banner269
HOŞGELDİN ATATÜRK…

Geçtiğimiz hafta hatırı kırılamayacak bir kardeşimin televizyon programına konuk oldum.
Yavuz Ekim tecrübeli bir yapımcı, yönetmen, sunucu, kurgulayıcı… Ne derseniz o… 
Meltem TV.de “Başım gözüm üstüne…” diye bir programa başlıyor.  Benim yazılarımın takipçisi…
Konu; Atatürk ve Güncel yaşamdan kesitler. 
Bende bu sıralarda Atatürk ile daha fazla ilgilenenlerden ve hakkında çıkan kitapları biriktirenlerdenim.  
Bu arada “ Saklı Seçilmişler” isimli kitabında Soner Yalçın  “Atatürk’ün yaptıkları bilinmeden Bozgunun boyutu anlaşılamaz” başlığı ile bir bölüm açmış ve Türk tarımının durumu ile ilgili tarihsel gerçeklerden bahsetmişti. Doğrusu hiç bu açıdan bakmamıştım tarımsal durumumuza…
Biz Atatürk ile ilgili pek çok şeyi sadece ders kitaplarından ve Gazete sayfalarında yer alan makalelerden öğrenmiş, Radyo ve TV. konuşmaları ile yetinmiştik. Ne zaman ki, ülkede Atatürk düşmanlığı başladı, işte o zaman öğrendiklerimizle yetinmeyip, bizden saklanmış veya gözden kaçırdığımız konuları irdelemek ihtiyacı duyduk. 
Atatürk’e körü-körüne bağlılık veya hayranlık beslediğimizi iddia eden çevreleri “Bırakalım kendi cehaletlerinde boğulsunlar” şeklinde yorumladığımızda bir de baktık ki onların cehalet çukuruna bizde düşüyor ve boğuluyoruz.  
“Atatürk ne yapmış ki?” sorusuna pek çok insandan tatmin edici cevaplar alamadığımı fark ettiğimde deniz bitmişti. 
Sayın Haydar Baş’ın Atatürk’e sahip çıkması ise çevremdeki pek çok insana garip geliyordu.  900 sayfalık “Hoş geldin Atatürk” adlı kitabını okuduğumda ise Atatürk konusunda pek çoğumuzun ne kadar “cahil” olduğunu, Atatürk’ü yeterince tanıyamadığını ve onun değerlerine sahip çıkamadığını fark ettim.  
Bize öğretilenler ile yetinmeyip, tarihin tozlu sayfalarında gezindiğimizde bizden saklanmış olan gerçekleri öğrenmek mümkün oluyor. Her ne kadar bizi ürkütse de…
Ancak görünen odur ki, Atatürk; Soner Yalçın’ın adını verdiği kitabındaki gibi “Saklı Seçilmişler” den değildi.  Onu kimse seçmemişti. Onun tarih sahnesine çıkışı kendi hür iradesi ve vatan sevgisi, Anadolu üzerinde oynanan oyunları fark etmesi, silah arkadaşlarının ona güvenmesi ile mümkün olmuştu. 
Batırılmaya çalışılan Bandırma Vapuruna ve Karadeniz’in onu İngilizlerden saklayan dalgalarına ne kadar şükretsek azdır.  
Onu bugün çeşitli şekillerde gözümüzden düşürmeye çalışanların gözüne soktuğu “Hoş geldin Atatürk” kitabı nedeni ile Sayın Haydar Baş’a ne kadar teşekkür etsek azdır.
Temennim; yetkililerinde, siyasetle uğraşanlarında, trilyonlara imza atan iş adamlarının da bu ülkenin temel değerlerini oluşturan tuğlaların arasındaki harcın Atatürk Sevgisi olduğunu, Bayrağı, vatanı, ordusu, milleti ile tek devlet olarak varlığını sürdürmesi gerektiğini anlamalarıdır. 
Kurtuluş savaşında yek vücut olmuş, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni ayrımı yapmamış ayni dava uğruna şehit düşmüş insanların yattığı bu topraklar üzerinde salavatsız yürümeye kalkışanların, gözü olanların gözünü çıkartmak, bizi bölmeye çalışanları ve 100 yıl önceki oyunları tekrarlayanları fark etmek temel görevimiz olmalıdır. 
Unutulmasın ki, bu ülkede bir tane “Atatürk” vardır ve hiç kimse onu yok edemeyecektir.
Çünkü Atatürk vatandır. 
Eğer o yok olursa Türkiye’de yok olur…
Bende Hoş geldin Atatürk diyor ve söylevlerinin başım gözüm üstüne olacağını belirtiyorum. 

Taner Tümerdirim
tanertumerdirim@gmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mert 12 ay önce

Güzel insanlar güzele güzel söylerler. Saygılar.

Avatar
mert 12 ay önce

Bir gerçek vardır ki, göz kapaklarının açık olması ile doğru görülmez, gör mek nasip meselesidir. Çok konuşan veya çok kitap okuyup yazanlar doğruyu anlar diye bir şey yok, her şey bir nasip meselesidir. Demek ki gönülden iyi şeylerin istenmesi gerekir.

Çünkü dereler veya ırmaklar mutlaka eninde, sonunda yataklarında akmaya başlar. Yerdeki niyetimiz, doğru olmak, doğruyu anlamak, fogrularla beraber olmak olsun. Rabbim muhterem hocamızın ve onu anlayıp onunla beraber olanların yar ve yardımcısı olsun.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir