlu'nun gözleri çalışmalarına bizzat destek verdiği yurtdışı birlik başkanlarını aradı. Galaya bu birliklerden sadece Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat gelmişti. 

Çok yakın bir kaynaktan aldığım bilgiye göre Kılıçdaroğlu, sık sık “nerede birlik başkanlarım, neden gelmediler” diye sorduğu yönünde.   

DAVET EDİLMEDİLER Mİ? 
Açıkçası merak ettim. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun katıldığı ve kendisine Türk Alman dostluk ödülünün verildiği galada neden Almanya'daki birlik başkanlarının olmadığını araştırdım. Yoksa davet edilmediler mi diye galayı organize eden CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan'a sordum. Çapan bana birkaç kez davetiyenin bütün birlik başkanlarına gönderdiğinin belgesini gösterdi. 

İşin ilginç tarafı Kılıçdaroğlu ile birlikte galaya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yurtdışı Örgütlenmesi Sorumlusu Tekin Bingöl'ün birlik başkanlarının Duisburg'ta yaptıkları toplantıda galaya katılmama kararından haberi yok muydu? Ya da Kılıçdaroğlu, galadan sonra hemen dönecek miydi? Bundan ötürü farklı bir plan mı yapıldı. Başka bir yerde mi görüşme yapılacaktı?

Peki Tekin Bingöl, birlik başkanlarına “katılacaksınız” diye direktif vermiş olsaydı, yine katılmazlar mıydı? Ya da galaya katılan Tekin Bingöl'e tepki için mi birlik başkanları galaya katılmadı. 

20 Ocak gecesi Kemal Kılıçdaroğlu, Köln'de bir hotelde kaldı. Ertesi gün Münih’te tedavi gören CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı ziyarete gitti. Çeşitli nedenlerden ötürü görüşemedi. Sağlığı hakkında kızı ve doktoru hakkında bilgi aldı. 

Münih'teki Baykal ziyaretinden sonra CHP Yurtdışı Birlik başkanları ile yemekli bir toplantı planı yapıldı. Oraya Kemal Kılıçdaroğlu heyetiyle birlikte katılacaktı. Nitekim katılmadı. Olanlar orada oldu. Kılıçdaroğlu'nun hastane çıkışında gergin olduğu ve yemeği iptal ettiğini duyan birlik başkanları bu çıkışı beklemiyorlardı. Kılıçdaroğlu'yla görüşmek için çabaları yetersiz kaldı. 
Öyle ki, CHP Lideri uçuş saatini tam beş saat öne çekti ve Türkiye'ye geri döndü. 

Yemekli toplantıyı iptal eden CHP lideri, birlik başkanlarının neden galaya gelmediklerini ve neden yalnız bırakıldığının tepkisini gösterdiği iddia ediliyor. Birlik başkanlarının krizi çözmek için çok uğraştığı yönünde aldığım duyumların dışında Kılıçdaroğlu’nun ise “daha önce beni havaalanında dahi karşılayan başkanlarım nerede, neden gelmediler, anlayamıyorum” yönünde tepki gösterdiği bildirildi. 

Diyeceğim şu ki, Kılıçdaroğlu Almanya'dan çok üzgün ayrıldı. 

Metin ES 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir