ERDOĞAN´IN BİTİREN SURİYE OLDU

ERDOĞAN´IN BİTİREN SURİYE OLDU

SURİYE POLİTİKASI SEÇMENİ KÜSTÜRDÜ
Yıllardır Suriye'de yaşanan ve Türkiye'nin yanı sıra Avrupa’nın da birçok ülkenin ekonomi ve topoğrafyasını sarsan, farklı istihbaratların savaşı, hiç kuşkusuz Recep Bey’in siyasi kariyerinde kendi kendisine vermiş olduğu en büyük zararlardan birisidir. Ve nihayetinde önümüzdeki başkanlık seçimlerini kaybetmesinin en ağır nedeni olacaktır. Keza Suriyeli Mülteciler üzerinden de sürdürdüğü yanlış siyaset milyonlarca seçmeni bezdirdi. Bir yandan Suriye topraklarından İŞID üzeri petrol ticareti yaparım, diğer taraftan Avrupa’yı mültecilerle gözünü korkuturum stratejisi, siyasi hayatının en önemli aşamasında fire verdi. 

BÜYÜK İSRAİL PROJESİNE ADIMLAR
İşin bir başka boyutu, ezeli düşmanlar ABD ve Rusya arasında olan ve Suriye topraklarında devam eden savaşta, Türkiye'nin iki cephe arasında kalmış olması. Bir diğer perspektiften bakacak olursak da Israil'in bu kritik durumu gayet iyi kullanıp, Türkiye'yi kendi çıkarları için bir operatif enstrüman olarak kullanıyor olması. Nitekim, savaş öncesi sanksyon nedeniyle kısıtlı miktarda alabildiği petrole 1 barrel için 100 dolar ödeyen Israil, bugün dilediği miktarda Petrol’e Barrel başına 60 dolar ödemekte. 

RECEP'İN SON KOZU PETROL 
Ayrıca, Israil'in önde gelen isimlerinden Bankör ailesi Rothschild'lerin, nihayet Suriye'de de kendi merkez bankalarını açabiliyor olmaları ayrı bir güç kazancı. Velhasıl o köprüde geçildi ve karşılığında Recep Bey’e verilen masa altı krediler henüz daha geri alınamadı. Bu durumda Recep Bey’e son olarak gelir- ve bilhassa güç kaynağı bir tek Suriye’deki petrol kaldı. Ancak sahada bulunan diğer rakipler planı bozmakta. 

KRİZ BÖLGEDE HAİMİYET ŞART
MIT, bilhassa kuzey Suriye / Münbic bölgesinde istihbarat ağını, kontra aktivitelerini arttırdı ve geniş alanda iç kaos yaratmaya devam etmekte. Lokal kaynaklardan alınan haberlere göre, MIT bu aktiviteleri için ISID ve eski Al-Qaida teröristlerini kullanmakta. ANF News haber ajanstan alınan haberlere göre, bölgede bulunan MIT ajanlarının sayısı iki katına arttırıldı. 

KAPALI ÖDENEKLERDE REKOR HARCAMALAR
Her bir ajanın günlük olarak 400 dolar kazandığını açıklayan Medya kuruluşu, faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyeti için, düşman aktiviteler hakkında daha derin bilgi ve enformasyon edinmekle görevli olan İstihbarat kurumu, yeni istihbarat kampları kurmakta. MIT, ağırlıklı olarak "Mihsenli" köyüne iki Kilometre yakınında bir bölgede merkez ofis kurduğunu açıklayan haber ajansı, 3 Mayıs 2018 tarihindeki fiyasko ile sonuçlanan MIT operasyonlarını hatırlattı. 

İSTİHBARAT MERKEZ SAYISI ARTTI.
Münbic kriz bölgesinde gerçekleşen operasyonlarda bir hayli zorluklar çeken TSK, bölgede bulunan düşman cephenin aktivitelerini daha net ve yakın zamanda istihbarat edebilmesi için, keza "Qibesin" bölgesi "Til Tihin" yakınlarında kısa zamandır yeni bir istihbarat merkezi kurulduğunu açıkladı. Bu iki yeni İstihbarat merkezinde edinilen bilgiler doğrultusuna, operatif koordine kararlar alınmakta. 

MÜNBİC CİA'IN MERKEZİ
MİT’in operasyonlarda kullandıkları tetikçi teröristlerin bu tarz kontra aktiviteleri yeni bir haber değil. Eşzamanda özellikle "Münbic" bölgesinin ehemmiyetini birkaç önceki yazımda da belirtmiştim. Tekrar hatırlatma olsun: Münbic, yıllardır CIA’nin ve ABD ordusunun o bölgedeki merkez üssünün bulunduğu merkez koordinelidir. ABD'nin ve kısmen MOSSAD’ın birçok operasyonları Münbiç'te planlanır. Recep Bey’in, o bölgeye odaklanmasının yegâne nedeni bu. Bölgedeki Petrol kaynakların hakimiyetini elde edebile bilinmesi için, aylardır farklı istihbaratlar, milisler ve terör örgütleri amansız geçen çatışmaların sayılarını arttırmış bulunuyorlar. 

SUİKAST VE SABOTAJLAR
Misal: halkı içten içe bölüp, toplumu hem devlete karşı hem kendi aralarında mezhep ve Irk ayrımına sürüklemek için (Bölgede Araplar, Kürtler, Çerkezler, Türkmenler ve Ermeniler ikamet etmekte) önce Münbic'te bulunan Suriyeli Komutanlara suikastlar yapıldı ve sonrasında yerel sabotajlar gerçekleştirildi. Bunları bir gözü önünde bulundurun. Şehrin iç huzurunu bozup, kaos yaratma amacıyla nice bombalı araçlar ve küçük volümlü patlayıcı maddeler kullanıldı MIT tarafından. 

HALKI BÖLME
Farklı medyasal algı operasyonlarıyla Arap halkında., "devletin yönetimi Kürtlerin eline geçti" düşüncesi yaratılarak toplum birbirine düşürüldü. Oysa, bölgenin demokratik alanda partisife bulunan temsilciler her kısımdan gelmekte. Yani halk içinde hangi ırktan kaç kişi yaşamaktaysa, siyasi temsilci sayısında yüzde olarak ona göre tasarlanmıştır. 

Oysa, Münbic'in demokratik mekanizmasında bulunan milletvekili sayısı aslında son derece adil sayıda dağıtılmıştır. Sayısal olarak toplamında Milletvekili sayısı 132 kişiden ibaretindir. Bunların 71 vekili Arap, 41 Kürt, 10 Türkmen, 8 Çerkez ve bir Bayan Ermeni`den oluşmakta. 

YENİ STRATEJİ
Seçim sonrası yeni bir başkanın yönetimi altında Suriye politikası en yakın zamanda tekrar yuvarlak masaya serilip değerlendirilmesi son derece önemli. 

Haftaya tekrar görüşme ümidiyle, 
Saygı ile selamla
r
YORUM EKLE

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321