banner269
İKİ YAHUDİ DİLENCİ

Bir cami önünde iki kişi dileniyorlarmış, dilencilerden bir tanesi, boynunda kocaman bir Yahudi arması; üç gündür açım bu yahu diye bir sadaka diye bağıraraktan dileniyormuş. Karşı taraftarda bir başka dilenci, Allah rızası için üç gündür açım bir şey yemedim, çocuklar perişan; Allah’ını seven bir yardım etsin diye bağırıyormuş.

Cami’den çıkan insanlar bir Yahudi’yim diyene bakıp, Allah rızası için diyene yönelip sadakasını veriyormuş.

Yahudi dilenci hiçbir şey toplayamazken, Allah rızası için diyen dilencinin önünde epey para birikmiş. Olayı takip eden yaşlı bir ihtiyar, Yahudi dilenciye dönerek, dürüstlük çok güzel, fakat camii önünde ben Yahudi’yim diye bağırıyorsun, sana kim para verir, bak adam Allah rızası için dediğinden dolayı, herkes parayı ona veriyor deyince dilenci karşıdaki dilenciye seslenerek, heeyy Salamon şu adama bak aklı sıra bize ticaret öğretecek deyince yaşlı adam boynunu eğip oradan uzaklaşmış.

Bu hikâye bana tamda Türkiye’yi yöneten ve yönetmeye talip olanları anımsatıyor. Bir kişi çıkıp 50 bin Avukat seçim günü cübbelerini hazır tutsunlar deyip millete umut aşılıyor, biri çıkıp seçimler %42‘ye %51,8 oyların yüzde altmışı sayılmadı diyor, biri çıkıp; galibiyetini ilan ediyor, kızan; sayan, söven; kavga eden, oy çalan; tutuklanan, tam bir hezimet.

Seçimlerin bitmesinden beş gün sonra, ittifaktan bir açıklama, öküz öldü ortaklık bitti, gerekirse, hükümete yer alabiliriz, daha da kötüsü, millete o kadar ümit veren, Muharrem İnce’nin sayın genel başkanım iyi şeyler yaptı, yeni partiyi meclise taşıdı, rakibini cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi, fakat buna rağmen başkanlığı bıraksın demesi, peki %5 eksilen CHP oyları onu da HDP’yi meclise sokmak için sol gurup kullandı.

Peki siz ne dersiniz? Salamona biz mi ticareti öğreteceğiz. Al birini vur ötekine, Millet seçim yaptığını zannediyor, bizim bilemediğimiz ne tür dolaplar dönüyorsa, olan yine makarna, soğana talim diyenlere oluyor ve olacak.

Ali Sönmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Şahin Çokbilir 8 ay önce

Aynen öyle, bunlar Salamon ekibi :)

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir