Öne Çıkanlar Almanya Berlin DİTİB UNESCO Alman kiraz

Süper 'yabancı' Lig

Süper Lig’de ikinci hafta geride kalırken, müsabakalarda oynayan yerli futbolcuların oranı, Avrupa’nın beş büyük ligiyle kıyaslandığında sonuncu sırada yer aldı.

Süper 'yabancı' Lig

Süper 'yabancı' Lig

Süper Lig’de ikinci hafta geride kalırken, müsabakalarda oynayan yerli futbolcuların oranı, Avrupa’nın beş büyük ligiyle kıyaslandığında sonuncu sırada yer aldı.

Türk futbolunun en üst seviye organizasyonu olan Süper Lig’de ikinci hafta geride kalırken, müsabakalarda oynayan yerli futbolcuların oranı, Avrupa’nın beş büyük ligiyle kıyaslandığında sonuncu sırada yer aldı.

Statüde iki sezon önce yapılan değişiklikle kadrolarında 14 yabancı oyuncu bulundurma hakkını elde eden Süper Lig kulüplerinde, bu sezon adeta yabancı futbolcu patlaması yaşanıyor.

Ligin ilk haftasında forma giyen 252 futbolcu içinde, Türkiye'de yetişmiş yerli oyuncu sayısı 66'da kaldı. Bu rakam, sahaya çıkan futbolcuların yüzde 26'sını oluşturdu.

Toplam 156 yabancı futbolcunun sahne aldığı haftada, yurt dışında yetişerek Türkiye'ye gelen ve "gurbetçi futbolcu" olarak nitelenen 30 oyuncu da forma şansı yakaladı.

İkinci haftada yerli futbolcuların sayısı 73'e çıksa da 154 yabancı oyuncu yine sahadaydı. Gurbetçi futbolcuların sayısı ise 25'e düştü.

Böylece iki haftanın ardından Süper Lig'de forma giyen yerli futbolcuların oranı yüzde 27,5 olarak gerçekleşti. 

Yayın gelirinde altıncı, yabancı futbolcuda birinci sırada

Avrupa'da en fazla yayın gelirine sahip 6. lig konumundaki Süper Lig'de, ilk beş lige oranla daha az yerli futbolcu forma giydi.

Almanya, İtalya ve Fransa'da yeni sezon heyecanı geçtiğimiz hafta sonu başlarken, İngiltere'de ikinci, Fransa'da üçüncü hafta maçları oynandı.

En fazla yerli futbolcu İspanya'da

İspanya 1. Futbol Ligi'nde (La Liga) 2017-2018 sezonunun ilk haftasında toplam 278 futbolcu sahaya çıktı.

Fransa'da da yerli futbolcular çoğunlukta

Fransa 1. Futbol Ligi'nde (Ligue 1) geride kalan üçüncü hafta maçlarında toplam 278 oyuncu şans buldu.

İtalyanlar üçüncü sırada

İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) ilk hafta maçlarında toplam 126 yerli futbolcu (yüzde 45,3) sahadaydı.

Almanya, İtalya ile kafa kafaya

Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) ilk haftada 113 yerli futbolcu (yüzde 45,2) maça çıktı.

İngiltere'de yabancılar ağırlıkta

Futbolun beşiği olarak görülen İngiltere'de ağırlıklı olarak yabancı futbolcuların boy göstermesi dikkati çekiyor.

İngiltere Birinci Futbol Ligi (Premier Lig) ikinci hafta maçlarında teknik direktörler 93 İngiliz futbolcuyu (yüzde 33,8) tercih etti.

Forma savaşında Fransızlar zirvede

Yayın gelirinde ilk 6 sırada bulunan ülkeler içinde, ülkesinin dışındaki diğer 5 ligde en fazla forma şansını Fransız oyuncular buldu.

Son 20 yılda 6 ülkenin milli takım performansı

Türkiye ve İngiltere'de yerli futbolcuların yabancılara azınlıkta kalması üzerine, her iki ülkenin spor kamuoyunda milli takımların geleceği tartışılır hale geldi.

Son 20 yıl baz alındığında İngiltere'nin uluslararası turnuvalarda elle tutulur bir başarısı bulunmazken, Türkiye'nin karnesinde de 2002'de kazanılan dünya üçüncülüğü var.

Liglerinde yerli futbolculara ağırlık veren Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya ise aynı dönem içinde birçok başarıya imza attı.

İspanya, iki Avrupa ve bir dünya şampiyonluğu olmak üzere 3 kez adını zirveye yazdırdı. Almanya aynı dönemde birer kez dünya şampiyonluğu, dünya ikinciliği, Avrupa şampiyonluğu ve Avrupa ikinciliğine ulaştı.

Avrupa ve dünya şampiyonalarında birer kez mutlu sona ulaşan Fransa'nın da bir dünya ikinciliği bulunuyor.

İtalyanlar ise kazandığı bir dünya şampiyonluğunun yanı sıra Avrupa'da iki kez ikincilik yaşadı.

ha-ber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol