EMEKÇİ ALINTERİNDEN UTANIYORSA, ÜLKE BİTMİŞTİR!

EMEKÇİ ALINTERİNDEN UTANIYORSA, ÜLKE BİTMİŞTİR!

Aldın sırtına iki torba çimento, çıktın beşinci kata bir yaz günü terleyerek.

Tarladasın bir gün boyunca. Ektin ya da biçtin, tozun dumanın içinde. Hasat zamanı gelir gözünün önüne ve biter bütün yorgunluk. 

Fabrikada işçisin, araba ürettin “sanki kendin sürer gibi “!

Emek işte kısacası, mesaisi bitene kadar. Belki akşama beklide güneş doğana kadar. Kim bilir beklide bir maden ocağında, kömürün karasını gece zannederek çalışmak güneşin doğduğunu bilmeden dışarıda.

Alın teri, çalmadıkça insan gibi yaşamanıza yetmiyorsa eğer sizce de gurur duyulacak bir şey olmaktan çıkmıyor mu sessizce. Akşama kadar çalışacaksın emeğini esirgemeden, fakat ev geçinmeyecek senin çektiğini bilmiyormuşçasına.

Çiftçi ekinin kilo fiyatı düşükse emeğinin beş para etmediğini görecek. İşçi evi geçindiremiyorsa emeğinden utanacak. Emeğin kutsallığı filan karın doyurmayacak!
Emekçi alın terinden utanırsa bir gün, İşte Memleketin bittiği gün. Emeğin hakkını bulmadığı zaman, emekçinin de hakkını aramayacağı an…

Karın tokluğuna bir esaret gerçekleşir ve kölelikte olduğu gibi hak arayışı biter ülkede. Söyleneni yapar ve evine gider yokluğu paylaşıp kıtlığa şükrederek.

Adil paylaşımdan uzaklaşıp emekçinin hakkını sömürdükten sonra, geçinemeyecek duruma ve kredi kartı borcuna saplanan insanların, kurtuluşu yokluğun kader olmasına bağlamasıdır ilk teslimiyetin sinyalleri.

Emekçi alın terinden utanırsa geçinemediği için, hakkını aramayı bırakır ve siyasete karışmaz. İşçinin çiftçinin ve bütün emekçilerin, insan gibi yaşamaya hakkı olduğunu tekrar hatırlatacak ve bu uyanmış sınıflara dayanarak ülkeyi kurtaracak aklı başında siyasilere ihtiyaç var.

Hükümete ve muhalefete sesleniyorum “YEREL SEÇİMLERDE KALİTEYİ DÜŞÜRMEYİN, YOKSA BU SEÇİM SON SEÇİMİNİZ OLABİLİR DEMOKRATİK ŞARTLARDA “

Ender Özerdem

YORUM EKLE

banner324

banner323

banner320

banner321