''Kötü başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması görüyorum''

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Koç, "Bu kadar kötü bir başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması olarak görüyorum." dedi.

''Kötü başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması görüyorum''

''Kötü başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması görüyorum''

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Koç, "Bu kadar kötü bir başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması olarak görüyorum." dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, takımdan gönderilen 3 yardımcı antrenörle görüşmesiyle ilgili detayları açıkladı.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulunun ekim ayı olağan toplantısında konuşan Ali Koç, yaşanan olayların kamuoyuna normalmiş gibi yansıtıldığını ifade ederek buna tepki gösterdi.

Kürsüye alkışlarla gelen Ali Koç, antrenörlerle yolların ayrıldığı süreçte iletişim şekli ve zamanlamanın belli bir plan çerçevesinde yapıldığını belirterek, "Bu kadar olağan dışı bir olayı kamuoyuna yansıtmak, bunu böyle basitleştirmek, bizim yanlış karar aldığımızı gösterecek şekilde manipülatif haberler yapmak, bu sektörün ne kadar yozlaştığını gösteriyor. Değişir, değişmez zaman gösterecek ama Türk futbolu kesinlikle bu zihniyet ve anlayışla hak ettiği yere hiçbir zaman gelemeyecektir." diye konuştu.

Antrenörlerden birinin, maç ve antrenman verilerini sızdırdığını kabul ettiğini anlatan Koç, şöyle devam etti:

"Veriler, 28 Haziran'dan itibaren bizim tespit ettiğimiz 176 ayrı mesajla dışarıya yollanmış. Bunun neresi olağandır, normaldir. Öyle bir ülkede yaşıyoruzki, yalan söyleyene inanılıyor, doğruyu söyleyen ispatlamak zorunda kalıyor. Ben Fenerbahçe Kulübü Başkanı olarak doğru bulduğum şeyi yapmaya çalışıyorum. Her olayda iki tarafın da dinlenmesine inanan bir insanım. Toplantı sonunda antrenörlere, 'Çok şey anlatıyorsunuz ama hiçbir şey söylemiyorsunuz.' dedim. Sonunda bu arkadaşlar hatalarını kabul etti, pişman olduklarını ve istenilen basın açıklamasını yapacaklarını ifade etti."

Antrenörlerin, niyetlerinin farklı olduğunu söylediklerini aktaran Koç, "Antrenörlere 'Yaptığınızın farkındaysanız camiadan özür dileyeceksiniz.' dedim. Orta yolu buluyoruz, vicdanlı davranıyoruz fakat bunlar yine dayanamıyorlar. Bizim konuştuklarımız bire bir olmasa da basında çıkıyor. Bunun üzerine biz 'Arkadaşlar bu iş bitmiştir, herkes kendi yoluna.' dedik. Biz cevap vermediğimiz için insanlar atıp tutabiliyor. Şu an mesajlar atarak özür diliyorlar, 'affedin' diyorlar ama bu kabul edilebilir bir olay değil." değerlendirmesinde bulundu.

Sızdırılan verilerin bir de alan tarafının bulunduğunu vurgulayan Koç, "Alan taraf kınayabilir de. Bu olay hiçbir şey olmamış gibi geçilemez. Medyadaki insanlara söylüyorum, birazcık işin ciddiyetini anlayın. Biz 111 yıllık kulübü ayakta tutmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Beklentimizin çok uzağındayız"

Ali Koç, futbol takımıyla ilgili olarak beklentilerinin çok uzağında olduklarını söyledi.

Zihniyet değişikliğinin zor olacağını bilerek bu yola girdiklerini ifade eden Koç, "Bu kadar kötü bir başlangıcı, sonu çok iyi olacak bir yolculuğun karması olarak görüyorum. Yola çıkarken 2 temel felsefemiz var. Biri yaş ortalamasını düşürmek, ikincisi de maaş ortalamasını düşürmekti. Üçüncü hedefimiz de yatırım yaptığımız sporculardan bir ekonomik değer sağlamaktı. Bu 3 hedefle yola çıktık." diye konuştu.

Finansal Fair Play kuralları gereğince transferi son döneme bırakmak zorunda kaldıklarını belirten Koç, şunları aktardı:

"Hocamızın hakkını vermek istiyorum. İki temel oyuncusunu (Josef ve Giuliano) satmak zorunda kaldık, satmamak sorumsuzluk olurdu. Hocamız da bu satışları kabul etti. Öz eleştiri yapmak gerekirse çok fazla yeni oyuncuyu aynı anda sahaya sürdük diyebiliriz. Bununla beraber Samandıra'nın dengelerine daha çabuk hakim olamamak veya fazla güvenmekten dolayı öz eleştiri olabilir. Bunlara rağmen 9 maçta 9 puan açıklanamaz. Bizim gibi büyük takımlar kötü oynadığı zaman da maç kazanabilir. Biz bütün olumsuzlukları üst üste yaşadık. Kötü oynarken dahi kazanmamız gereken bazı maçları kazanamadık. Savunmayı oturttuk, ofansif futbolu da oturttukça galibiyetler gelecektir. Kötü günler geride kalacaktır. Bizde bütün bu engelleri aşacak güç, bilgi birikimi, inanç, enerji, pozitif yatırım hepsi var. Bu zaman alacak ama olacak."

Başarılı olup olmayacaklarını zamanın göstereceğini ama inandıkları yolda sonuna kadar gideceklerini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İşler kötü gidince, bağışıklık sistemi zayıflayınca gürültüler çıkıyor. Bunların bir kısmı Fenerbahçe'nin başarısını istemeyen, bir kısmı da değişime karşı çıkanlar. Futbolumuz böyle kötü gittiği zaman, önce hocamız, sonra sportif direktörümüz, sonra da yönetim içinde kavgalar, negatif enerji yayanlar var. Biz mümkün olduğu kadar şeffaf olmaya çalışıyoruz. Bir şey söyleyeceğimiz zaman açık açık söylüyoruz. Fenerbahçe ile var olanlarla Fenerbahçe için var olanlar arasında ciddi bir rekabet var."

Ali Koç, yöneticilerinin kavga ettiği, kendisinin seçime gidip yeni yönetim kuracağı gibi çıkan haberleri ise yalanladı.

1959 öncesi şampiyonluklar

Ali Koç, 1959 yılından önce kazanılan şampiyonlukların sayılması konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Bunun zaman alacak bir konu olduğunu ifade eden Koç, "Yönetimde kim olursa olsun konunun üstüne gitmelidir. Biz, ilk adımları attık. O dönemleri yok saymak mümkün değildir. Diğer takımların da şampiyonlukları söz konusu. Aradaki tek fark bizim şampiyonluk sayımızın fazla olması. Bizim ve diğer takımların hakkı söz konusu. Tablo çok açık ve net. Bundan sonraki süreci medyada bağıra çağıra değil, ilgili kurumları ikna ederek yürüteceğiz." diye konuştu.

Koç, Galatasaray derbisiyle ilgili de şunları kaydetti:

"Galatasaray derbisinin dönüm noktası olacağına inanıyorum. İşler ne kadar kötü giderse gitsin en büyük direnç kaynağımız taraftarımızdır. Belçika'da 2-0 gerideyken taraftarın daha fazla tezahürat yapmasını hocaya anlattım, 'Gör Fenerbahçe'nin farkını.' diye. İnşallah yarın çıkışımız başlayacak. Bir sporcu spor hayatı devam ettiği sürece hiçbir kulübe üye olmamalı. Görüyorsunuz yaşanan sıkıntıları. Fenerbahçe dünyada eşi benzeri olmayan spor kulüplerinden biri."

Sosyal tesislerin adı "Mustafa Kemal Atatürk" olsun talebine destek

Bir divan kurulu üyesinin "Sosyal tesislerimizin adı Mustafa Kemal Atatürk olsun." önerisine Ali Koç destek verdi.
Başkan Koç, kendi başkanlığı döneminde böyle bir şey olmasından gurur duyacağını aktardı.

Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Oyuncularımızın başarılı olabilmeleri için her türlü imkanı sağladık. Büyük kulüpler içinde futbolcularına borcu olmayan tek takım biziz. İnşallah bunun meyvelerini de toplarız. Geçen, rakibimiz Avrupa'da yenildiği zaman tepkileri gördüm, Brüksel'de taraftarımızı gördüm. Hakikaten farklı bir kulübüz."

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulunun toplantısı Ali Koç'un konuşmasıyla sona erdi.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER