Son zamlar Haziran ayı enflasyonuna yansımadı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, elektrik, çay ve şeker zamlarının Haziran ayı enflasyon rakamlarına yansımadığını belirtti.

Son zamlar Haziran ayı enflasyonuna yansımadı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren ATB Başkanı Ali Çandır, tüketici enflasyonu TÜFE'nin aylık yüzde 0,03, yıllık yüzde 15,72 olarak ilan edildiğini anımsattı.

Batı Akdeniz bölgesi enflasyonunun aylık yüzde 0,23 ve yıllık yüzde 16,73 ilan edildiğini ifade eden Ali Çandır, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan bölge enflasyonunun ülke enflasyonuna göre yüksekliğini halen koruduğuna dikkat çekti. Çandır, şunları kaydetti.

''Öyle ki son 15 yıldaki bölgemiz enflasyonu haziran aylarında büyük ölçüde ülke enflasyonuna eşdeğer seyretmiştir. 2018 ve 2019 yıllarında ise bu ortalama karakteristiğimizin dışına düşmüş durumdayız. Bölge enflasyonu yılı ülke ortalamasının altında kapatılabilir. Bölgemiz enflasyonu açısından bir diğer önemli konu da haziran ayındaki yıllık enflasyon gerçekleşmeleridir. Yüzde 15,72’lik ülkemiz enflasyonu, geçen yılki yüzde 15,39‘dan hala yüksek seyretmektedir. Bölgemiz enflasyonunun son 12 aydır bir önceki yıla göre sürekli yükselen eğilimi, bu ay itibariyle sona ermiştir.''

Önümüzdeki ayların geçen yılki enflasyonları dikkate alındığında Batı Akdeniz bölgesi için gittikçe düşen bir eğilim söz konusu olduğuna dikkat çeken Ali Çandır, şöyle devam etti.

''Bölgemiz enflasyonunun ülke enflasyonunun altında kalması bir taraftan son 15 yıllık karakteristiğimize uygun düşerken yani normalleşirken diğer taraftan da bölgemiz ekonomisinin istikrarı bakımından önemli bir dayanak oluşturacaktır. Bölgemiz ekonomisi için ön görülebilirlik nispi olarak iyileşecektir. Bu durum ise iş dünyası ve hane halkı bakımından gelecek için bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bölgemiz açısından yıllık enflasyon değerlendirmesi böyle bir potansiyel taşırken bugün ilan edilen aylık yüzde 0,23’lük bölge enflasyonunun ülke ortalamasından aşırı yüksek olması, ilk bakışta tedirgin edici gelebilir. Ancak bölgemiz enflasyonunu yüzde 3,61 artışla otel-lokanta ve yüzde 0,75 artışla eğlence-kültür harcamaları en fazla yükselten kalemler olmuştur. Bu kalemler bilindiği gibi bölgemize özgü mevsimseldir ve Eylül ayından itibaren etkisini azaltacaktır."

ÜRETİCİ ENFLASYONUNA DÖVİZ ETKİSİ

Üretici enflasyonunun (Yİ_ÜFE) aylık yüzde 0,09 ve yıllık yüzde 25,04 ilan edildiğini vurgulayan ATB Başkanı Ali Çandır, ''Kasım ve Aralık ayları hariç önümüzdeki dönem için üretici enflasyonunda düşüş potansiyeli bulunuyor. Bu ayları ortalama bir enflasyonla atlatabilirsek yılsonunda yüzde 15 civarında bir üretici enflasyonu görebiliriz. Böylece üretici ve tüketici enflasyonları arasındaki makasın daraldığı bir yılsonu yaşayabiliriz. Bu potansiyelin gerçeklemesi doğrudan döviz fiyatlarındaki hareketliliğe bağlı olacaktır'' dedi.

ÇEKİRDEK UYARISI

Enflasyonun mevsim ve kamu etkisinden arındırılmış hali olan çekirdek enflasyonun 2017 yılından bu yana bir önceki yılın aynı ayına göre yüksek seyrettiğine dikkat çeken Çandır, şöyle devam etti.

''Nitekim ilan edilen yüzde 1,19 aylık ve yüzde 16,28’lik yıllık çekirdek enflasyonun genel bir düşüş eğiliminin önündeki ciddi engel olarak durmaktadır. Her ne kadar kasım ayından itibaren bir önceki yılın aynı ayına göre sürekli bir düşüş söz konusu olsa da yıllık çekirdek enflasyon halen yüksek seyrini korumaktadır. Yılsonu üretici ve tüketici enflasyonundaki beklentilerin gerçekleşmesini etkileyen diğer bir faktör de çekirdek enflasyon olacaktır.''

ZAMLAR HENÜZ ENFLASYONA YANSIMADI

Çandır, Haziran ayı sonunda başlayan ve temel malları kapsayan zam dalgasının haziran ayı enflasyonuna yansımadığına dikkat çekerken, zamların temmuz enflasyonuna yansıyacağı ve diğer malların fiyatlarında baskı oluşturacağı uyarısında bulundu.

Ali Çandır, "Bu zam dalgasının sınırlı kalması önümüzdeki dönemde diğer bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Para Politikası Kurulu’nun Temmuz ayı sonunda yapacağı toplantıda alacağı faiz kararı da önemli. Eğer piyasa beklentisi olan 25-50 baz puanlık faiz indiriminin üzerinde bir indirime gidilmezse ve diğer koşullarda da bir bozulma olmazsa dövizde ciddi bir hareketlilik beklemek yersizdir'' dedi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321