Üçüncü FUEN Kafkaslar Semineri Tiflis’te gerçekleştirildi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN), “Kafkaslar’daki Azınlıklar: İstikrarlı Bir Gelecek İçin Diyalog” projesi kapsamında üçüncü seminerini gerçekleştirdi.

Üçüncü FUEN Kafkaslar Semineri Tiflis’te gerçekleştirildi
10-12 Aralık 2018 tarihlerinde Avrupa Milletleri Federal Birliği(FUEN), “Kafkaslar’daki Azınlıklar: İstikrarlı Bir Gelecek İçin Diyalog” projesi kapsamında üçüncü seminerini Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirdi. 2016 ve 2017 yıllarında Almanya-Danimarka sınır bölgesinde olan FUEN Genel Merkezi’nin bulunduğu Flensburg şehrinde düzenlenen seminer ilk kez Kafkaslar’da düzenlendi. “Siyasi Katılım- Göz Seviyesinde Diyalog” başlığı ile düzenlenen seminerde Kafkaslardaki azınlık topluluklarının yaşadıkları ülkeler ile diyalogu kapsamında Gürcistan örneği incelendi. FUEN  Lorant Vincze ile FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu’nun iştirak ettiği seminere Gürcistan’daki Almanlar ve Azeriler, Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’daki Ahıska Türkleri, Rusya’daki Kumuk Türkleri ve Lezgiler ile Azerbaycan’daki Talışlar katıldılar. FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu(TAG) üyesi Rusya’daki Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti VATAN Başkanı Cavid Aliyev, Başkan Yardımcısı Fuad Pepinov ve Basın Sorumlusu Ansar Usmanov ile Azerbaycan’daki Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri İçtimai Birliği VATAN Başkanı İsmayil Rahimov ile Azerbaycan VATAN’dan Muhammed Kamiloğlu ile Emil Rahimov iştirak ederek Ahıska Türklerinin ata yurtları Ahıska’ya  geri dönüş sürecindeki sorunları dile getirdiler.

Gürcistan’dan sivil toplum kuruluşları, siyasiler ve kamu kurumlarının katılımıyla Ahıska Türklerinin Gürcistan’a geri dönüş sürecinde yaşanan sorunlar tartışıldı

 FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde FUEN’in “Kafkaslar’da Azınlıklar: İstikrarlı Bir Gelecek için Diyalog” isimli projesinin sunumu gerçekleştirildi, 2016 ve 2017’de Flensburg’ta gerçekleştirilen iki seminerde elde edilen sonuçlar ve değerlendirme gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Kafkaslar’daki azınlıkların temsilcileri son bir yılda yaşanan gelişmeleri aktardılar. Bu çerçevede Tiflis’teki toplantıya iştirak ederek Gürcistan’da yaşayan Ahıska Türkleri temsilcileri Makhamat Khutsishvili, Salim Iskandarov Alixanovich, Zurab Kuradze Gürcistan’daki Ahıska Türklerinin entegrasyonunda yaşanan problemleri aktardılar. Ayrıca toplantıya ilk kez katılan Ahıskalı Gençler Birliği’nden Murad Ragebov, Ahıskalı gençler olarak gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardı. Kafkaslar’daki azınlıkların sorunlarının tartışılarak geleceğe yönelik perspektiflerinin ve endişelerinin tartışıldığı oturumda Ahıska Türklerinin Gürcistan’da bugün yaşadığı bölge olan Samtshe-Cavaheti’den “Hoşgörü” isimli kuruluştan Tsira Meskhishvili, Gürcistan’daki Ahıska Türklerinin entegrasyonuna yönelik çalışmalarını aktardılar. Eşit şartlarda siyasi katılım  ve diyalog kapsamında toplantıya katılan Gürcistan Uzlaşma ve Sivil Eşitlik Bakanlığı adına Prof. Dr. Rusudan Asatiani ile Ahıska Türklerinin Gürcistan’a geri dönüşü konusu tartışıldı. Toplantıya Rusya ve Azerbaycandan katılan Ahıska Türkleri, yerli halk olan Ahıska Türklerinin ata yurtlarına geri dönüşü konusundaki problemleri aktardı, 2007 yasasının geri dönüş değil “geri dönmeme” yasası olduğunu belirtti. Bu oturuma iştirak eden Gürcistan Kamu Denetçiliği Kurumu Azınlıklar Konseyi Koordinatörü Koba Chopliani ve Gürcistan Parlamentosu’nda Azeri Milletvekili Makhir Darziyev, Gürcistan’daki azınlıkların mevcut durumları ve ihtiyaçlarını dile getirerek Gürcü hükümetinin bu alanda attığı adımları aktardılar.

 Değerlendirme ve 2019 yılı planlamasının ardından seminer, Gürcistan’da Azerilerin yoğun olarak yaşadığı Marneuli’ye olan gezi ile devam etti, ardından Kafkaslar restoranında düzenlenen kültür gecesinde katılımcılar Gürcistan’da yaşayan Azerileri yakından tanıma imkanı edindi.

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321