GERİCİ EĞİTİM=KARANLIK LAİK EĞİTİM=AYDINLIK

Gerici eğitim karanlığa, laik eğitim aydınlığa götürür…

Gerici eğitimden ne anlıyoruz, laik eğitimden ne anlıyoruz?

Gerici eğitim, akıl dışılıktır, dogmatizme yani dine dayanır. 

Laik eğitim tanımlamasına bir anlamda çağdaş eğitim de diyoruz, yani akla dayalı; ama gelişmiş ülkelerde uygulanan çağdaş eğitime, yeterli laik eğitim düzeyindedir dememiz de mümkün değildir; sadece daha iyiye gidecek uzunca ince bir yolculuk içinde diye değerlendirebiliriz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en başından beri kafasında taşıdığı kurtuluşun özünü akıl oluşturur. Devrimlerin nihai hedefin, aydınlanmaya çıkaracak yolun laik eğitimden geçeceği gerçeğininin bilincindedir, başka yolu da yoktur. Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın, çağdaşlık yolunda, bu tarihsel materyalizmin gelişimini hiç bir güç engelleyemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin  akla dayalı eğitim yöntemini kabul etmesini sindiremeyen dogmacı, gerici güçler yüzyıla yakın süredir akılcı eğtimden sapacak tavizleri kopararak, yeni nesilleri iyice karanlığa götürecek darbeleri indirmeye devam ediyorlar. AKP yaklaşık 20 yıldır iktidarda ve tam 15 kez eğitimde köklü değişiklikler yaptı. En son yapılan değişikliğe göre yaptıkları açıklamalarda matematik dersinin seçmeli duruma düştüğü anlaşılınca, kendi kendilerini yalanlayıp ,,Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan üst sınıfa geçmesi mümkün değildir.’’ demek zorunda kaldılar. Bu açıklama tatmin edici mi? Asla değil, hatta aldatmaca. Eğitim yolunda nice aldatmalarını, yalanlarını, gericiliklerini yaşadık: Başörtüsünde sadece Üniversite öğrencileri için dediler, kreş çocuklarına kadar indirdiler. Kreşlerde başlayan zorunlu ve yanlı din eğitimi, bir insanın tüm eğitimi boyunca yine zorunlu veriliyor. Böyle bir dinci eğitim sisteminde, bir öğrenciye matematik dersi almadan sınıf geçilmez demek abesle iştigaldir ve koca bir sahtekarlıktır. Dogmatizme dayalı eğitimde matematik dersi zorunlu olsada formaliteden öteye geçmeyecek ve her öğrencinin matematik öğrenmeden gelip geçeceği bir ders olacaktır. Dini eğitime dayalı eğitim sisteminde aksi olmaz, kimse kimseyi kandırmasın.  (Bir zamanlar 4+4+4 sistemi ile kız çocuklarının nasıl eğitimden uzaklaştırılıp, çocuk yaşta evlendirilmenin önünün açıldığına tanık olundu).

Eğitimde matematik neden çok önemlidir?

,,Düşünüyorum o halde varım’’ felsefi görüşüyle bilinen Descartes bir matematikçidir.

Düşüncenin gelişimine katkı veren filozoflar aynı zaman da en iyi matematikçilerdir. Matematik olmadan düşünce geliştirmek, felsefe yaratmak olanaksız. Ne yazık ki ülkemizde matematik ve felsefiyi olabildiğince etkisizleştirdiler. Bilinen gerçek, matematik ve felsefe olmadan hiç bir ülke, hiç bir insan gelişemez, ilerleyemez. Siz istediğiniz kadar seçim kazanıp iktidar olun, ama gericilikten ve karanlıktan kurtulamazsınız. 

Ekonomik olsun, siyasal olsun toplumun geri kalmışlığı ile baş edebilmek için dinci eğitim yöntemlerini tamamen ortadan kaldırıp laik, aydınlanmacı ve akla dayalı eğitim seferberliği başlatmak kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir.

Zekeriye Uçar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamuran Öztürk
Kamuran Öztürk - 1 ay Önce

Çok güzel yerinde vurgu ve saptamalar.Güneş balcıkla sıvanmaz.Önun için ne kadar yıkıp bozsalarda maya tutmuş.Halk modern eğitimden yana.Bu iş sahte din dayatmaları ile olamaz.Buraya kadar duvara dostladılar.Ellerine sağlık sevgili Zekeriye Uçar kardeşim.

Yunus
Yunus - 3 hafta Önce

"GERİCİ EĞİTİM=KARANLIK LAİK EĞİTİM=AYDINLIK" Zekeriya bey, bu uc bilinmeyenli denklemi cozebilecek kac kisi var okuyuculariniz arasinda acaba? "Gerici eğitim, akıl dışılıktır, dogmatizme yani dine dayanır." Dogmatizm ne demektir? Uc cumle ile acikliyabilir misiniz? Selamlarimla.

banner324

banner323

banner320

banner321